Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TARGI - Polacy coraz częściej jadą do pracy w Skandynawii

Tomasz Cylka
Na targach pracy rozmowy z doradcą zawodowym cieszyły się powodzeniem wśród młodych
Na targach pracy rozmowy z doradcą zawodowym cieszyły się powodzeniem wśród młodych G. Dembiński
Dokładnymi danymi nawet Komisja Europejska nie dysponuje, ale według szacunków od wejścia do Unii Europejskiej Polacy stanowią największą grupę imigrantów, która oscyluje wokół liczby 2,3 miliona osób. I choć wielu naszych rodaków wróciło już do kraju, to spora grupa nadal myśli o wyjeździe, korzystając z możliwości legalnego zatrudnienia. W emigracyjnym wyścigu wyprzedzamy Litwinów, Czechów i Słowaków.

- Ale dziś potencjalny emigrant zarobkowy wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Obecnie Polacy zdają sobie sprawę, że same chęci nie wystarczą. Trzeba znać język, być przygotowanym na rozmowy kwalifikacyjne i mieć ze sobą nowoczesne CV - podkreśla Barbara Kwapiszewska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu.

Jej opinię potwierdzają między innymi badania przeprowadzone przez Instytut Spraw Publicznych w Warszawie. Wynika z nich, że Polacy wyjeżdżający za granicę to przede wszystkim osoby młode, chcące szybko zarobić, by utrzymać rodzinę lub zainwestować. Zatrudniani są głównie w budownictwie, hotelarstwie i w opiece zdrowotnej. Do Wielkiej Brytanii wyjeżdżają przede wszystkim osoby, które znają język i dobrze się integrują. Spada natomiast liczba osób nieznających języka i o słabych kwalifikacjach, które mają trudności ze znalezieniem pracy.

W 2004 roku ta grupa społeczna stanowiła 80 procent emigrantów, dziś nie przekracza połowy. Badania socjologów potwierdziły także wczorajsze Europejskie Dni Pracy, jakie odbyły się w Poznaniu. Młodzi ludzie na targi nie przyszli po ulotki, lecz mieli ze sobą multimedialne prezentacje. Byli zainteresowani konkretnymi ofertami i bez problemu stawali do rozmów kwalifikacyjnych.

- Nie interesuje mnie praca na zmywaku czy sprzątanie domów. Skończyłam medycynę i chcę pracować w zawodzie - mówi Paulina Ratajczak, absolwentka stomatologii, która pilnie studiowała oferty pracy dla lekarzy na dalekiej Malcie.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje poświęcone rynkowi pracy w Niemczech, Holandii, a także w Danii, Szwecji i Norwegii. Skandynawia to dziś nie tylko słynne platformy wiertnicze, ale i handel, zdrowie czy opieka społeczna. Poszukiwani są także robotnicy wykwalifikowani, jak na przykład spawacze. - Kraje skandynawskie cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością wśród Polaków. A spada nieco zainteresowanie Wyspami Brytyjskimi - mówi Tomasz Dobraczyński, kierownik Wydziału Pośrednictwa Pracy poznańskiego WUP.

Potwierdzają to dane unijne. W 2009 roku państwami Unii Europejskiej, które przyjmują najwięcej Polaków, są jeszcze Wielka Brytania oraz Irlandia. Ale coraz więcej naszych rodaków wybiera Niemcy, Holandię, Norwegię, Danię i Szwecję. Tylko Włochy, Francja i Hiszpania nie cieszą się większym zainteresowaniem.

Szacunki wskazują, że najwięcej Polaków pracuje w Wielkiej Brytanii - około 600 tysięcy i w Irlandii - około 250 tysięcy, a w charakterze robotników sezonowych w Niemczech pracuje około 200 tysięcy rodaków. Jeśli chodzi o Skandynawię, to liczba idzie w kilkadziesiąt tysięcy dla każdego kraju.

Ilu z tych Polaków zdecydowało się na ostateczny powrót? Tego dokładnie też nie wiadomo, ale urzędy pracy odnotowują wzrost liczby emigrantów, którzy wrócili do kraju. - Prowadzimy dla nich szkolenia, jak odnaleźć się na rynku pracy. Kiedy pięć lat temu wyjeżdżali z kraju, inaczej wyglądało CV, inne były rozmowy kwalifikacyjne. Te zajęcia nie są dla nikogo obowiązkowe, ale zainteresowanie jest coraz większe - przyznaje Barbara Kwapiszewska, dyrektor WUP w Poznaniu.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło nawet stronę internetową www.powroty.gov.pl, za pośrednictwem której byli emigranci postawili kilka tysięcy pytań związanych z sytuacją na rynku pracy w Polsce.

Na targach był spory wybór
Ponad sto polskich i zagranicznych ofert zatrudnienia czekało wczoraj na gości Europejskich Dni Pracy.

Duńczycy szukali lekarzy różnych specjalizacji. Holendrzy stawiali na pracowników sektora rolniczego i spawaczy, z kolei maleńka Malta miała oferty dla księgowych, fryzjerów, kucharzy, kelnerów, sprzedawców i zarządców nieruchomości. Pracowników w Polsce poszukiwały takie firmy, jak na przykład Apreo Logistics, Arvato Services, H&M, Karlik, Netto, Promedica 24.
Można było nie tylko zapoznać się z konkretnymi ofertami, ale także wziąć udział w warsztatach, które pomogą w przyszłości założyć swoją firmę w Polsce, jak i za granicą. Patronem targów była "Polska Głos Wielkopolski".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: TARGI - Polacy coraz częściej jadą do pracy w Skandynawii - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto