Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. Zbigniew Religa patronem swojej fundacji

Marlena Polok-Kin
Dzięki darczyńcom  fundacja może realizować marzenia profesora Zbigniewa Religi
Dzięki darczyńcom fundacja może realizować marzenia profesora Zbigniewa Religi Fot. MARZENA BUGAŁA
Choć informacja o kolejnym, udanym przeszczepie w Śląskim Centrum Chorób Serca już nie zaskakuje, to szczególny wymiar ma fakt, że zoperowany tam kilka dni temu 16-letni Paweł z Gorzowa nie miałby szans nie tylko na transplantację. Nie mógłby w ogóle do niej doczekać, gdyby nie prof. Zbigniew Religa i jego wielka pasja.

Ściślej zaś - słynne już komory serca POLVAD, zwane po prostu Religa. Dzięki temu urządzeniu, wspomagającemu chore serca w oczekiwaniu na przeszczep, Paweł mógł ponad rok bezpiecznie czekać na nowe serce.

To przesłanie, przekazane przez prof. Mariana Zembalę, szefa ŚCCS, podczas sobotniego osiemnastego koncertu "Serce za serce" w Domu Muzyki i Tańca, doskonale oddało ideę działania Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, w której urządzenie stworzono.

Powstała w 1991 roku FRK była zabrzańskim dzieckiem prof. Zbigniewa Religi. Gala "Serce za serce", będąca okazją tradycyjnie do podziękowania wszystkim, którzy wspierają realizacje zaawansowanych przedsięwzięć naukowo-badawczych, związanych z nowoczesną kardiochirurgią, transplantologią, bioinżynierią oraz robotyką medyczną, miała charakter szczególny - poświęcona była pamięci zmarłego w marcu tego roku założyciela i patrona fundacji. Dyrektor generalny FRK, dr Jan Sarna, podczas sobotniego koncertu oficjalnie ogłosił decyzję rady Fundacji w tej sprawie.

Słowa małżonki Profesora, dr Anny Religi, były powodem szczególnych wzruszeń.

- Mąż ciągle mówił: Zabrze, Zabrze, do samego końca interesował się miastem, zabrzańską kliniką i Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii - wspominała przez łzy, niezwykle wzruszona żona prof. Religi.

Prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik nie miała wątpliwości - tak, jak serce profesora zostało w Zabrzu, jego pamięć - na zawsze w sercach zabrzan.
Choć na scenie DMiT stało popiersie Profesora, nie było przesady w stwierdzeniu, że prof. Religa po prostu tam był.

- My, kardiochiurudzy czujemy jego niezwykłą iskrę i mamy wielkie zobowiązanie, by spełniać marzenia Religi - powiedział dr Maruszewski, odbierając medal dla Klubu Kardiochirurgów Polskich.

Najhojniejszym darczyńcom FRK wręczono w sobotę srebrne statuetki "Serce za serce", autorstwa Bronisława Chromego.

Natomiast Polski Związek Wędkarski, miasto Zabrze i wspomniany Klub Kardiochirurgów Polskich otrzymały medale im. prof. Zbigniewa Religi.

Przyznano też statuetki "Przyjaciel Fundacji". Uhonorowano nimi: P.P.H.U. ZLEM Sp. z o.o. w Jastrzębiu Zdroju, P.P.H.U. IZAKPOL Export - Import Piotr Izak w Żyrardowie oraz Fermę Niosek Prawda w Rzgowie .

Po raz pierwszy wręczono nagrodę im. prof. Zbigniewa Religi zwycięzców konkursu na najlepszą publikację naukową dla młodych kardiochirurgów. Otrzymał ją dr med. Tomasz Timek za osobisty wkład naukowy w zakresie badań doświadczalnych prowadzonych w USA i w Polsce nad poznaniem niedokrwiennej pozawałowej niedomykalności mitralnej. - On jest taki, jak Religa, wszystko mu się udaje! - stwierdził prof. Zembala, który przewodniczył kapitule nagrody.

Gwiazdami wieczoru byli Małgorzata Walewska (mezzosopran), Agnieszka Bochenek - Osiecka (sopran), Adam Szerszeń (baryton), Cezary Biesiadecki (bas) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Koncert, który poprowadziła Grażyna Torbicka, rozpoczął ulubiony utwór prof. Religi - "Wonderful life".

Honorowy patronat nad koncertem objęli: marszałek województwa śląskiego, Bogusław Śmigielski i prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka - Szulik. "Polska Dziennik Zachodni" patronowała tej imprezie.

Laureaci 2009

Srebrne statuetki "Serce za serce", decyzją Rady Fundacji, otrzymali w tym roku

Spółdzielnia Pszczelarska APIS z Lublina, w imieniu której odebrał statuetkę prezes Jarosław Janik. Katowicki KOPEX S.A. z prezesem zarządu, dyrektorem generalnym Marianem Kostempskim.

Nie było także zaskoczeniem wyróżnienie Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Jak podkreślał jej prezes, Tadeusz Donocik, śląskie środowiska biznesowe od samego początku działania fundacji wspierają jej ważną i pożyteczną działalność.
Statuetkę "Serce za serce" otrzymała także firma Alter Medica Jan Szupina z Żywca oraz Kuracjusz Beskidzki z Suchej Beskidzkiej, reprezentowany przez prezesa Kazimierza Gacka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prof. Zbigniew Religa patronem swojej fundacji - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto