Spartakiada: Stare Tarnowice najlepsze w halówce, ale całą Spartakiadę wygrała Rybna

Spartakiada dzielnic Tarnowskich Gór
Spartakiada dzielnic Tarnowskich Gór Stanisław Wawszczak
Reprezentacja Starych Tarnowic pokonała ekipę z Pniowca 4:1 (2:0) w finale turnieju halowej piłki nożnej, ostatniej konkurencji XXI Spartakiady mieszkańców dzielnic Tarnowskich Gór.

O tytuł mistrza spartakiady w halówce rywalizowano w ostatnią niedzielę w hali sportowej przy Parku Wodnym, a regulamin przewidywał udział 5-cio osobowych zespołów z czasem gry 2 x 15 minut. Do turnieju zgłosiło się 8 dzielnic, które najpierw rozegrały mecze eliminacyjne, a potem po dwa najlepsze zespoły półfinały i finały. W półfinałach Stare Tarnowice pokonały Strzybnicę 8:2, a Pniowiec Rybną 7:1. W fazie finałowej najpierw rozegrano mecz o trzecie miejsce, w którym Strzybnica pokonała młodą drużynę z Rybnej 5:3 (2:1). Po nich na parkiet wybiegli piłkarze Pniowca i Starych Tarnowic.

Od pierwszych minut na boisku przeważali zawodnicy ze Starych Tarnowic. Wynik otworzył Sebastian Tomaszewski, który mocnym strzałem przy słupku ulokował piłkę w siatce bramki Pniowca. W 13 minucie na 2:0 podwyższył Łukasz Zieliński. Po przerwie Stare Tarnowice nadal atakowały i w 16 minucie Tomaszewski strzelił z dystansu na 3:0. Kiedy dwie minuty później czwartą bramkę dla Starych Tarnowic zdobył Andrzej Reichel, stało się jasne że nic już im nie odbierze zwycięstwa. Tarnowiczanie mając zapewnione zwycięstwo nie ryzykowali już ataków, starając się zwalniac grę. Co prawda w końcówce Zieliński i Reichel mogli podwyższyć na 5:0, ale zabrakło im w decydującym momencie precyzji. Nieustanne starania Pniowca o bramkę honorową zakończyły się w końcu celnym trafieniem Łukasza Kubanka. W ostatnich sekundach finału na parkiecie mocno zaiskrzyło, co świadczyło, że piłkarze obu drużyn potraktowali udział w spartakiadzie bardzo serio.

- W rundzie eliminacyjnej trafiliśmy na słabsze drużyny i nie mieliśmy kłopotów z wejściem do półfinałów. W półfinale wysoko pokonaliśmy Strzybnicę, podobnie zagrali nasi finałowi przeciwnicy z Rybną. Taki przebieg gier sprawił, że do finału doszły dwie najmocniejsze drużyny. Nie mieliśmy żadnej taktyki na finał. W skład naszego zespołu wchodzili doświadczeni piłkarze, każdy wiedział, co ma robić. Ten skład zebrał się na start w spartakiadzie, wcześniej nie przygotowywaliśmy się do udziału w niej. Mamy jednak doświadczenie w grze na hali, w tarnogórskim turnieju szóstek zajęliśmy drugie miejsce. W zeszłym roku graliśmy w innym składzie i nie weszliśmy tu do finału. Wysoko oceniam samą spartakiadę, fajnie było zmierzyć się z innymi zespołami – mówi Mirosław Wojtas, kapitan Starych Tarnowic.

Stare Tarnowice zagrały w składzie: Robert Stokłosa, Leszek Bąba, Kamil Zachnik, Mirosław Wojtas, Dawid Kaczmarek, Łukasz Zieliński, Mateusz Sosna, Andrzej Reichel, Sebastian Tomaszewski i Zdzisław Skupień. W drużynie Pniowca wystąpili: Jerzy Siwy, Krzysztof Siwy, Teodor Rzepczyk, Remigiusz Rzepczyk, Patryk Rzepczyk, Łukasz Kubanek, Marcin Nierychło i Olaf Michalik.

W klasyfikacji ogólnej spartakiady na pierwszym miejscu utrzymała się Rybna, która dzięki awansowi do półfinałów i zajęciu czwartego miejsca zdobyła za halówkę 8 pkt. Rybna zebrała razem 92 pkt. a Starym Tarnowicom, zajmującym przed ostatnią konkurencją drugie miejsce zabrakło dwóch punktów do zrównania się z nią punktami.

- Impreza spełnia swoje zadanie, blisko pół tysiąca uczestników w sportowej rywalizacji walczyło o tytuły mistrzowskie w 9 konkurencjach. Tegoroczna edycja wyróżniała się tym, że wspólną decyzją dopuszczono do udziału w zawodach „zawodowców”. Było sporo uwag krytycznych, bo amatorzy nie mieli z nimi szans na nawiązanie wyrównanej walki. To trzeba będzie przemyśleć – podsumowuje Franciszek Nowak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.