Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niemcy otwierają rynek pracy. Kto może pakować walizki?

Eustachy Bielecki
Frankfurt
Frankfurt Wikipedia.org
W maju bieżącego roku "granica pracownicza" z Niemcami dla obywateli znad Wisły zostanie w końcu zniesiona. Na jaką pracę mogą liczyć Polacy?

Według prognozy Ministerstwa Pracy, liczba Polaków wyjeżdżających do pracy do Niemiec od maja 2011 roku może wzrosnąć o 200 tys. osób. Są także analitycy, którzy uważają, iż na zawodową emigrację za Odrę chętnych jest nawet 400 tys. Polaków.

Niemiecki cud zawodowy a sprawa polska

Po 7 latach konsekwentnego izolacjonizmu niemiecki rynek pracy cierpi na ewidentny deficyt rąk do pracy. Pracownicy fizyczni, inżynierowie oraz budowlańcy - to właśnie Polaków o takiej specjalizacji potrzebuje niemiecka gospodarka. W ubiegłym roku aż 70 proc. przedsiębiorców miało problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. - Nasza gospodarka się rozpędza, ale stabilności wzrostu zagraża brak wykwalifikowanej kadry – tłumaczy Reiner Bruederle, niemiecki minister gospodarki.

Czy Polaków przekona do zarobkowej emigracji niemiecka średnia krajowa w granicach 3 tys. euro? Specjaliści twierdzą, iż fala emigracyjna do Niemiec nie będzie tak masowa, jak np. do Wielkiej Brytanii. Dlaczego? Jedną z podstawowych przyczyn jest stopniowy spadek wynagrodzeń za pracę w Niemczech. Jeżeli w 2004 roku średnia niemiecka pensja przewyższała polską o 5,6 raza, to obecnie niemieckie zarobki są wyższe tylko o 2,85 razy od polskich. Wobec tego wzrost gospodarczy oraz poprawa życia w Polsce skłaniają Polaków do pozostania w ojczyźnie.

Kolejną przyczyną jest słaba znajomość języka niemieckiego wśród Polaków. Trzeba przyznać, że po niemiecku rozmawiamy gorzej niż po angielsku. Warto również zauważyć, że w Polsce pokutuje stereotypowy pogląd, iż niemiecki rynek przybyszom zza wschodniej granicy oferuje głównie pracę przy zmywaniu naczyń. To wszystko zniechęca Polaków do wyjazdu za Odrę.

Do Austrii nie jedziemy

Fakt, że niemiecki rynek pracy otwiera się w maju na Polaków, jest szeroko znany. O wiele mniej osób wie, że w tym roku również Austria otwiera się na polskich pracowników. Niemniej jednak analitycy nie wróżą fali emigracji zarobkowej do kraju Mozarta. Do Austrii napływ ma być znikomy: "średnio 20-25 tys. pracowników z wszystkich krajów, które przystąpiły do UE w 2004 roku" - zapowiada austriacki resort pracy.

Kto może pakować walizki?

Inżynierowie, informatycy, pracownicy sektora medycznego, handlowcy oraz budowlańcy - to do nich w przeważającej mierze kierowana jest oferta niemieckich pracodawców. Nie zabraknie pracy również w sektorze opieki nad osobami starszymi, których w Niemczech jest około 1,5 mln.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto