Rada powiatu zdecydowała o zamknięciu szkół w Radzionkowie i Tarnowskich Górach

Redakcja
Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Radzonkowie
Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Radzonkowie OSA
W 2022 roku zakończy się ponad 75-letnia historia ZSTE w Radzionkowie. Wtedy mury szkoły opuszczą ostatni uczniowie. Wygaszanie placówki rozpocznie się we wrześniu tego roku, a równolegle zniknie też liceum w tarnogórskim „Chemiku”, do którego od 3 lat nie zawitał ani jeden nowy uczeń.

Rada Powiatu Tarnogórskiego zdecydowała o zamknięciu 3 szkół

Historia Zespołu Szkół Techniczo-Ekonomicznych w Radzionkowie sięga 1945 r. Witold Wójcik, pierwszy dyrektor szkoły powołał ją do życia z myślą o dokształcaniu przyszłych górników, w tym elektryków czy mechaników. Do dziś szkoła kojarzona jest z nazwą, jaką uzyskała w 1991 r., czyli Technikum Górniczym im. Powstańców Śląskich. Dziś ZSTE poza tradycją niewiele ma już wspólnego z górnictwem. Jeszcze kilka lat temu w szkole przyuczano do zawodu górnika, teraz jednak działają w niej jedynie dwa profile: technik hotelarstwa oraz technik eksploatacji portów i terminali.

W sumie do ZSTE uczęszcza aktualnie 131 uczniów w 4 klasach i to właśnie powód małego zainteresowania nauką w szkole jest przyczyną jej wygaszania.

O ile w działającym tu Technikum nr 13 udaje się jeszcze co roku otworzyć 1 klasę, naboru do Szkoły Branżowej nr 11 nie było już od lat.

- Bardzo mała liczba uczniów chcących się uczyć w szkole powoduje, że mieszkańcy powiatu muszą dopłacać do funkcjonowania szkoły znaczące kwoty - tłumaczy Dariusz Wysypoł, radny powiatu tarnogórskiego z Radzionkowa.

Koszty edukacji

W 2018 r. subwencja oświatowa dla ZSTE wyniosła 1 mln 062 tys. 923 zł, a 591 tys. 648 zł do funkcjonowania szkoły musiał dołożyć powiat. W tym roku będzie trzeba dopłacić kolejne 701 tys. 461 zł.

- Szkoła nie cieszy się zainteresowaniem mieszkańców Radzionkowa i uczęszcza do niej większość osób z Bytomia i Piekar Śląskich, co skutkuje tym, że każdego roku mieszkańcy powiatu tarnogórskiego dopłacają znaczne kwoty do nauki dzieci z ościennych miast - wyjaśnia Wysypoł

Radny dodaje, że społecznie wygaszenie ZSTE nie było decyzją łatwą, za to jedyną możliwą do podjęcia w tej chwili. Rada powiatu zadecydowała o stopniowym zamykaniu szkoły podczas sesji 31 stycznia.

Uczniowie skończą szkołę, nauczyciele zachowają pracę

Dla wielu komentujących tę sprawę była to decyzja niezrozumiała, ponieważ w związku ze zmianami w systemie edukacji we wrześniu do szkół średnich trafi dwa razy więcej uczniów, co mogłoby spowodować, że w ZSTE uda się otworzyć więcej klas. Niestety taki jednorazowy „zastrzyk” mógłby być katastrofalny w skutkach, ponieważ brak kandydatów w kolejnych latach i rosnące koszta doprowadziłyby najprawdopodobniej do konieczności natychmiastowej likwidacji szkoły. Dzięki stopniowemu wygaszaniu obecni uczniowie technikum będą mogli ukończyć edukację w dotychczasowym miejscu.

- Mogę powiedzieć tylko tyle, że rada pedagogiczna przyjęła ze zrozumieniem fakt wygaszania szkoły, ale zdecydowanie bez entuzjazmu - mówi Mariusz Sroka, dyrektor ZSTE

Nauczyciel dodaje, że zgodnie z zapewnieniami władz powiatu wszyscy nauczyciele oraz pracownicy jego szkoły otrzymają zatrudnienie w innych placówkach edukacyjnych.

Skąd tak słaba kondycja ZSTE?

Eksperci do spraw edukacji tłumaczą, że słaba sytuacja ZSTE jest związana z trendem, który prowadzi uczniów do szkół w większych miejscowościach, takich jak Bytom, czy Tarn. Góry. Rodzice oraz dzieci bardzo chętnie wybierają duże i renomowane licea. Nie wiadomo dlaczego, pomimo doskonałych warunków, dobrego sprzętu oraz m.in. ciekawych, miesięcznych praktyk zagranicznych ZSTE nie cieszyło się ostatnimi laty dobrą opinią, co doprowadziło do bardzo dużego spadku liczby uczniów, a ostatecznie do wygaszenia szkoły.

Liceum bez uczniów idzie do zamknięcia

Oprócz ZSTE powiat postanowił zamknąć również III Liceum Ogólnokształcące, jakie działało w Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarn. Górach. Tam od 3 lat nie pojawił się żaden nowy uczeń, a ostatni absolwenci opuścili mury liceum w maju 2018 r. W przyszłym roku „Chemik” ma za to otworzyć 5 nowych klas technicznych. Obecnie w szkole jest 6 klas.

Budynek po ZSTE nie będzie stał pusty

W budynku po ZSTE nadal będzie funkcjonował Zespół Szkół, czyli szkoła specjalna w Radzionkowie, która teraz powiększy się o kilka nowych pomieszczeń.

Na miejsce technikum przeniesie się również filia Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury, która dziś działa w Radzionkowie przy ul. Knosały. Z resztą również w miejscu po zlikwidowanym kilka lat temu Zespole Szkół Techniczno-Humanistycznych. Dziś budynek po tzw "Ragorze" zajmuje Szkoła Mistrzostwa Sportowego.

Tajemnica Marchewki

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wiem
dziwię się że ta szkoła już dawno nie została zlikwidowana
n
nauczyciel emeryt
To że nie ma naboru swiadczy o dyrektorze szkoły
t
technik
co te nieroby walą za absurdy.
fenomenalna placówka. nauczyciele b. dobrzy za wyjątkiem jednego- sale wyposażone w ogole cała szkoła jest pi remoncie, fajny kierunek porty terminalne t. elektryk itd.
to jest technikum świetnie kształcące i dobrze przygotowujące do matury.
A
Absolwentka
Jestem Absolwentką ZSTE nie wyobrażam sobie, że ta szkoła może zostać zamknięta. Nauczyciele wkładają całe serce w nauczanie, zostałam świetnie przygotowana do egzaminów zawodowych i matury.WYBIERAJCIE ZSTE, NIE BĘDZIECIE ŻAŁOWAĆ ! :))))
A
Absolwentka
Najlepsze 4 lata nauki, najlepsze grono pedagogiczne, najlepsza szkoła ponadgimnazjalna! Co to znaczy, że uczniowie wybierają „renomowane licea”? Nie oszukujmy się, gimnazjaliści na tym etapie swojego życia, nie potrafią wybrać dojrzale. Dopiero po 3-4 latach nauki mają tę świadomość... Przecież szkoła otwiera przyszłościowe kierunki. Ba! Nauczyciele są nie z tej ziemi i naprawdę żyją tą szkołą, potrafią nauczyć nie tylko przedmiotów zawodowych, ale też przygotować świetnie do matury. Nie mogłam wybrać lepszej szkoły niż ZSTE. Nie można Wam tego zniszczyć...
G
Gustav Robert Kirchhoff
W pytke szkoła, ryja zamknijcie a nie szkole!!!1!11!!1
A
Absolwent ZSTE
Jako absolwent ZSTE mogę szczerze powiedzieć że każdy kto wybierze tę szkołę nie będzie zawiedziony! Ukończyłem ją 2 lata temu na kierunku TECHNIK ELEKTRYK to ile serca wkładali nauczyciele żeby zrobić nas dobrych elektryków jest godne podziwu ich zaangażowanie w naukę uczniów bardzo dobrze przekładało się na wyniki egzaminów zawodowych, które z takim przygotowaniem to była pestka. Chciałbym też wspomnieć o nauczycielach ogólnokształcących którzy też mieli duży wkład w ukształtowanie naszej wiedzy, którą niektórzy z nas wykorzystali na maturze z tego względu mogę też powiedzieć że byłem bardzo dobrze przygotowany na maturze jak i następnie na studiach wiedza przekazana na matematyce czy fizyce była bardzo pomocna. W krótkim skrócie każdy kto wybierze tę szkołę będzie się czuć tutaj jak w domu, a nauczyciele starają się pomagać na każdy sposób i zawsze można się z nimi dogadać. Nie pojmuje dlaczego szkoła miała by być zamknięta skoro jej infrastruktura, zarządzanie, administracja i poziom nauczania są na wysokim poziomie, ale nie na tyle wysokim żeby ta szkoła była za trudna dla przeciętnego ucznia!
G
Gość
Jako uczennica ZSTE nie wyobrażam sobie aby szkoła miała zostać zamknięta. Atmosfery lepszej niż w tej szkole nigdy w życiu nie doświadczyłam. Nauczyciele chcą pomagać uczniom a nie robić pod górkę jak to często bywa. Lekcje mijają szybko i przyjemnie. Powinniśmy dać jeszcze szansę ZSTE na podniesienie się. Szkoła rozpoczęła intensywna promocje, założyła kanał na YouTube gdzie znajdują się filmy promocyjne, wielu uczniów poleca tę szkołę, poza tym prowadzona jest strona internetowa i Instagram dzięki czemu jest szansa na zebranie nowej gromady uczniów.
U
Uczeń
Szkoła jest przyjazna, wysoki poziom nauczania, sympatyczne grono pedagogiczne spędziłem tutaj cudowne lata. Warto też zauważyć, że szkoła jest po remoncie i w zestawieniu z innymi szkołami w powiecie reprezentuje się jako jedna z najładniejszych
A
Absolwent ZSTE
Jestem absolwentem ZSTE i z ręką na sercu mogę każdemu polecić tą szkołę. Uczyłem się na kierunku technik elektryk i przyznaję, że lepiej wybrać nie mogłem. Każdy z nauczycieli przedmiotów zawodowych był dla nas dużym przykładem, dzielił się swoim doświadczeniem i doskonale przekazywał nam wiedzę praktyczną jak i teorytyczną, co przełożyło się na świetne wyniki w egzaminach zawodowych. Podobnie miała się sprawa przedmiotów ogólnych. Wszyscy nauczyciele w tej szkole sprawiają, że każdy uczeń czuje się tam jak w domu. Nigdy nie było problemów z dogadaniem się z nauczycielami, były organizowane liczne atrakcje oraz nagrody dla najlepszych klas. Organizacja i administracja szkoły na naprawdę profesjonalnym poziomie. Jestem bardzo wdzięczny każdemu nauczycielowi, z którym miałem styczność. Zamknięcie tej szkoły to jakiś totalny absurd i strzał w kolano. Opinia o tej szkole, która krąży w okolicy jest kompletnie zakłamana. Każdy ciągle powtarza, że ta szkoła do niczego się nie nadaję i tak dalej, ale te czasy już minęły. Ta szkoła od kilku dobrych lat jest naprawdę świetna. Największym plusem był również program ERASMUS organizowany przez Unię Europejską czyli wyjazd do Irlandii Północnej, do którego ZSTE się załapało jako jedyna szkoła w powiecie tarnogórskim. Sam miałem przyjemność brać udział w tym projekcie, co najmilej wspominam z pobytu w tej szkole. To była świetna szansa na zebranie doświadczenia oraz bardzo wartościowego wykształcenia w języku angielskim, co zostało potwierdzone oficjalnym certyfikatem londyńskiej szkoły. Jestem bardzo oburzony całą sytuacją, która wydarzyła się w okół mojej byłej szkoły. Mam nadzieję że sprawy nabiorą jednak innego kierunku i owa decyzja o zamknięciu szkoły zostanie odwołana.
N
Niestety Absolwent
Jest wiele innych szkół,z lepszym gronem pedagogicznym jestem za zamknięciem szkoły
A
Absolwent 2018
Przygotowanie do matury jak i do egzaminów zawodowych na bardzo wysokim poziomie.
Jestem dumny ze mogę być absolwentem tej szkoły.
A
Absolwent
W pełni zgadzam się z moim przedmowca. Jestem absolwentem kierunku eksploatacji portów i terminali. Zostałem bardzo dobrze przygotowany do matury, co potwierdzają jej ostateczne wyniki. To samo z egzaminami zawodowymi. Nauczyciele w szkole bardzo przykładają się do poziomu nauczania jak i starannie dobierają ciekawe i uzyteczne materiały lekcyjne, co przekłada się na to, że wiedza nabyta w tej szkole na długo zapada w pamięci uczniów.
D
Dumny absolwent ZSTE
Jestem absolwentem ZSTE w Radzionkowie - Rojcy i muszę przyznać że lepszego wyboru w 3ciej gimnazjum podjąć nie mogłem. Jak już zostało wspomniane, pracownie są genialnie wyposażone, sprzęt ufundowany przez sponsorów pozyskanych przez nauczycieli, zaspokajał w zupełności naszą ciekawość odnośnie elektryki. Przygotowania do egzaminów kwalifikacyjnych jak i matury szły pełną parą a pomimo tego i tak zawsze znalazł się czas na luźne pogawędki z nauczycielami na interesujące nas tematy. Organizacja praktyk na najwyższym poziome. Począwszy od zwykłych-niezwykłych pracach na kopalni, kończywszy na miesięcznych stażach w Irlandii Północnej.
Aktualnie nie wyobrażam sobie lepszego przygotowania do życia zawodowego czy też naukowego (spora część mojej klasy, w tym i ja, dalej studiujemy i pracujemy w zawodzie) Żal serce ściska czytając artykuły czy słysząc o zamknięciu tej placówki. No cóż, może jeszcze się uda coś uratować?
R
Radzionkow
Z chemika uczni przenieść na Radzionkow Rojce ...
Dodaj ogłoszenie