Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły ponadgimnazjalne w powiecie tarnogórskim nadal szukają uczniów na nowe kierunki

Krzysztof Szendzielorz
W Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim uczą m.in. zawodu technika rolnika
W Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim uczą m.in. zawodu technika rolnika Lucyna Nenow
Są jeszcze wolne miejsca w szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie tarnogórskim. Wybrać zawodową przyszłość możecie do 31 sierpnia.

Zgodnie z przewidywaniami nie wszystkim szkołom ponadgimnazjalnym w powiecie tarnogórskim udało się zebrać odpowiednią liczbę uczniów na kierunki, które dyrekcje planowały otworzyć. Oferta edukacyjna, często bardzo atrakcyjna, jest o wiele większa niż liczba uczniów. Ci absolwenci gimnazjów, którzy nie są przekonani do szkoły, do której ostatecznie zostali przyjęci, mogą jeszcze zmienić placówkę. Mają na to czas do 31 sierpnia.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim, które podlega Ministerstwu Rolnictwa, nadal ma wolne miejsca na kilku kierunkach. Na przykład w zasadniczej szkole zawodowej w klasie rzeźnik-wędliniarz. Na zebranie klasy na tym kierunku bardzo liczył, i nadal liczy, nowy dyrektor szkoły Sławomir Wawrzyniak. – Minister Rolnictwa umożliwił rolnikom tworzenie tzw. małych ubojni. Kierunek rzeźnik-wędliniarz przygotuje przyszłych rolników do prowadzenia takiej działalności, a my mamy w szkole odpowiednie zaplecze do nauki i kadrę. Mamy też podpisaną umowę z Izbą Rzemieślniczą w Katowicach – podkreśla Wawrzyniak. – Nawet jeśli ktoś nie jest zainteresowany małą ubojnią, to bez problemu dostanie pracę w takim zawodzie. Praktyki odbędzie w zakładzie mięsnym „Ham” w Radzionkowie. Mamy z tą firmą podpisaną umowę, a najlepsi z pewnością zostaną zatrudnieni – dodaje dyrektor.

Na razie uczniów do popularnego nakielskiego „rolnika” nie przyciągnęły też kierunki mechanik operator pojazdów rolniczych (pięć osób się zgłosiło), technik weterynarii (jedyny taki kierunek w województwie, na razie jest 16 uczniów a musi być 24), technik żywienia i gospodarstwa rolniczego, technik rolnik, technik architektury krajobrazu. Stało się tak, chociaż w szkole można też zrobić darmowe kursy na prawo jazdy kategorii B i T. Na wspomnianych trzech ostatnich kierunkach nakielska placówka ma też wolne miejsca w szkole policealnej dla dorosłych. – Tutaj liczymy nadal na osoby prowadzące gospodarstwa, a nie mające odpowiedniego wykształcenia. Unijne dopłaty będą mogli za kilka lat dostać tylko rolnicy z odpowiednim wykształceniem – mówi dyrektor Wawrzyniak.

Wolne miejsca ma także inna ministerialna szkoła, Technikum Leśne w Brynku. Tutaj od nowego roku szkolnego na pewno ruszy jedna klasa technika leśnika, chociaż dyrekcja liczyła też na otwarcie drugiej. - Na drugi kierunek mamy pięć podań. Nabór nadal trwa, ale żeby otworzyć klasę musimy mieć w sumie 28 chętnych. Wątpliwe, by uzbierała się taka grupa do końca wakacji - mówi Stanisław Majsterkiewicz z Technikum Leśnego w Brynku.

Wolne miejsca są też w szkołach podlegających starostwu powiatowemu w Tarnowskich Górach. W ogólniakach na uczniów czeka 25 miejsc, w technikach 60, a w zasadniczych szkołach zawodowych 31. Wszystkie dane o placówkach ponadgimnazjalnych i wolnych miejscach w nich znajdziecie tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto