Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnogórzanie uważają, że dostep do narkotyków w mieście jest bardzo łatwy

Krzysztof Szendzielorz
Krzak marihuany
Krzak marihuany ARC
Jedna piąta uczniów tarnogórskich szkół paliła marihuanę. Tarnogórzanie uważają, że dostęp do narkotyków jest bardzo łatwy. Tak wynika z badań. Zgadzacie się z nimi?

Wród uczniów tarnogórskich szkół popularna jest... marihuana. Tak wykazały badania przeprowadzone przez Śląskie Centrum Profilaktyki i Psychoterapii. Do palenia marihuany przyznała się ponad jedna piąta uczniów. Dlatego urzędnicy postanowili rozpocząć kampanię profilaktyczną pod hasłem „Narkotyki? To mnie nie kręci”

Badania Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii zostały przeprowadzone w 2012 roku. Objęły swoim zasięgiem cztery gimnazja i cztery szkoły ponadgimnazjalne w mieście. Poproszono 250 uczniów, by wypełnili anonimowe ankiety. Z przeprowadzonej diagnozy wynika, że 21 procent ankietowanych uczniów przyznało się do palenia marihuany (24 procent w Polsce według badań ESPAD z 2011 r.) a 16 proc do próbowania dopalaczy.

Niby nie przekraczamy ogólnopolskiej normy, ale wynik i tak robi wrażenie. Wychodzi na to, ze jedna piąta uczniów ma kontakt z narkotykami. Co więcej, 44 procent mieszkańców Tarnowskich Gór twierdzi, że dostęp do narkotyków jest łatwy, a 22 procent, że raczej łatwy. Tak wynika z badań, które znalazły się w przyjętym pod koniec ubiegłego roku przez radnych miejskich Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

Zapytaliśmy o te wyniki Rafała Biczysko, rzecznika tarnogórskiej policji. Jego zdaniem tak źle nie jest. - W ankietach uczniowie mogą jednak trochę zmyślać, czy nawet chwalić się, że mieli kontakt z narkotykami, co oczywiście nie oznacza, że taka diagnoza nie mówi o pewnym problemie - tłumaczy rzecznik.

Swoich badań policja nie prowadzi. Niemniej dysponuje pewnymi danymi. W ubiegłym roku policja zatrzymała 24 nieletnich, którzy popełnili 92 czyny związane z posiadaniem i udzielaniem narkotyków. Takie same postępowania prowadzono wobec 77 dorosłych, którym zarzucano 225 czynów. - Zdecydowana większość spraw związanych z posiadaniem i udzielaniem narkotyków dotyczy ludzi młodych, a do takich zaliczamy też 18- i 19-latków - podkreśla Biczysko.

Kajetan Kansy, pełnomocnik burmistrza Tarnowskich Gór ds. rozwiązywania problemów uzależnień zgadza się, że ankiety są obarczone grzechom częściowej konfabulacji. Niemniej problem istnieje, bo coraz częściej w mediach promowane jest liberalne podejście do narkotyków. Dlatego w ramach kampanii do szkół trafiają ulotki na temat negatywnych działań narkotyków. Nauczyciele dostają scenariusze zajęć lekcyjnych, dzięki którym mają zniechęcać do narkotyków. Rodzice mają tez możliwość zgłoszenia się z dzieckiem eksperymentującym z narkotykami do Tarnogórskiego Ośrodka Terapii Uzaleźnień, gdzie można uzyskać podstawowa pomoc i zgłosić dziecko na terapię.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto