Okazałe zwycięstwo Gwarka na inaugurację rundy wiosennej i cenny remis Ruchu

Stanisław Wawszczak
W minioną sobotę piłkarze III ligi zainaugurowali rozgrywki rundy wiosennej. Oba nasze zespoły w III lidze zaliczą ją do udanych, bowiem Gwarek Tarnowskie Góry grając u siebie wysoko pokonał Agroplon Głuszynę 5:2, a Ruch Radzionków szczęśliwie przywiózł z Legnicy cenny, bezbramkowy remis.

Inauguracja piłkarskiej wiosny

Tarnogórzanie bezsprzecznie byli faworytem sobotniego spotkania. Gospodarze po rundzie jesiennej zajmują w tabeli czwarte miejsce, goście są trzecim zespołem od dołu, zagrożonym spadkiem. Dodatkowo zeszłoroczny mecz w Namysłowie zakończył się wygraną tarnogórzan 2:0.

Agroplon jest ligowym beniaminkiem, a w przerwie zimowej wzmocnił się Nigeryjczykiem Joshua Kayode Balogunem. W Gwarku też zaszły niewielkie zmiany, Remigiusz Curyło odszedł do Szombierek, Michał Chrabąszcz do Unii Kosztowy, Albert Piwko wrócił do Ruchu Chorzów, a Mateusz Górka na razie przerwał treningi. Ich miejsce w kadrze uzupełnili Konrad Pipia (GKS Tychy), Przemysław Mizgała (Polonia Poraj) i po półrocznej przerwie wrócił Dominik Konieczny (Wierzyca Pelplin). Wszyscy oni znaleźli się w wyjściowym składzie na mecz z Agroplonem.

Pierwsze minuty spotkania były w wykonaniu obu zespołów dość chaotyczne, przy czym lepiej radzili sobie goście. Pierwszą bramkę dla naszych strzelił Dawid Jarka wykorzystując w 31 minucie świetne podanie Przemysława Oziębały, druga padła 5 minut później. Piłka po strzale z dystansu Konrada Pipii obiła prawy słupek od wewnętrznej strony i wpadła do siatki.

Po przerwie tarnogórzanie prezentowali się zdecydowanie lepiej. Poprawili dokładność podań, założyli pressing i w efekcie sytuacje bramkowe zaczęły się mnożyć. W 50 minucie Jarka wykończył podanie Oziembały, w 55 minucie Oziembała celnie uderzył przy słupku, a w 71 minucie Jarka po raz trzeci trafił do siatki gości. Wysokie prowadzenie sprawiło, że w grze gospodarzy pojawiło się rozluźnienie, co skrzętnie wykorzystali ambitnie grający goście zdobywając dwa gole. Mecz zakończył się wynikiem 5:2.

- Cieszą mnie strzelone trzy bramki. Ostatnio jakaś niemoc nie ogarniała, bo w całej rundzie jesiennej mam tylko trzy gole na koncie. Może zmiana numeru na koszulce na „11” przyniosła mi szczęście. Z takim numerem grałem w Górniku Zabrze - mówił po meczu Jarka.

- Dobrze rozpoczynamy tę rundę, pomimo iż na trawie mieliśmy tylko jeden trening. Cały okres przygotowawczy graliśmy na sztucznych nawierzchniach - dodawał napastnik.

Po sobotniej kolejce Gwarek odrobił 3 pkt. do poprzedzającej go Ślęzy Wrocław, punkty stracił też liderujący Górnik Polkowice, po przegranym meczu z wiceliderem Zagłębiem II Lubin.

Druga drużyna z powiatu tarnogórskiego grająca w III lidze, czyli Ruch Radzionków z wyjazdowego meczu z Miedzią II Legnica przywiózł cenny 1 punkt. Radziończanom udało się zremisować bardzo trudny mecz na ciężkim terenie.

- Biorąc pod uwagę przebieg tego meczu, wycisnęliśmy z niego nie sto, a dwieście procent - mówił po meczu Kamil Rakoczy, trener Ruchu Radzionków.

- Miedź, szczególnie w pierwszej połowie, miała dużą przewagę, my zaś nie byliśmy w stanie wykreować dla siebie ani jednej groźnej sytuacji. Dawid Stambuła zrobił nam siedemdziesiąt pięć procent tego, że nie przegrywaliśmy do przerwy kilkoma bramkami - uważa trener.

Zarówno szkoleniowiec Ruchu, jak i trener Miedzi przyznali, że to gospodarze byli w tym meczu zdecydowanie lepszym zespołem. Należy podkreślić, że do spotkania Żółto-Czarni przystąpili z pięcioma młodzieżowcami w pierwszym składzie, a trener Rokoczy liczy na to, że gra jego zespołu poprawi się, kiedy do zespołu wrócą kontuzjowani zawodnicy.

W najbliższą sobotę kibiców zainteresują mecze inauguracyjne rozgrywek IV ligi i ligi okręgowej. W IV lidze Polonia Bytom, lider śląskiej gr. I podejmie Sarmację Będzin (mecz na stadionie Szombierek, godz. 15.30), a siódme w tabeli Szombierki wyjadą do Rudy Śl. na mecz ze Slavią.

Przełożone derby powiatu tarnogórskiego pomiędzy Ruchem i Gwarkiem zostaną rozegrane 16 kwietnia.