Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SONŚ w Katowicach: "Mamy prawo legalnie działać". Stowarzyszenie wybrało nowe władze [ZDJĘCIA]

Michał Nowak
SONŚ w katowickim Oku Miasta
SONŚ w katowickim Oku Miasta MN
W sobotę w katowickim Oku Miasta odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Chociaż Sąd Rejonowy w Opolu wykreślił stowarzyszenie z Krajowego Rejestru Sądowego, SONŚ nadal działa i nie zamierza składać broni. Na zebraniu m.in. wybrano nowe władze stowarzyszenia i odniesiono się do spraw sądowych.

W sobotę w katowickim Oku Miasta odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

Na zebraniu był również obecny europoseł Marek Plura, jeden z organizatorów zebrania i członek SONŚ.

- Decyzja sądu, która wykreśliła nasze stowarzyszenie z krajowego rejestru sądowego jeszcze tak naprawdę nie zapadła – powiedział Plura. - Ona jest wydana, ale jesteśmy w procesie odwoławczym, który znając polskie realia sądownicze potrwa kilka lat. To oznacza, że mamy prawo działać legalnie.

Podczas zebrania dokonano m.in. wyboru nowych władz, przyjęto proponowany program i przedstawiono sprawozdanie finansowe za 2014 rok.

Od decyzji sądu stowarzyszenie będzie się odwoływać. Przypomnijmy, że decyzja o rozwiązaniu stowarzyszenia zapadła 9 stycznia 2015 roku w Sądzie Rejonowym w Opolu, który podzielił decyzję Sądu Najwyższego. Problemem w ocenie sądu było pojawianie się w statucie i nazwie stowarzyszenia sformułowania „narodowość śląska”. W ocenie sądu, takie wyodrębnianie „osobnej nacji” mogłoby prowadzić do podziałów w Państwie.

- To fakt, że instytucją, która jest być może najbardziej uprawniona by przemawiać w imieniu Rzeczpospolitej, jest Sąd Najwyższy – komentuje Marek Plura. - Jednak jeśli ja, obywatel tego kraju, słyszę, że nie mam prawa zrzeszać się w sposób nie łamiący prawa, bo przecież zabronione w Polsce są tylko organizacje faszystowskie i komunistyczne, jeśli nie mam prawa do realizacji swojej tożsamości choćby w takiej organizacji jak SONŚ i dodatkowo jeszcze słyszę, że jego emanacja szkodzi mojemu krajowi, to ja naprawdę czuję się wykluczony poza nawias polskiej państwowości .

- Uważam, że właśnie takie widzenie sprawy wprowadza w Polsce podział, bo prawie milion obywateli w spisie powszechnym powiedziało, że jest osobami o śląskiej tożsamości, a Sąd Najwyższy mówi, że w ten sposób zagrażamy naszemu państwu. To bardzo przykre, będę robił wszystko, żeby ten wyrok nie mógł być traktowany jako rzeczywisty głos Ślązaków. To by było wykluczenie prawie miliona ludzi poza nawias społeczeństwa polskiego – podkreśla Plura.

SONŚ nie składa broni i zamierza dalej działać. Nowe władze wybrano na 5-letnią kadencję.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto