Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UNESCO: Końcowy fragment sztolni Fryderyk zostanie odbudowany

Tomasz Klyta
Wylot Sztolni Fryderyka
Wylot Sztolni Fryderyka ARC. SMZT
Ponad 8 lat temu zawalił się końcowy fragment sztolni Fryderyk. Mimo, że od razu wykonano prowizoryczne prace zabezpieczające, kanał wciąż groził zawaleniem. To z kolei, mogło doprowadzić do tragedii w Tarnowskich Górach. Zagrożone zalaniem była m.in. dzielnica Bobrowniki, nie mówiąc już o tym, że pod wodą znalazłaby się Sztolnia Czarnego Pstrąga i Zabytkowa Kopalnia Srebra.

Na szczęście czarny scenariusz zalania dzielnic Tarnowskich Gór raczej się nie sprawdzi. Muzeum Górnictwa Węglowego z Zabrza odbuduje bowiem część Głębokiej Sztolni Fryderyk w Tarnowskich Górach. Obiekt objęty wnioskiem o wpisanie na listę UNESCO czekał na tę wiadomość ponad 8 lat. Właśnie wtedy zawalił się końcowy fragment sztolni. Od razu wykonano najpilniejsze prace, dzięki którym udrożniono przepływ wody. Jednak decyzja o gruntownym remoncie zapadła dopiero teraz. Dlaczego? Bo... nikt nie wiedział, czyje to zadanie.

Podziemia należą do Skarbu Państwa. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które opiekuje się sztolnią, od lat apelowało do władz wojewódzkich o zajęcie się tym miejscem. Zlecano kolejne ekspertyzy prawne, które miały pomóc ustalić, w kompetencjach jakiej jednostki leży usuwanie takich szkód. Dopiero niedawno rozwiązano problem.

- Część Sztolni Fryderyk została przekazana w użytkowanie Muzeum Węglowemu z Zabrza. Trzeba pamiętać, że mówimy o obiekcie, w którym obowiązują przepisy prawa górniczego i geologicznego - tłumaczy Grzegorz Rudnicki, rzecznik prasowy stowarzyszenia.

Najsłynniejszym odcinkiem Fryderyka jest otwarta dla turystów Sztolnia Czarnego Pstrąga. Prace, które mają się rozpocząć wiosną przyszłego roku, nie będą miały wpływu na ruch turystyczny.

- Nie będziemy zatrzymywać wody, tylko puścimy ją bajpasem. Większość prac będzie prowadzona na powierzchni. Ostatnie 50 m sztolni zostanie zbudowane praktycznie od nowa - wyjaśnia Bartłomiej Szewczyk, dyrektor zabrzańskiego muzeum.

Decyzja o odbudowie sztolni to dobra wiadomość nie tylko w kontekście starań o wpisanie obiektu na listę UNESCO. Fryderykowi wciąż grozi zawalenie i zatamowanie wody, co mogłoby spowodować katastrofę w Tarnowskich Górach. Sztolnia odprowadza bowiem wodę z Zabytkowej Kopalni Srebra. Średnio przepływa jej tam 26 tys. m sześc. na dobę. Gdyby doszło do zawalenia, w ciągu doby pod wodą znalazłaby się Sztolnia Czarnego Pstrąga. Zalana zostałaby także Zabytkowa Kopalnia Srebra. Pod wodą mogłoby się znaleźć kilka dzielnic Tarnowskich Gór, a nawet bytomskie Dolomity.

Prace mają potrwać dwa lub trzy miesiące. Jeszcze nie jest znany kosztorys inwestycji, ale szacuje się go na kwotę od 0,5 do 1 mln zł. Środki zagwarantował Urząd Marszałkowski i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: UNESCO: Końcowy fragment sztolni Fryderyk zostanie odbudowany - Tarnowskie Góry Nasze Miasto

Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto