Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztolnia św. Jakuba. Będzie nowa atrakcja turystyczna?

Tomasz Klyta
Poszukiwania sztolni św. Jakuba przy użyciu georadaru
Poszukiwania sztolni św. Jakuba przy użyciu georadaru Tomasz Klyta
Tarnowskie Góry słyną z zabytków poprzemysłowych. Tutejszą Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga odwiedzają tysiące turystów rocznie. Właśnie zaczęły się poszukiwania kolejnego obiektu związanego z górnictwem - sztolni św. Jakuba. Obecnie na powierzchni nie ma żadnych śladów pochodzącego z XVI w. zabytku. Być może uda się je znaleźć za pomocą georadaru.

Gdzie dokładnie znajduje się XVI-wieczna sztolnia św. Jakuba? Według archiwów słynny zabytek górniczy, który odwadniał kiedyś tarnogórskie wyrobiska, ciągnie się od Sowic (dzielnica Tarnowskich Gór) aż do centrum miasta. Niestety ślady po istnieniu sztolni na powierzchni ziemi zatarły się. Być może uda się ją odnaleźć przy pomocy georadaru.

Poszukiwaniem sztolni św. Jakuba zajmą się eksperci z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Przy pomocy georadaru spróbują oni określić gdzie dokładnie znajduje się sztolnia oraz czy na powierzchni pozostały jakiekolwiek ślady po tym XVI-wiecznym obiekcie.

Jeżeli sztolnię uda się zlokalizować, naukowcy będą mogli odnaleźć także jej wylot. W przeszłości wody sztolniowe wpadały do rzeki Stoły, której koryto znajduje się w Sowicach. - Jeśli uda się znaleźć sztolnię, liczymy na to, że będzie możliwe udostępnienie jej turystom. Może to być trudne, bo nie wiemy w jakim stanie jest obiekt. Mógł się na przykład zawalić - mówi Roman Kroczek, koordynator badań ze strony SMZT. - Sztolnia miała ogromne znaczenie w historii rozwoju miasta. Po jej wydrążeniu, zaczął się istny rozkwit Tarnowskich Gór w XVI i XVII w. - dodaje.

Pierwsze wyniki przeprowadzonych badań georadarem, może będą znane już w przyszłym tygodniu.

Projektantem sztolni był Jakub Rapp góromistrz ze Zgorzelca. Nazwana od jego imienia sztolnia odwadniała kiedyś górnicze wyrobiska zlokalizowane w centrum miasta. Według starych dokumentów tzw. okno sztolni znajdowało się po wschodniej stronie wsi Sowice (obecnie dzielnica miasta). Jej drążenie rozpoczęło się w drugiej połowie XVI wieku.

SMZT przygotowuje wniosek o włączenie tarnogórskich podziemi na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Być może do wniosku będzie dołączona również sztolnia św. Jakuba. Oczywiście o ile uda się ją znaleźć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto