Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza wizyta u ginekologa: Studenci edukują uczennice

Łukasz MM-kowicz
Łukasz MM-kowicz
Nie taki ginekolog straszny – przekonują studenci lubelskiej uczelni medycznej i organizują w liceach spotkania z uczennicami.

- Projekt pierwsza wizyta u ginekologa to pomysł polskich studentów medycyny zrzeszonych w międzynarodowym stowarzyszeniu studentów medycyny IFMSA - Poland– mówi Katarzyna Żochowska, studentka medycyny i koordynator ogólnopolskiego projektu. - Od kilkunastu lat studenci medycyny w 11 miastach Polski odwiedzają licea i edukują młode uczennice. Spotykamy się z uczennicami, które jeszcze nie były u ginekologa i mają obawy.– dodaje. Rocznie edukujemy 15 tysięcy uczennic -tłumaczy.

Projekt realizowany jest również w lubelskich liceach.

- W tym roku odwodziłem razem z kolegami I liceum im St. Staszica i młodzież mieszkającą w wiosce SOS przy Jutrzenki – mówi Tomasz Karałda, student III roku medycyny z Lublina.- Opowiadam dziewczynom jak wygląda wizyta u ginekologa, czego mogą się spodziewać, o co mogą się spytać, jakie mają prawa jako pacjentki– tłumaczy. Młode dziewczyny mają obawy i opory, po prostu się wstydzą, my jesteśmy po to by ten wstyd przełamać i obalić wszelkie stereotypy związane z wizytą u tego specjalisty – tłumaczy.

Spotkanie z uczennicami trwa zwykle 45 minut i ma charakter swobodnej rozmowy. Wszyscy siadają w kółku. Rozmowie towarzyszy prezentacja multimedialna. - Pokazuje jak wygląda gabinet, fotel ginekologiczny, czasem przynoszę wziernik – mówi student. Projekt pierwsza wizyta u ginekologa ma na celu również nakłonienie młodych dziewcząt do regularnych badań i pamiętaniu o profilaktyce. - Poruszamy problemy występowania nowotworów szyjki macicy i piersi, tłumaczymy, że warto się badać – tłumaczy Karałda.

Lubelscy ginekolodzy popierają projekt. - Takie zajęcia są bardzo potrzebne - mówi Marek Miturski ,ginekolog z Lublina. - Dawniej ja sam miałem w szkołach takie prelekcje. Młode dziewczyny mogą czuć obawy, ale powinny powiedzieć lekarzowi, że to ich pierwsza wizyta. Wtedy doktor będzie ich szczególnie traktował. Lekarz nie tylko bada, ale też może odpowiedzieć na wiele nurtujących pytań. Na pewno każda kobieta niezależnie od wieku powinna badać się regularnie – zaznacza lekarz.

Dyrektorzy szkół również pozytywnie podchodzą do działań edukacyjnych studentów medycyny.

– To cenna i dobra inicjatywa – mówi Stanisław Stoń, dyrektor I liceum im. St Staszica. – Przejrzałem tematykę, skonsultowałem się z nauczycielami biologii i stwierdziliśmy, że warto, by uczennice wzięły udział w spotkaniu. Powinniśmy znać nasze ciało i być świadomi pewnych zagrożeń. A co na to uczennice? – Bałam się pierwszej wizyty, nikt mi nie mówił jak ona przebiega. To jest stres dla młodej dziewczyny, byłam mocno zawstydzona. Poszłam z koleżanką, by było raźniej – mówi 17- Anna z Lublina. – U nas w szkole nie było takich lekcji, ale myślę, że są bardzo potrzebne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto