Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UNESCO. Na wpis tarnogórskich podziemi przyjdzie nam jeszcze poczekać

Tomasz Klyta
Tarnogórskie podziemia na liście UNESCO. Jeszcze poczekamy
Tarnogórskie podziemia na liście UNESCO. Jeszcze poczekamy ARC. SMZT
Przygotowywany przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej wniosek, o wpisanie obiektów w mieście na listę UNESCO wciąż nieskończony. Miał zostać przesłany do Paryża do końca stycznia, tymczasem ten termin na pewno nie zostanie dotrzymany. Rzecznik prasowy SMZT przesłał oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

"Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej podjęło decyzję, iż obszerna aplikacja do UNESCO zostanie złożona nieco później niż pierwotnie zakładano. Powodem są odnalezione kilka tygodni temu archiwalia, które mogą znacznie wzmocnić tarnogórską kandydaturę. O wpis można się bowiem starać tylko jeden raz.

- Wniosek jest praktycznie zakończony, ale w ostatnich tygodniach dotarliśmy do bardzo ciekawych archiwaliów, które potwierdzają unikatowość tarnogórskiego przemysłu. Razem z ekspertami podjęliśmy decyzję, iż wniosek będzie złożony w drugim etapie - wyjaśnia Zbigniew Pawlak, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Razem z mapami oraz zdjęciami wniosek (w wersji angielskiej) liczy obecnie już ponad 500 stron formatu A4. "To prawdziwe kompendium wiedzy, dzięki któremu nie tylko możemy znaleźć się na liście UNESCO, ale także dowiedzieć się o naszym mieście zupełnie nowych rzeczy - dodaje wiceszef SMZT.

Po zakończeniu prac nad wnioskiem, zostanie on wydrukowany w wersji angielskiej i przesłany do Narodowego Instytutu Dziedzictwa, które opiniuje każdą polską kandydaturę do UNESCO. Z dokumentem musi zapoznać się również Polski Komitet ds. UNESCO. Jeżeli aplikacja zostanie zaopiniowana pozytywnie, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub w jego imieniu Główny Konserwator Zabytków, prześle ją do Francji, gdzie wniosek będzie czekał w kolejce do rozpatrzenia. Przesunięcie terminu powoduje, że nasza aplikacja może być rozpatrywana dopiero od stycznia 2016 roku. Nie załamujemy jednak rąk, gdyż lepiej odczekać swoje niż działać pochopnie - dodaje Marek Kandzia, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej rozpoczęło starania o wpis tarnogórskich podziemi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kilkanaście lat temu. Prace nad wnioskiem nabrały jednak tempa w ostatnich 6 latach. W międzyczasie, po konsultacjach z ekspertami ustalono, iż do wniosku zostaną włączone także obiekty pogórnicze leżące na powierzchni ziemi. Tarnogórska kandydatura do UNESCO to 16 rozbudowanych punktów
historycznych rozlokowanych na terenie całego miasta. Wśród nich są nie tylko podziemia, ale również wyloty 2 sztolni z XVII i XIX wieku, "Hałda Popłuczkowa" dawnej kopalni kruszców "Fryderyk", stacja wodociągowa Staszic, krajobraz pogórniczy, Park Kunszt, Park Miejski, rezerwat Segiet oraz kilkanaście szybów wydobywczych, maszynowych, wodociągowych i wentylacyjnych. (smzt)"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto