Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Srebrny lot Sokoła

Waldemar Grudzień
Piłkarze Sokoła Łany grają w klasie A ze zmiennym szczęściem. Fot. archiwum klubu
Piłkarze Sokoła Łany grają w klasie A ze zmiennym szczęściem. Fot. archiwum klubu
Już 25 lat w Łanach Wielkich działa klub piłkarski skupiający nie tylko samych zawodników, jak też wielu mieszkańców zaanagażowanych w rozwoju sportu wiejskiego.

Już 25 lat w Łanach Wielkich działa klub piłkarski skupiający nie tylko samych zawodników, jak też wielu mieszkańców zaanagażowanych w rozwoju sportu wiejskiego. Jubileuszowe uroczystości odbyły się w sali klubowej w budynku byłej szkoły podstawowej i były poprzedzone uroczystą mszą świętą odprawioną przez proboszcza Sośnicowic Marcina Gajdę.

Trochę historii

Piłkarskie boisko w Łanach Wielkich istniało na długo przed oficjalnym powstaniem klubu, czyli rokiem 1979. Klub pierwotnie nazywał się LZS Sokół Sośnicowice i od początku cieszył się popularnością wśród młodzieży. Działa też sekcja szachowa, tenisa stołowego i skata. Wraz z powstaniem klubu ożywiła się działalność spotowa w gminie poprzez organizowanie imprez masowych i rekreacyjnych dla mieszkańców. Były zatem i biegi przełajowe, jak i rozgrywki szachowe, skata i piłki nożnej. Nie brakowało również festynów i zabaw na wolnym powietrzu. Od pierwszych lat działalności funkcjonowanie klubu oparte było na zaanagażowaniu i pracy społecznej działaczy i zawodników. Dopiero póżniej pojawiły się dotacje z gminy i pierwsi, nietety nieliczni, sponsorzy. Brak pieniędzy kilkakrotnie w historii klubu spowodował kryzys grożący jego likwidacją jednak dzięki wytrwałej pracy udało się tego uniknąć. W ostatnich latach współpraca z zarządem gminy Sośnicowie i okolicznymi sołectwami układa się dobrze co przekłada się na wymierne korzyści dla samych mieszkańców Łan Wielkich.
Przez minione ćwierćwiecze przez klub przewinęło się 150 zawodników i kilkudziesięciu działaczy. Każdy z nich zapiasał swój ślad w historii drużyny futbolowej. Największym jej osiągnięciem był pierwszy awans do klasy A w 1993 roku, drugi miał miejsce w 1996 roku. Cenne było też zwycięstwo w rozgrywkach mundialito w 1987 roku. Sokół rozgrywał swoje spotkania na czterech boiskach, teraz używa murawy miejskiej w Sośnicowicach, jak i klubowego boiska w Łanach. To ostatnie zostało wybudowane na początku lat 90. w zupełnie nowym miejscu. Bolączką jest dobudowanie szatni i zaplecza technicznego. Trzeba również zagospodarować z korzyścią dla klubu i mieszkańców sołectwa przejętego budynku i terenu przyległego do byłej szkoły podstawowej. Prezesem Sokoła jest obecnie Lucjan Balon, a wspierają go jego zastępca Józef Jonda oraz Konstanty Ryszard pełniący funkcję sekretarza. Członkowie zarządu to Andrzej Cieszowiec, Jan Hudzik, Waldemar Michalik, Walter Heidrich, Fryderyk Ciszowiec. Skarbnikiem jest Waldemar Oczko.

Wiara w młodzież

Historia klubowa ma także swoisty zakręt. Pod koniec 1999 roku powstało stowarzyszenie Klub Sportowy Sokół Łany Wielkie. Członkowie stowarzyszenia zmieniając nazwę klubu z LZS Sokół Sośnicowice uratowali klub przez rozpadem angażując nowych działaczy i sposorów kładąc tym samm kres pseudo działalności wielu osób nie mających nic wspólnego z pracą dla klubu.
Sokół Łany występuje obecnie a klasie A i wiedzie mu się różnie. Piłkarzy treneuje Leszek Dunajczyk. W zajęciach bierze udział około 80 zawodników. Zlikiwdowano wprawdzie drugą drużynę seniorów, ale położono większy nacisk na pracę z łodzieżą. To oni są klubową nadzieją i uczestniczą w międzygminnej lidze trampkarzy. Brak funduszy sprawia, że zespołu tego nie można zgłosić do rozgrywek ŚLZPN.

Zasłużeni

Jubileusz ćwierćwiecza to doskonała okazja do nagrodzenia i wyróżnienia ludzi zasłużonych dla klubu. Brązowe odznaki honorowe ŚLZPN otrzymali: Bernard II Franik, Sebastian Górka, Marian Pietruszka, Andrzej Rogoń, Rajmund Spyrka; srebrne odznaki Gerard Buk, Piotr Buk, Stanisław Bożek, Andrzej Cieszowiec, Karol Dusza, Zuzanna Foks, Marek Garbarz, Walter Gorelenko, Walter Heindrich, Stanisław Hudziec, Jan Jonda, Oswald Piechaczek, Eryk Weinzettel; złote odznaki: Lucjan Balon, Bernard Franik, Jan Hudzik, Józef Jonda, Arnold Tworuszka, Erwin Szombierski. Z kolei preyzdium Polskiego Związku Piłki Nożnej przyznało swoje brązowe i srebrne odznaki. Waldemar Czaja otrzymał brązową odznakę PZPN, a Bronisław Augustyn, Fryderyk Cieszowiec i Gerard Franik - srebrne. Sokół Łany Wielkie został uhonorowany Dużą Brązową Odznaką Honorową PZPN. Wyróżnienia wręczali Władysław Drożdżal i Kazimierz Nowak ze ŚLZPN, Jan Smieszek i Józef Matuszyński - Podokręg Zabrze oraz Czesław Jakubek burmistrz Sośnicowic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy Biało - Czerwoni zatriumfują w stolicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto