Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O Oscarze Troplowitzu w Nakle Śląskim w Centrum Kultury Śląskiej

Krzysztof Szendzielorz
Oscar Troplowitz
Oscar Troplowitz arc Muzeum w Gliwicach
O Oscarze Troplowitzu w Nakle Śląskim w Centrum Kultury Śląskiej będzie się można więcej dowiedzieć podczas kolejnego spotkania Klubu Pochwały Inteligencji na Górnym Śląsku. Troplowitz to twórca słynnego kremu Nivea. Wcześniej w CKŚ odbędzie się wernisaż wystawy grafik Alfreda Szibieloka.

O Oscarze Troplowitzu w Nakle Śląskim będzie mowa 21 maja o godz. 17.30 w ramach Klubu Pochwały Inteligencji na Górnym Śląsku prowadzonym przez Kamila Łysika.

Oscar Troplowitz, pochodzacy z Gliwic, to twórca kremu Nivea, plastra samoprzylepnego i szminki do ust w sztyfcie. Dziś trudno sobie wyobrazić te przedmioty codziennego użytku, a mało kto wie, że stworzył je Ślązak.

W ubiegłym roku minęła 150. rocznica urodzin Oscara Troplowitza. W Nakle Śląskim będzie mozna poznać historię tego prawdziwego człowieka renesansu: farmaceuty i miłośnika sztuki, wynalazcy i kolekcjonera, dobrego pracodawcy i filantropa.

- Troplowitz to Ślązak, który prowadząc firmę o globalnym zasięgu, nigdy nie zapomniał o swoich rodzinnych Gliwicach, przez lata pozostając prawdziwym ex Silesia Lux - mówi Kamil Łysik, zapraszając na spotkanie do pałacu w Nakle Śląskim.

Spotkanie klubu rozpocznie się emisją poświęconego Troplowitzowi filmu dokumentalnego pt. „Portret rodzinny na śnieżnobiałym tle”, po którym będzie okazja porozmawiać z reżyserem obrazu Wojciechem Królikowskim i kierownikiem Oddziału Archiwum Państwowego w Gliwicach, Bogusławem Małuseckim. Wstep na spotkanie o Oskarze Troplowitzu w Nakle Śląskim w Centrum Kultury Śląskiej jest bezpłatny.

Wcześniej w nakielskim pałacu, bo 15 maja o godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy prezentującej grafiki Alfreda Szibieloka. Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga oraz Rada Sołecka Nakła Śląskiego.

Alfred Szibielok był pedagogiem, działał w pierwszym Stowarzyszeniu Miłośników Nakła Śląskiego. W pamięci mieszkańców pozostał również jako artysta-grafik, którego linoryty pokazywane były na różnych wystawach w powiecie tarnogórskim i nie tylko.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto