Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radom. Kierunek lekarski najpopularniejszy na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym

Izabela Gajewska-Kopczyńska;[email protected]
Trwa drugi etap rekrutacji na Uniwersytecie w Radomiu. Michał składa dokumenty na Wydział Transportu, a podczas wizyty na radomskiej uczelni towarzyszyły mu Paulina i Kasia.
Trwa drugi etap rekrutacji na Uniwersytecie w Radomiu. Michał składa dokumenty na Wydział Transportu, a podczas wizyty na radomskiej uczelni towarzyszyły mu Paulina i Kasia. Jarosław Kwiatkowski
Zakończył się pierwszy etap rekrutacji na studia stacjonarne na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym imienia Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

1500 przyszłych lekarzy

Już wiadomo, że na jedynej państwowej uczelni w Radomiu absolutnym hitem będzie kierunek lekarski, na Wydziale Nauk o Zdrowiu i Kultury Fizycznej, który radomski Uniwersytet w tym roku uruchamia po raz pierwszy.

- Tu w rekrutacji wzięło udział i uiściło opłatę ponad 1500 osób. Na kierunku lekarskim w systemie stacjonarnym mamy 70 miejsc, więc chętnych jest ponad 21 osób na miejsce - mówi Aneta Mirosz, rzecznik Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.

Wśród innych kierunków popularność nie zmienia się. Podobnie, jak w latach ubiegłych, sporym powodzeniem cieszą się takie kierunki, jak ekonomia, administracja, filologia angielska, pedagogika, transport i logistyka, kosmetologia, czy fizjoterapia i pielęgniarstwo.

Czas na decyzję

Teraz przyszli studenci, aby potwierdzić chęć nauki, muszą złożyć wymagane dokumenty w Centralnym Punkcie Informacji przy ulicy Malczewskiego 29. Jeszcze do 25 lipca uczelnia będzie przyjmować dokumenty od osób zakwalifikowanych oraz z list rezerwowych.

Skąd listy rezerwowe? Jak tłumaczy Aneta Mirosz, dotyczą one kierunku lekarskiego i są ułatwieniem dla studentów, którzy - starając się o przyjęcie na inne uczelnie, mogą potem rezygnować ze studiów.

- Chcemy ułatwić sprawę absolwentom , unikając kolejnych wizyt z dokumentami, kiedy zakończy się ten etap rekrutacji. Jeśli okaże się, że osoby z listy zakwalifikowanych nie dostarczą dokumentów, ich miejsce zajmą osoby z listy rezerwowej - dodaje Aneta Mirosz. Cały czas trwa także rekrutacja na studia niestacjonarne. Łącznie na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w przyszłym roku akademickim na studiach stacjonarnych może studiować do 1000 osób.

Bankowcy i informatycy

Także prywatne wyższe uczelnie nie narzekają na brak chętnych potencjalnych studentów. W Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu prowadzony jest nabór na studia licencjackie, inżynierskie i magisterskie na 10 kierunkach: administracja, pedagogika, ekonomia, bezpieczeństwo wewnętrzne, stosunki międzynarodowe, informatyka, psychologia, zarządzanie oraz kryminologia.

- Nowością są finanse i rachunkowość na studiach licencjackich, w ramach tego kierunku mamy zamiar uruchomić cztery specjalizacje: rachunkowość i podatki, systemy informatyczne w rachunkowości, finanse międzynarodowe oraz finanse i bankowość - mówi Dominika Majstrak, kierownik działu marketingu Wyższej Szkoły Handlowej. - Na studiach inżynierskich najpopularniejsza jest informatyka, na naszej uczelni można studiować ją w siedmiu specjalizacjach, w tym animacja 3D. Rekrutacja trwa, ale warto się pospieszyć ze względu na niższe opłaty.

Medycyna w Radomiu

Od 2014 roku Uniwersytet Technologiczno-Humanistycznym imienia Kazimierza Pułaskiego w Radomiu starał się o uruchomienie kierunku lekarskiego. W styczniu tego roku stosowną decyzję w tej sprawie podpisał w Radomiu Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Ministerstwo Zdrowia zgodziło się na propozycję utworzenia kierunku lekarskiego w listopadzie 2016 roku. Zbigniew Łukasik, rektor Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu zapewnił, że uczelnia ma laboratoria, które są konieczne na pierwszym i drugim roku studiów. Głównymi przedmiotami na pierwszym roku są: anatomia, histologia z cytofizjologią i embriologią, biologia medyczna i chemia. W planie studiów są łacina, język obcy, informatyka, socjologia, etyka, oraz praktyki. Na kierunku lekarskim na studiach stacjonarnych jest 70 miejsc. Kolejne 30 przygotowano na studiach zaocznych. Uniwersytet jest trzynastym ośrodkiem w Polsce, który będzie kształcił przyszłych lekarzy.

Zobacz też: Ratusz w Radomiu (wnętrze-widok z wieży)

[podobne][zaj_kat]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto