Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

RAPORT: wbrew opiniom, to młodzi najsilniej potępiają zdradę partnera

Sławomir Cichy
Dariusz Gdesz
Okazuje się, że wbrew obiegowym opiniom młode pokolenie stara się pamiętać o wartościach zapisanych w dekalogu. Natomiast dzisiejsi seniorzy przymykają oko na swoje grzechy bardziej niż ich rodzice. To wnioski z najnowszego badania opinii TNS OBOP.

Fakty24: Zobacz najświeższe informacje z Krakowa i Małopolski!

- Postanowiliśmy zbadać, co Polacy uznają za grzech i jakim grzeszkom oddają się w pracy i w czasie wolnym. Chcieliśmy dowiedzieć się też, jak na skłonność do grzeszków wpływa stan portfeli - mówi Marta Krauze z serwisu Citeam.pl, który zlecił badania.

Jednym z najciekawszych wniosków z raportu jest nasza niska tolerancja dla pijących alkohol. A przecież stereotyp Polaka-pijaka od lat jest przedmiotem niewybrednych żartów. Czas odłożyć go między bajki? Nadużywanie alkoholu za grzech uważa już 6 na 10 ankietowanych. Okazuje się, że kobiety częściej niż mężczyźni uznają picie za moralne wykroczenie.

Zamiłowanie do wyskokowych trunków stoi znacznie wyżej w hierarchii wagi grzechów niż seks przedmałżeński i wspólne pomieszkiwanie przed ślubem. Dziś mieszkanie na "kocią łapę" nie znajduje uznania już tylko u co trzeciego badanego. Statystyki pokazują także, że seks przed ślubem jest niżej na liście grzechów od lenistwa, obijania się w pracy czy obżarstwa. Tego ostatniego absolutnie nie pochwala ponad 40 proc. ankietowanych.

Raport TNS OBOP wskazuje także, że młode pokolenie często jest mniej tolerancyjne wobec niektórych zachowań niż generacje ich rodziców i dziadków. Polakom w wieku od 18 do 29 roku życia nie jest obojętne ani kłamstwo, ani zazdrość i zawiść czy rozrzutność. Wbrew utartym schematom, to młodzi najsilniej potępiają zdradę partnera, która jest czynem godnym potępienia w oczach aż 9 na 10 osób w wieku 18-29 lat. Im Polak starszy, tym większa tolerancja na zdradę.

Najczęstszym przewinieniem, na jakie pozwalamy sobie w pracy, jest korzystanie z telefonu służbowego w celach prywatnych. Takiego grzeszku dopuszcza się co czwarty Polak. Niemal równie duża grupa osób pozwala sobie na wychodzenie z pracy wcześniej lub spóźnianie się, gdy szef nie widzi. Co ciekawe, częściej obu procederów dopuszczają się panowie. To faceci podczas pracy bija też rekordy w przesiadywaniu na Facebooku czy Naszej Klasie.

Ale chyba najciekawszym odkryciem jest informacja, że gdyby Polacy dysponowali grubszymi portfelami, w pełnej krasie ujawniłoby się nasze rozpasanie. Aż siedmiu na dziesięciu z nas wydałoby dodatkowe pieniądze na wakacje i podróże. Na drugim miejscu pożądanych przyjemności znalazły się zakupy markowego obuwia, odzieży i luksusowych dodatków.

Zobacz śliczne kandydatki do Sejmu z Małopolski. Weź udział w plebiscycie i oddaj głos na najpiękniejszą [ZDJĘCIA]

Małopolska Wybory 2011: Zobacz wszystkich kandydatów do Sejmu i Senatu

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto