Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najwięcej wypadków jest w Sieradzu

Redakcja
KPP w Sieradzu podsumowała ubiegły rok na spotkaniu z samorządowcami z powiatu sieradzkiego. Odbyło się ono w Złoczewie
KPP w Sieradzu podsumowała ubiegły rok na spotkaniu z samorządowcami z powiatu sieradzkiego. Odbyło się ono w Złoczewie Tadeusz Sobczak
W powiecie sieradzkim przeważają przestępstwa kryminalne. Wzrosła liczba czynów dokonywanych przez nieletnich

Czterokrotnie wzrosła liczba wykrytych przestępstw związanych z narkotykami w powiecie sieradzkim w 2012 roku. W porównaniu z rokiem poprzednim zanotowano także większą liczbę kolizji drogowych. Z danych KPP w Sieradzu wynika także, że najczęściej do wypadków dochodziło w Sieradzu i otaczającej go wiejskiej gminie. Sporo takich zdarzeń zanotowano także w gminie Błaszki i Warta.

Zwiększenie wykrywalności przestępstw, związanych z narkotykami, to niewątpliwie zasługa grupy, która kilka lat temu powstała w sieradzkiej komendzie policji.
- Narkotyki były, są i pewnie będą. My walczymy z tym procederem. W komendzie działa zespół funkcjonariuszy, którzy rozpracowują tego typu grupy przestępcze. Stąd duża liczba zatrzymanych osób, mających związek z przestępstwami dotyczącymi na przykład handlu narkotykami - wskazuje Paweł Chojnowski, rzecznik sieradzkiej policji. - Takie środki pojawiają się nie tylko wśród młodzieży.
W sumie liczba wykrytych przestępstw w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła o ponad 70 przypadków. Wszystkich było bowiem prawie 2,7 tys. W tym ponad 60 procent to przestępstwa o charakterze kryminalnym. Prawie 19 procent stanowiły przestępstwa drogowe, a ponad 14 procent te o charakterze gospodarczym.

Z danych policyjnych wynika, że wzrasta liczba czynów karalnych, popełnionych przez nieletnich. Najwięcej, bo 191 przypadków, związanych było z narkotykami. Ponadto nieletni dokonali kilkunastu kradzieży. Były też przestępstwa rozbójnicze, a także bójki i kradzieże z włamaniem.
- Wejście na drogę przestępczą nie ma na ogół charakteru przypadkowego. Jest poprzedzone wcześniejszymi sygnałami - mówi Paweł Chojnowski. - Stąd bardzo ważną sprawą jest profilaktyka, a także zapobieganie demoralizacji dzieci i młodzieży.
Młodzi ludzie najczęściej chcieli zdobyć pieniądze lub zaimponować rówieśnikom. Ponadto dokonywali przestępstw, bo mieli poczucie bezkarności za wcześniejszą działalność wbrew prawu.
Największy wzrost czynów karalnych osób nieletnich nastąpił na terenie podlegającym komisariatowi w Warcie. W roku 2012 było takich przypadków 146. Rok wcześniej jedynie 30.
Patrząc na statystyki dotyczące wypadków, to najwięcej zanotowano ich w Sieradzu i gminie otaczającej miasto. Niestety, liczba zdarzeń przełożyła się bezpośrednio na liczbę rannych i zabitych. Było ich odpowiednio 44 i 7. W sumie na drogach powiatu sieradzkiego w 2012 r. zginęło 15 osób.
Jeśli chodzi o stan zagrożenia, to jak podkreśla policja, kształtują go przede wszystkim przestępstwa przeciwko mieniu. W powiecie sieradzkim najbardziej zagrożonym obszarem jest rejon miasta Sieradza, gdzie koncentruje się prawie 60 procent liczby przestępstw.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto