Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teraz mamy się chłodzić i grzać energooszczędnie

Redakcja
Ogrzewanie i klimatyzacja budynków pochłaniają 50 procent całej energii konsumowanej w Unii Europejskiej. Tylko 18 procent tego zużycia pochodzi ze źródeł odnawialnych. Ma to jednak zmienić nowa europejska strategia dotycząca ogrzewania i chłodzenia. Unijni eksperci nie mają wątpliwości, że jest ważna i opłacalna.

Europa jest energochłonna
Obecnie połowa budynków na terenie UE jest ogrzewana kotłami węglowymi, których efektywność energetyczna wynosi poniżej 60 procent, a termomodernizacja postępuje powoli i obejmuje mniej niż 1 procent budynków rocznie. Celem unijnej strategii jest przyspieszenie tego procesu dla dobra środowiska, ale także portfeli Europejczyków. Przeciętny mieszkaniec Unii przeznacza bowiem aż 6 procent wydatków na ogrzewanie i chłodzenie swojego mieszkania, a więcej niż co dziesiątego mieszkańca Europy nie stać na zapewnienie wystarczającego poziomu ciepła w domu. Dlaczego tak się dzieje? Wysokie zużycie gazu oraz ropy naftowej w celach grzewczych i chłodniczych uzależnia państwa członkowskie od importu spoza obszaru UE. Mimo że systematycznie zwiększa się wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych (biomasa, energia wiatrowa, słoneczna, jądrowa), to nadal 75 procent stanowią paliwa kopalne - w większości gaz, węgiel kamienny i brunatny oraz olej.

Co musi się zmienić?
Unijna strategia zawiera plany poprawy efektywności energetycznej budynków, polepszenia powiązań między systemami energetycznymi a miejskimi sieciami ciepłowniczymi oraz zwiększenia udziału OZE w budownictwie. Strategia zakłada, że znaczne oszczędności można osiągnąć poprzez proste i tanie renowacje - izolacje poddaszy, ścian i fundamentów oraz stosowanie dwu- lub trzykomorowych przeszkleń. Wsparciem dla oszczędnego gospodarowania energią ma być także dobre wykorzystanie zieleni miejskiej - takie jak np. zielony dach MCK albo „zielone ściany” zapewniające budynkom właściwą izolację oraz zacienienie.

W unijnym budżecie przewidziano spore nakłady na ten cel. Europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne (ESIF) przeznaczą na efektywność energetyczną prawie 19 mld euro i 6 mld euro na inwestycje w energię odnawialną. Dodatkowo około miliard euro przeznaczony jest na inteligentne sieci dystrybucyjne oraz na finansowanie innowacyjnych badań.

Jak to się sprawdzi w Polsce?
- Wydaje się, że największy wpływ na sektor instalacyjno-grzewczy ma obecnie dostosowanie rozporządzeń Komisji Europejskiej dotyczących nowej strategii, określających kierunek zmian dla rynku, który jest w fazie przechodzenia na efektywniejsze energetycznie kotły grzewcze - zwraca uwagę Janusz Starościk, prezes Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.

- Równie istotną kwestią jest rozwój i wykorzystanie OZE w technice grzewczej. Uporządkowanie rynku kolektorów słonecznych i konsekwentne rozszerzenie ich zastosowania wykraczające poza wytwarzanie centralnej wody użytkowej, do ogrzewania nie tylko domów jednorodzinnych, ale i współpracy z sieciami ciepłowniczymi czy wspomagania przygotowania ciepła procesowego, są jednym z najważniejszych wyzwań polskiego rynku - dodaje Janusz Starościk. Ale i tak, zdaniem ekspertów, jeszcze ważniejsza jest edukacja i świadomość tego, że choć unijna strategia jest zaleceniem, a nie prawem, to i tak zmiany legislacyjne wkrótce nas czekają. Nie ma więc co czekać, aż wejdzie w życie unijna dyrektywa o zeroemi-syjnym budownictwie, tylko już dziś budować energooszczędnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto