Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnogórskie zabytki na szlaku SONŚ. Za zwiedzanie Odznaka Górnośląska

Krzysztof Szendzielorz
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach Krzysztof Szendzielorz
Tarnogórskie zabytki na szlaku SONŚ, czyli Stowarzyszenia Osób Narodowości, można zwiedzać, a w zamian otrzymać Odznakę Górnośląską. Czy na szlaku powinny znaleźć się jeszcze jakieś nasze zabytki?

Tarnogórskie zabytki na szlaku SONŚ są w grupie ponad 140 wytypowanych miejsc i obiektów. Za zwiedzanie najciekawszych miejsc historycznych i krajoznawczych w historycznych granicach Górnego Śląska proponuje turystom Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej. Organizacja chce w ten sposób popularyzować walory krajoznawcze Górnego Śląska. Wśród zaproponowanych miejsc do zwiedzania są również te w powiecie tarnogórskim. Wielu jednak brakuje.

SONŚ stworzył listę miejsc na terenie obecnych województw śląskiego, opolskiego i w Czechach, które trzeba odwiedzić, by otrzymać Odznakę Górnośląską. Miejsca pogrupowano w sześć kategorii. W każdej wyznaczono minimalną liczbę obiektów, które należy odwiedzić i otrzymać potwierdzenie w książeczce, którą otrzymacie za 15 zł.
Wśród zaproponowanych miejsc są m.in. Nikiszowiec, Giszowiec, Rynek w Bytomiu, zabytkowa kopalnia Guido w Zabrzu, ale i Góra św. Anny, obozy w Świętochłowicach i Łambinowicach, czy czeskie miasta Karniów, Fridek Mistek, Opava i Ostrawa. Tak więc znajdziemy na liście SONŚ: historyczne miasta Górnego Śląska, miejsca pamięci, muzea i obiekty zabytkowe, dziedzictwo przemysłowe, miejsca ciekawe i godne polecenia.

W sumie na szlaku znalazło się ponad 140 punktów. Wydaje się więc, że sporo. Nie brakuje również obiektów z powiatu tarnogórskiego. W kategorii muzea i obiekty zabytkowe znalazło się Muzeum Chleba w Radzionkowie, jako miejsca pamięci zakwalifikowano park w Świerklańcu z nieistniejącym już Małym Wersalem, ale znajdującym się tam kościółkiem Dobrego Pasterza i mauzoleum Guida Henckel von Donnersmarcka. W ramach proponowanego do zwiedzenia dziedzictwa przemysłowego Górnego Śląskiego na liście umieszczono tarnogórskie Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga. I to byłoby na tyle.

Naszym zdaniem w naszym powiecie jest zdecydowanie więcej miejsc, które warto odwiedzić, by zdobyć Odznakę Górnośląską. Już same Tarnowskie Góry kwalifikują się, by uwzględnić je w kategorii historyczne miasta Górnego Śląska, skoro znalazł się tam nawet Lubliniec, i kilka wieków młodsze od Tarnowskich Gór, bo 148-letnie Katowice.
W kategorii miejsca ciekawe SONŚ ujął np. palmiarnię w Gliwicach i rezerwat przyrody Łężczok koło Raciborza. Tymczasem zupełnie zapomniano na przykład o rezerwacie Segiet na pograniczu tarnogórsko-bytomskim.

Zdecydowanie brakuje nam również na liście naszych pałaców, chociażby odrestaurowanego niedawno Zamku w Starych Tarnowicach. Wyraźnie brakuje również obiektów sakralnych, a szczególnie kościółków drewnianych. Przedstawiciele SONŚ zapewniają jednak, że kategoria „godne polecenia” jest tym miejscem, gdzie kolejne obiekty i obiekty można dopisywać.

Jakie jeszcze tarnogórskie zabytki na szlaku SONŚ powinny się znaleźć? Piszcie pod artykułem.

JAK OTRZYMAĆ ODZNAKĘ GÓRNOSLĄSKĄ?
Odznakę Górnośląską Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej można zodbyć zwiedzając konkretne miejsca na liście obiektów i miejsc. Niemniej obecność w tych miejscach należy też potwierdzić podpisem lub specjalną pieczątką w książeczce, którą SOŃŚ przygotował. Potwierdzenie powinny nam do niej dać przedstawiciele instytucji i firm, które zarzadzają obiektami, lub się nimi opiekują. Książeczki to także swego rodzaju przewdnik po górnośląskich atrakcjach. Można je otrzymać zamawiając w SONŚ. Należy wpłacić na konto SONŚ pod nr 68 1540 1229 2055 4605 8438 0001 (Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej, ul. Wodna 9, 46-045 Kotórz Mały) 15 zł darowizny za regulamin Odznaki Górnośląskiej.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto