Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tenis Stołowy: Weterani ping - ponga nie do zatrzymania

Stanisław Wawszczak
Weterani Tenisa Stołowego w powiecie tarnogórskim
Weterani Tenisa Stołowego w powiecie tarnogórskim Stanisław Wawszczak
Tenis stołowy jest jedną z dyscyplin, które można uprawiać w każdym wieku. - Od ubiegłego roku stworzono nowe kategorie wiekowe dla weteranów, 85-90 lat i 90+. Na najbliższe mistrzostwa świata zgłosiło się już 10 zawodników do kategorii 90+ - mówi 77-letni Adam Hnyda, jeden z wielu weteranów, członków Amatorskiej Sekcji Tenisa Stołowego w Tarnowskich Górach.

Hnyda jest typowym weteranem tenisa stołowego. Grać nauczył się jako chłopiec w Nadwiślanie Kraków, w wieku 16 lat zdobył tytuł mistrza Polski juniorów, potem ciągle grając dołączył do kadry trenerskiej Nadwiślana. Kiedy skończył studia, wyjechał na Śląsk za pracą i … z dnia na dzień skończył z ping-pongiem. Jednak mu tam sercu chyba gdzieś kołatał. Kiedy w latach 80-tych zakładał własną firmę nazwał ją Halex, od nazwy angielskiego producenta piłeczek ping-pongowych.

– Nazwa była zastrzeżona i sąd nie wyraził zgody na zarejestrowanie takiej firmy. Musiałem pisać o zgodę do Anglików i o dziwi otrzymałem ją nieodpłatnie – wyjaśnia pan Adam. - Miałem ponad 40 lat przerwy w grze, ale kiedy operujący moją zastawkę prof. Zembala nakazał uprawianie ruchu pomyślałem od razu o ping-pongu. Rozpocząłem na nowo treningi, wstąpiłem do tarnogórskiej ASTS, założyłem w Świerklańcu wraz ze Stanisławem Szczupakiem i Aleksandrem Bartonem własną drużynę, która gra w Śląskiej Lidze Amatorów – dodaje.

Ostatnim sukcesem ekipy Halex-u uzupełnionej Mariuszem Baronem jest wygranie po raz drugi bytomskiej 3S ligi, amatorskich rozgrywek z udziałem 14 drużyn. Do tegorocznych sukcesów trzeba też zaliczyć drugie miejsca w międzynarodowych mistrzostwach Węgier i Otwartych Mistrzostwach Krajów Nadbałtyckich w Estonii. W przyszłym roku Hnyda wybiera się na majowe mistrzostwa świata w Alicante (Hiszpania).

We wtorek tarnogórscy weterani świętowali 30-lecie istnienia ASTS-u. Najpierw rozegrano turniej okolicznościowy wg reguły „na for”, potem uroczyście, w gronie wszystkich członków sekcji Michał Napierała, wiceprezes Śl.ZTS wręczył Złotą odznakę PZTS Mariuszowi Żurkowi, wieloletniemu prezesowi ASTS.

– Cieszę się z tego wyróżnienia, ale odbieram je jako nie dla siebie, lecz jako wyróżnienie całej naszej tenisowej grupy. To wyraz uznania władz związku dla działalności naszej sekcji. Gratuluję wam wszystkim – krótko skomentował Żurek. Jubileuszowe spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie kolęd.
W kierowanej przez Żurka sekcji stowarzyszonych jest 70 tenisistów amatorów, regularnie trenujących na sali sportowej gimnazjum sportowego w Tarnowskich Górach. Inicjatorami powstania ASTS-u, byli pracownicy nieistniejącej już dzisiaj Fabryki Obudów Zmechanizowanych Fazos, a jej działalność zainaugurowała rozgrywki

Zakładowej Ligi Tenisa Stołowego. Po korzystaniu na początku z obiektów socjalnych Fazosu, szybko nawiązano kontakt ze Szkołą Podstawową nr 2, gdzie pingpongiści zadomowili się na jej sali sportowej. Kiedy w 1988r. z kraju wyjechał Bogusław Handler, główny organizator sekcji, pałeczkę organizatora rozgrywek przejął po nim Mariusz Żurek, też jeden z jej założycieli. Współpraca z tarnogórską szkołą sportową i MKS Skarbek trwa do dzisiaj. ASTS prowadzi rozgrywki tenisowe, w stworzonych przez jej członków ligach, bierze udział w różnych turniejach amatorskich, a oprócz działalności czysto sportowej wycieczki i imprezy rekreacyjne. Cóż, ASTS to jedna, wielka rodzina pasjonatów celuloidowej piłeczki.

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto