Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablica UNESCO w Tarnowskich Górach odsłonięta ZDJĘCIA Kopalnia i Sztolnia Czarnego Pstrąga świętują

Tomasz Klyta
Tablica UNESCO odsłonięta w Tarnowskich Górach
Tablica UNESCO odsłonięta w Tarnowskich Górach Arek Gola
Kopalnia Czarnego Pstrąga obchodzi 60 - lecie otwarcia dla turystów. Tego samego dnia, uroczyście odsłonięto tablicę UNESCO - oficjalne potwierdzenie przynależności do prestiżowej listy. Obie uroczystości odbyły się na Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

Na elewacji Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach uroczyście odsłonięto tablicę UNESCO. Przypomnijmy, że od 9 lipca, kopalnia wraz z 27 innymi "atrybutami" znalazła się na prestiżowej liście.

LISTA UNESCO WYKAZ ZABYTKÓW W TARNOWSKICH GÓRACH

- To dla nas symboliczne wydarzenie - mówi Grzegorz Rudnicki, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, zarządcy kopalni. - Symbol UNESCO jest unikalny dla każdego obiektu z listy. Został nadany w październiku. Dokładnie takie same, już wkrótce pojawią się w innych częściach miasta - dodaje.

Uroczystości odsłonięcia tablicy, połączono z rocznicą uruchomienia dla ruchu turystycznego Sztolni Czarnego Pstrąga. Sztolnia również jest na liście UNESCO. Jest najdłuższą w Polsce trasą turystyczną, którą w całości pokonuje się łodziami. Co ciekawe, sztolnia miała być tylko "tymczasowym" zabytkiem w Tarnowskich Górach.

- Już od lat 30. ub. wieku, był duży nacisk na uruchomienie dla turystów Zabytkowej Kopalni Srebra. Termin ten niestety się wydłużał, zatem postanowiono - tymczasowo - otworzyć sztolnię. Dokonano tego w 1957 r. Okazało się to o wiele łatwiejsze i kosztowało ok. 200 tys. ówczesnych złotych - tłumaczy Rudnicki.

Dzisiej wiemy, że uruchomienie Sztolni Czarnego Pstrąga do celów turystycznych w 1957 roku, należy do najchwalebniejszych czynów działaczy społecznych Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i dzięki im za to!" - wspominał kiedyś Czesław Piernikarczyk, zmarły w tym roku współzałożyciel SMZT i jednen z budowniczych industrialej solenizantki.

To właśnie Czesław Piernikarczyk jest autorem nazwy - Sztolnia Czarnego Pstrąga. Wymyślił ją po odbytej wraz z kolegami ze Stowarzyszenia wyprawie w głąb sztolni. Napotkane wówczas w wodzie pstrągi, w świetle lampy karbidowej, wyglądały jak gdyby były czarne. Stąd właśnie wzięła się nazwa obiektu.

Przez 60 lat działalności sztolnia obsłużyła blisko 2,5 mln turystów. Najwięcej grup obsłużył nieżyjący już przewodnik Leon Loch. Ze statystyk wynika, iż przepłynął on sztolnię aż 13320 razy. Gdyby je wszystkie zsumować wyszedłby dystans ok. 8 tys. km. Rekordowym rokiem, jeśli chodzi o liczbę turystów, był 1995 r. Wtedy pod ziemię zjechało 65 tys. osób.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Tak wygląda Maluch dla Toma Hanksa. Jest cudny i biały ZDJĘCIA

MAYDAY Katowice Spodek 2017 ZDJĘCIA + WIDEO

Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Magazyn informacyjny Dziennika Zachodniego tyDZień

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto