Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Repecki zachwyca. Warto wybrać się do Tarnowskich Gór w słoneczny weekend

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Park Repecki w Tarnowskich Górach zachwyca jesienną porą. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Park Repecki w Tarnowskich Górach zachwyca jesienną porą. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>Szymon Bijak
Z pewnością w zestawieniu najpiękniejsze parki w województwie śląskim, ten znajdujący się w Reptach w Tarnowskich Górach by się znalazł i bardzo prawdopodobne, że całkiem wysoko. Póki jeszcze pogoda jesienią nas rozpieszcza, warto się tu wybrać. To idealne miejsce na długi spacer.

Park w Reptach poleca się na długi spacer

Park w Reptach, jednej z dzielnicy Tarnowskich Gór, to jeden z ciekawszych krajobrazowo – zielonych terenów w całym regionie. Jest on częścią większego kompleksu - mianowicie zespołu przyrodniczo – krajobrazowego "Park w Reptach i Dolina Rzeki Dramy", który został utworzony w 2002 roku.

Park w Reptach założono w XIX wieku. W latach 1820–1945 właścicielami lasu była rodzina Henckel von Donnersmarck. W 1840 roku stanął tu zameczek myśliwski przebudowany kilkadziesiąt lat później na pałac, który niestety popadł w ruinę i nie dotrwał do czasów obecnych. W tym miejscu znajduje się bowiem Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty". Na terenie parku można zobaczyć także Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Są to znane i cenione placówki.

Jako ciekawostkę można także dodać, że cały park otoczono murem z kamienia wapiennego - jego fragmenty cały czas można zobaczyć. Przez tarnogórski park płynie natomiast rzeka Drama.

Warto wspomnieć, że mamy do czynienia tu z największym na Górnym Śląsku skupiskiem drzew pomnikowych. Około 2/3 całego lasu to drzewostany, które przekroczyły już sto lat! Wśród licznych gatunków znajdziemy na ternie parku m.in. buki, kasztanowce czy modrzewie

Jednakże najbardziej znaną atrakcją, która znajduje się na terenie parku w Tarnowskich Górach, jest wpisana na prestiżową listę UNESCO Sztolnia Czarnego Pstrąga. Można ją zwiedzać od 1957 roku - to jedna z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Wejście do sztolni stanową dwa szyby Ewa i Sylwester, które można zobaczyć w powyższej galerii.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto