Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UNESCO: Misja ekspertów w Tarnowskich Górach zakończona [ZDJĘCIA]

mat. prasowe
Misja ekspertów UNESCO w Tarnowskich Górach
Misja ekspertów UNESCO w Tarnowskich Górach ARC. SMZT
Zakończył się jeden z najważniejszych etapów związanych z wpisem tarnogórskich podziemi i naziemnych obiektów pogórniczych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Między 29 sierpnia a 4 września nominowane na te pretiżową listę obiekty z Tarnowskich Gór, Bytomia i Zbrosławic zobaczyli eksperci z organizacji ICOMOS.

Wizję terenową, zorganizowaną i sfinansowaną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Urząd Miasta Tarnowskie Góry, przeprowadził Michel Cotte, doradca ICOMOS oraz emerytowany profesor Uniwersytetu Nantes we Francji.

We wtorek 30 sierpnia, w sali sesyjnej ratusza, rozpoczęła się część oficjalna misji moderowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Oprócz międzynarodowych ekspertów, na seminarium wprowadzającym obecni byli także właściciele oraz interesariusze nominowanego dobra, czyli podmioty zarządzające danym obiektem i nadzorujące jego ochronę.

Od wtorku do piątku włącznie ekspert zobaczył większość nominowanych obiektów. Informacje historyczne, przebieg granic, strefy buforowej prezentował na każym z nich Zbigniew Pawlak, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i jednocześnie asystent burmistrza miasta ds. UNESCO. W czasie wizji lokalnej obecni byli także administratorzy i właściciele obiektów, którzy odpowiadali na pytania związane z ochroną i zarządzaniem.

Wizja terenowa ICOMOS'u rozpoczęła się od wizyty w Zabytkowej Kopalni Srebra, gdzie od 1976 r. funkcjonuje podziemna trasa turystyczna. Z kolei wraz z sekcją Penetracji i Ochrony Podziemi SMZT eksplorował niedostępne dla turystów chodniki kopalni.

Michel Cotte zapoznał się z zasobami geologicznymi ziemi tarnogórskiej odwiedzając rejon Suchej Góry w Bytomiu. Zobaczył także Srebrną Górę, czyli obszar historycznego wydobycia rud metali, a także szyby Urban i Adler. W harmonogramie znalazły się Hałda Popłuczkowa Kopalni Fryderyk, pierwotny rejon założenia tejże kopalni oraz szyb wentylacyjny Bohr.

Ekspert z Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) poszukiwał w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach tzw. OUV, czyli Wyjątkowej Powszechnej Wartości (Outstanding Universal Value). Jest to składnik świadczący o unikatowości danego miejsca i przepustka, by znaleźć się na liście UNESCO.

Reprezentantem Wyjątkowej Powszechnej Wartości są atrybuty, czyli miejsca nominowane. Jest ich wprawdzie 28 natomiast i historycznie i technicznie stanowią one jedną całość, która jest związana zarówno z górnictwem jak i systemami odwadniania oraz dostarczania wody pogórniczej dla ludności.

Tarnowskie Góry mogą poszczycić się największą i najważniejszą historycznie kopalnią ołowiu, srebra i cynku w Polsce oraz zintegrowanym, podziemnym systemem gospodarowania wodą, który zawiera pionierski system zaopatrywania w wodę, największy tego rodzaju na świecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto