Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja apeluje: Nie bądźmy obojętni

redakcja
redakcja
Archiwum
- Jeśli widzimy osobę, która potrzebuje pomocy nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane - alarmuje Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie.

Policjanci podczas służby sprawdzają miejsca, w których mogą nocować osoby bezdomne.

- Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki, piwnice i strychy starych kamienic. Bezdomni, by się rozgrzać, bardzo często w takich miejscach rozpalają ogniska - bywa to bardzo niebezpieczne - wyjaśniają policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Funkcjonariusze odnajdujący takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

- Jeśli ktoś zauważy osobę bezdomną, która może potrzebować pomocy, nie należy zwlekać, tylko jak najszybciej wykręcić numer alarmowy - tłumaczą policjanci.

Zimową porą na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze. - Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna - dodają policjanci.

Jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol.

- Wypicie napoju wysokoprocentowego rozgrzewa jedynie na chwilę - w rzeczywistości organizm zacznie wychładzać się jeszcze szybciej. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na dwór pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nie trudno - przestrzega KWP.

Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok takich osób podczas silnych mrozów.

- Tu także wystarczy wykręcić numer alarmowy i poinformować policjantów o takim przypadku. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie i niekiedy to właśnie Twój telefon może zadecydować o czyimś życiu - podsumowują policjanci.

Jeśli jesteś zaniepokojony sytuacją osoby bezdomnej lub samotnej zadzwoń: 997, 112.




Czytaj więcej informacji "na sygnale" w Lublinie:
Informacje "na sygnale" z Lublina (policja, 997)
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto