Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okna o niestandardowych kształtach

Elżbieta Cegła
Większość nietypowych okien można bez problemów zamówić, i to razem z fachowym montażem
Większość nietypowych okien można bez problemów zamówić, i to razem z fachowym montażem Fot. MS więcej niż OKNA
W projektach współczesnych domów często pojawiają się okna o niestandardowych wymiarach i kształcie. Niekonwencjonalne okna nadadzą wnętrzu niepowtarzalny charakter i wyróżnią nasz dom spośród innych.

Większość z nas jest bardzo przywiązana do tradycji, ale czasem warto z nią zerwać i poddać się nowoczesnym trendom panującym w budownictwie. Są one często bardzo zaskakujące, jeśli jednak ktoś nie jest zagorzałym zwolennikiem awangardy w urządzaniu wnętrz, ten znajdzie i takie rozwiązania, które jednocześnie będą odbiegać od tych, do których przywykliśmy przez lata, ale też zbytnio nie zaburzą naszego dotychczasowego stylu życia i bycia.

Czytaj także: Jak dobrze dobrać okna do pomieszczenia?

Tak jest obecnie chociażby z oknami - producenci coraz częściej odchodzą od tradycyjnych kształtów w formie prostokąta czy kwadratu, bo kto powiedział, że okna mają właśnie tylko tak wyglądać? Dlaczego nie mogą być one okrągłe lub trójkątne, trapezowe bądź wielopłaszczyznowe? Oczywiście, że mogą i nawet powinny, bowiem niekonwencjonalny kształt okna nadaje całemu wnętrzu zupełnie innych charakter. Podkreśla go, pozwala zmienić aranżację pomieszczenia, słowem - wyzwala kreatywność u dotychczasowych użytkowników. I zdecydowanie lepiej prezentuje się na zewnątrz - stanowi niecodzienną ozdobę elewacji i całego budynku.

Zwieńczone łukiem tradycyjne prostokąty, elipsy, koła, trapezy, trójkąty i bawole oka - dzisiejsza technologia wytwarzania umożliwia wyprodukowanie praktycznie każdego kształtu, bez uszczerbku dla właściwości użytkowych. Nietuzinkowe konstrukcje pozwalają na stworzenie nowych możliwości aranżacyjnych zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym budownictwie. Na przykład projektanci bardzo często polecają okna o niewielkiej powierzchni w kształcie trójkąta, pięciokąta (np. otwartej koperty) lub półkola kiedy trzeba doświetlić pomieszczenia na poddaszu.

Zobacz też: Fakty i mity na temat okien

Okna na indywidualne zamówienie bardzo często montuje się w obiektach poddanych renowacji, gdzie kluczowym czynnikiem jest odwzorowanie pierwotnego wyglądu budynku. W przypadku nowoczesnych projektów często wykonuje się proste, geometryczne wzory podkreślające modernistyczny charakter architektury.

Nietypowym kształtom okien towarzyszą również niestandardowe kolory stolarki. Spacerując ulicami, najczęściej widzimy ramy białe lub barwy przypominającej drewno, tymczasem producenci coraz częściej proponują żywe kolory (żółty, zielony, czerwony, bordowy), co zdecydowanie podnosi atrakcyjność zarówno wnętrza domu i mieszkania, jak i zewnętrznej części budynku.

Właściciele domów jednorodzinnych zamawiają najczęściej okna nietypowe z drewna klejonego, rzadziej z profili PVC. Drewno jest co prawda droższe, ale ma większą sztywność, co ułatwia konstruowanie okien o kształtach łukowych i okrągłych. Współczesna produkcja pozwala też na stosowanie wielu innych rozwiązań użytkowych oraz związanych z bezpieczeństwem. Dotyczy to nie tylko zabezpieczeń antywłamaniowych chroniących przed niepowołanym gościem z zewnątrz, ale także chroniących dzieci przedwypadkiem (klamki mają specjalne mechanizmy zabezpieczające).

Czytaj także: Wymieniamy okna. Jakie wybrać?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto