Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Bożego Ciała to jedno z najradośniejszych świąt w Kościele katolickim

Łukasz Respondek
Arkadiusz Gola
W czwartek tysiące procesji ruszy zgodnie z kościelną tradycją ulicami miast i wsi. Obecnie w wielu miejscach to również kolorowe pochody, które przyciągają turystów.

Duchowni podkreślają, że święto Bożego Ciała należy przeżyć z rodziną. Każdy katolik powinien tego dnia uczestniczyć w mszy świętej i procesji. Zdaniem duchownych, warto poświęcić ten dzień swoim najbliższym.

- Najważniejsze jest tego dnia wyznanie wiary w Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie przez udział we mszy świętej i procesji - wyjaśnia ksiądz Paweł Łazarski z parafii świętej Jadwigi w Chorzowie. I na popołudnie poleca koncert ekumeniczny, który odbędzie się w Mysłowicach. - To dobry moment, aby wyciągnąć rękę do bliźniego. Ważne, aby tego dnia być razem. Iść z rodziną na spacer, na lody, cieszyć się sobą.

Procesja następuje po liturgii. Jest skierowana do czterech ołtarzy, które są odwołaniem do czytanych przy nich czterech ewangelii. Istnieje też zwyczaj łamania gałązek brzozy, którymi ołtarze są przystrojone. Niegdyś wierzono, że mają ochronne właściwości. W domach zatykano je za świętymi obrazkami lub framugami drzwi, aby chroniły ludzi przed piorunami.
Boże Ciało jest jednym z najbardziej radosnych świąt w Kościele katolickim. Uczestniczący w procesjach wierni manifestują swoją wiarę w wielką Tajemnicę Ciała i Krwi Pańskiej.

Pierwsze informacje o wprowadzeniu Bożego Ciała do kalendarza liturgicznego pochodzą z XIII wieku. Stało się to w 1246 roku za sprawą biskupa Roberta. Początkowo czczono ten dzień tylko w diecezji Liege, ale później procesje zaczęto organizować także w sąsiednich miastach, aż w 1264 roku papież Urban III wprowadził je jako nowe święto w całym Kościele katolickim.

W wielu polskich miastach Boże Ciało jest obchodzone wyjątkowo uroczyście. W naszym województwie najbardziej znana jest procesja w święto-chłowickich Lipinach. Kolorowy orszak przyjeżdżają oglądać tłumy gapiów z całej Polski. Śląskie stroje w niezwykły sposób komponują się z historyczną zabudową tej części miasta, a procesja od wielu lat jest wspaniałym materiałem fotograficznym.

- Niegdyś każda uroczystość kościelna wiązała się w Lipinach z zakładaniem kolorowych strojów. Obecnie ogranicza się to tylko do Bożego Ciała - tłumaczy Marian Piegza, autor wielu publikacji o historii Świętochłowic. - To wydarzenie w idealny sposób łączy w sobie sacrum i profanum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto