18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac w Nakle Śląskim zamknięty podczas dożynek! Dlaczego?

Krzysztof Szendzielorz
Dożynki przy pałacu w Nakle Śląskim
Dożynki przy pałacu w Nakle Śląskim Krzysztof Szendzielorz
Pałac w Nakle Śląskim zamknięty podczas dożynek powiatowo-gminnych. Jego uczestnicy w niedzielę nie mogli go zwiedzać, chociaż imprezę zorganizowano przy Centrum Kultury Śląskiej, by właśnie promować nakielski zabytek po remoncie! Dyrektor CKŚ przeprasza, ale mówi, że musiał zamknąć pałac.

Do absurdalnej sytuacji doszło podczas dożynek 2013 powiatu tarnogórskiego. Pałac w Nakle Śląskim był zamknięty dla zwiedzających, chociaż dożynki zorganizowano przy Centrum Kultury Śląskiej m.in. po to, by promować nakielski zabytek po remoncie, na które starostwo wydało miliony złotych z Unii Europejskiej.

Sami byliśmy świadkami sytuacji, kiedy goście dożynek chcieli zwiedzić pałac, ale zostało im tylko pocałować klamkę. - Kiedy przyjeżdża tu tyle osób, oni zamykają pałac. Bez sensu - narzekała ochroniarzowi z pałacu pewna para.

Zobaczcie galerię zdjęć z dożynek powiatowo-gminnych 2013 w Nakle Śląskim

Na drzwiach wejściowych do pałacu w Nakle Śląskim widniała karteczka z informacją o przerwie technicznej: "W dniu 1 września 2013 r. w parku przy pałacu w Nakle Śląskim organizowane są Dożynki Powiatowo-Gminne, na które serdecznie zapraszamy. Ze względów technicznych w dniu tym nie będzie jednak możliwe zwiedzanie wystaw prezentowanych w Centrum Kultury Śląskiej. Za utrudnienie serdecznie przepraszamy. Zapraszamy do zwiedzania pałacu w innych terminach". Informację tę podpisała Dyrekcja Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.

Dyrektorem jest Stanisław Zając. Zapytaliśmy go, dlaczego podjął decyzję o zamknięciu pałacu. - Powód był prozaiczny. Po pierwsze w pałacu przebierały się osoby, które występowały podczas dożynek. Zostawiły u nas ubrania i torebki, które też trzeba było zabezpieczyć - wyjaśnia Stanisław Zając. - Ponadto nie dysponuję taką ilością pracowników, która mogłaby zabezpieczyć sale wystawowe z cennymi kolekcjami podczas zwiedzania tak dużej ilości osób, które zjawiły się na dożynkach. To był dla nas problem organizacyjny - dodaje.

Stanisław Zając podkreśla, że podjął decyzję o zamknięciu pałacu z dużym ubolewaniem i z wyprzedzeniem, ale nie miał innego wyjścia. Kierował się także i tym, że np. w Koszęcinie, gdy Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" organizuje imprezę plenerową, to jego siedziba też jest zamknięta. - Jeśli w przyszłości będzie się u nas odbywała kolejna impreza plenerowa, będę chciał też zaangażować wolontariuszy, studentów, by pomogli nam oprowadzać po salach wystawowych. Jeszcze raz chciałbym przeprosić wszystkich, którzy chcieli zwiedzić pałac podczas dożynek, ale czasem muszę podejmować tak trudne decyzje - dodaje.

Współgospodarzem dożynek był wójt Świerklańca, Kazimierz Flakus. Jego zdaniem zamknięcie pałacu było wpadką. - Interweniowałem w tej sprawie, ale bez rezultatu. Centrum Kultury Śląskiej to nie jest jednostka, która podlega gminie, więc nic nie mogłem zrobić. Też usłyszałem, że dyrektor ma zbyt mało pracowników, by otworzyć pałac. A rzeczywiście chcieliśmy go promować. Zresztą robiłem to podczas dożynek - mówi Kazimierz Flakus. Wójt dodaje, że pracownicy podlegającego mu Gminnego Ośrodka Kultury byli zaangazowani w dożynki, ale w część artystyczną imprezy.

Zobaczcie relację i zdjęcia z otwarcia Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim dla VIP-ów

Co myślicie o zamknięciu pałacu w Nakle Śląskim podczas dożynek powiatowo-gminnych? To była słuszna decyzja, czy może jednak wpadka? Czekamy na Wasze opinie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto