Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje pawilon dla turystów obok Sztolni Czarnego Pstrąga w Parku Repeckim

Patryk Osadnik
Od kilku dobrych miesięcy wokół Sztolni Czarnego Pstrąga trwa budowa nowego budynku. Będzie to pawilon przystosowany do obsługi turystów, który ma sprawić, że obiekt UNESCO będzie bardziej atrakcyjny. Jego budowa powinna zakończyć się przed rozpoczęciem sezonu turystycznego.

Sztolnia Czarnego Pstrąga to 600-metrowa podziemna trasa, która prowadzi od szybu Sylwester do szybu Ewa w Parku Repeckim. Pawilon turystyczny znajduje się obok szybu Sylwester i powinien zgodnie z zapowiedziami zostać otwarty na przełomie maja oraz czerwca. Nowa inwestycja, która powstaje obok obiektu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ma przede wszystkim przyciągnąć turystów i poprawić dla nich warunki zwiedzania.

- W pawilonie znajdzie się sala edukacyjna, gdzie przed lub po zwiedzaniu będzie można dowiedzieć się czegoś więcej na temat samej sztolni. Mimo że nie obsługujemy turystów na#wózkach, ponieważ w Sztolni Czarnego Pstrąga nie ma do tego warunków, to przygotowaliśmy również toalety dla osób niepełnosprawnych, które zapraszamy natomiast na specjalnie przygotowaną trasę do Zabytkowej Kopalni Srebra - mówi Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zajmuje się obiektem.

Pawilon ma być miejscem, w którym turyści będą mogli usiąść i odsapnąć, a także coś zjeść. Będzie w nim również możliwość zakupu pamiątek oraz biletów.

- Planujemy wdrożyć internetową sprzedaż biletów do sztolni, w systemie identycznym jak ten, który działa już w kopalni - wyjaśnia Rudnicki. - Dzięki temu będziemy mogli monitorować ruch turystyczny generowany przez oba te obiekty. Docelowo będzie można też w kopalni kupić bilet do sztolni i na odwrót, co ułatwi turystom zwiedzanie- dodaje.

Na górnej kondygnacji pawilonu znalazło się miejsce na taras widokowy, z którego rozpościera się widok na dolinę rzeki Dramy.

Wokół budynku znajdą się obiekty małej architektury, takie jak ławki czy kosze na śmieci. Obok szybu Sylwester ma się też pojawić punkt gastronomiczny. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie znajdował się tam na stałe.

- Nie chcemy zaburzać otoczenia, ponieważ sztolnia znajduje się w samym środku parku krajobrazowego, dlatego pawilon został zaprojektowany w taki sposób, żeby harmonizować się z otoczeniem i swoją architekturą łączyć się z szybem Sylwester. To będzie sympatyczne i sielankowe miejsce do wypoczynku - zapowiada Rudnicki.

W marcu odbędzie się ostatnie spotkanie przedstawicieli jednostek, które zarządzają obiektami UNESCO w Tarnowskich Górach i okolicach, w sumie jest to blisko 30 artefaktów. Wszystko wskazuje na to, że niebawem powołana zostanie lokalna agencja turystyczna z siedzibą na tarnogórskim rynku, która będzie zarządzała ruchem turystycznym na powstającym właśnie szlaku kulturowym UNESCO.

Prace nad stworzeniem szlaku rozpoczęły się w zeszłym roku. Mają one doprowadzić do stworzenia dokumentu, który będzie prezentował spójną identyfikację obiektów światowego dziedzictwa oraz miejsc, które we wpisie UNESCO nie zostały ujęte, ale mają silne walory historyczne i są powiązane z obiektami światowe dziedzictwa.

Na podstawie tych wytycznych wokół szlaku powstanie identyczne oznakowanie, wypracowane zostaną też koncepcje zwiedzania. Najciekawszym pomysłem jest wprowadzenie na stałe przewodników, którzy po obiektach UNESCO będą oprowadzać turystów i mają znajdować się m.in. na rynku w Tarnowskich Górach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto