Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasz ekologiczny patrol - W Tarnowskich Górach likwidacja wysypisk kosztowała 72 tys. zł

Redakcja
Rozpoczynamy akcję tropienia dzikich wysypisk śmieci i składowania niebezpiecznych odpadów. Zobaczymy, co się da zrobić!

O tym, że wywalanie zwykłych śmieci oraz bardziej niebezpiecznych odpadów gdzie popadnie jest sporym i kosztownym problemem, można przekonać się właściwie w każdej gminie powiatu tarnogórskiego.

W ubiegłym roku w kwietniu głośno było o nowym dzikim składowisku śmieci, jakie powstało przy... byłym rekultywowanym wysypisku śmieci w rejonie zakładów "Fazos" w Tarnowskich Górach. Miasto zdobyło unijną dotację na rekultywację tego obszaru. Prace szły wtedy pełną parą i zakładały budowę systemu odprowadzania wód deszczowych, odgazowanie i odizolowanie składowanych odpadów, nawiezienie ziemi oraz nasadzenie drzew i krzewów.

W ten sposób władze miasta chciały też zapobiec problemowi przenikania zanieczyszczeń do wód gruntowych i powierzchniowych. Szczytny projekt ekologiczny zakłada też zminimalizowanie ryzyka skażenia głównego zbiornika wody pitnej Lubliniec - Myszków. Tego samego, któremu zagrażają już niebezpieczne odpady zalegające na terenach po byłych Zakładach Chemicznych.

Okazało się, że nie wszyscy docenili trud związany z projektem ekologicznym prowadzonym w rejonie "Fazosu". Jedna z firm wywaliła przy wysypisku odpady z budowy. Straży miejskiej udało się jednak namierzyć sprawcę i ukarać. Generalnie jednak jest to bardzo trudne. W Tarnowskich Górach w ubiegłym roku zlikwidowano na koszt wszystkich podatników 14 dzikich wysypisk, czyli 518 metrów sześc. śmieci.

Dla porówaniania w poprzednim roku władze miasta usunęły 476 metrów sześc. odpadów podczas czyszczenia miejskich ulic i placów. Najwięcej dzikich wysypisk było w dzielnicach Śródmieście, Bobrowniki Śląskie i Repty Śląskie. Miasto wydało na usuwanie dzikich wysypisk 72 tys. zł.

Wszystkie zgłoszenia znajdziesz na stronie slask.naszemiasto.pl/serwisy/zycieposmieciach. Zgłaszajcie dzikie wysypiska i ekologiczne bomby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto