Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek w Tarnowskich Górach tętni życiem. Są specjalne wystawy i ogródki letnie

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Rynek w Tarnowskich Górach tętni życiem. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Rynek w Tarnowskich Górach tętni życiem. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>Szymon Bijak
Nie da się ukryć, że Tarnowskie Góry posiadają jeden z najładniejszych rynków w województwie śląskim. Miasto zaprasza wszystkich turystów do jego odwiedzenia. Ogródki okolicznych lokali i restauracji są już otwarte, a na zwiedzających czekają również interesujące wystawy.

Weekend, w dodatku z ładną pogodą, to z pewnością idealny czas, aby wyjechać gdzieś poza swoje miasto. Na krótki wyjazd można wybrać chociażby Tarnowskie Góry. Jeśli jeszcze nie byliście na tutejszym Rynku, warto tę zaległość jak najszybciej odrobić.

Dwie wystawy na Rynku i ogródki do dyspozycji turystów oraz mieszkańców Tarnowskich Gór

Rynek w Tarnowskich Górach, z racji tego że rozpoczęły się tegoroczne wakacje, już tętni życiem. Oprócz tego, że na dobre otwarto ogródki okolicznych restauracji i lokali, a tych w samym sercu miasta nie brakuje, to wszystkie osoby, które przyjadą do Tarnowskich Gór mogą zapoznać się z dwoma interesującymi wystawami, które zostały tu odsłonięte w ostatnim czasie.

Pierwsza z nich, którą można podziwiać od 9 lipca aż do końca miesiąca, zatytułowana jest „Z notatnika Agricoli, czyli u źródeł górnictwa kruszcowego na złożach śląsko-krakowskich”. Prezentuje ona proces eksploatacji złóż kruszcowych, z uwzględnieniem ich wytopu i obróbki w warsztatach rzemieślniczych. Wystawa została wypożyczona z Muzeum Miasta Jaworzna. Warto także wspomnieć, że inspirację dla całości stanowi ikonografia z dzieła Georgiusa Agricoli „De Re Metallica”.

Druga natomiast ma związek z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”. Ekspozycję, która będzie dostępna na tarnogórskim rynku do 15 lipca, przygotował Instytut Pamięci Narodowej, który otworzył na początku lipca wystawy z okazji powstania „Solidarności” w 17 miastach Polski.

- Ta tarnogórska przypomina o wydarzeniach w tarnogórskim Fazosie. Tutejsi robotnicy oprócz postulatów płacowych domagali się mówienia prawdy w środkach masowego przekazu oraz jednoczyli się z żądaniami strajkujących na Wybrzeżu. Uczestników tamtych zdarzeń proszę, a nawet zobowiązuję, by opowiadali o tamtych chwilach, które utorowały nam drogę do niepodległości. To piękna karta historii, która umożliwiła nam życie w kraju jakim dziś jest Polska – wyjaśnił Piotr Sznajder, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej.

Tarnogórski Rynek tętni życiem

Po obejrzeniu wystaw, można udać się do jednego z lokali na pyszną kawę czy ciasto. W takich warunkach, wizyta w którymś z letnich ogródków z pewnością będzie przyjemnością.

W końcu, tarnogórski rynek to jedno z najpiękniejszych tego typu miejsc w regionie. Przypomnijmy, że znajdują się na nim m.in. ewangelicki kościół Zbawiciela z XVIII wieku, XIX-wieczny ratusz czy XVI i XVII-wieczne kamienice. Nie sposób także nie zauważyć studni z zachowanym dawnym brukiem z XIX wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto