Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustawą o czystości i porządku w gminach - czat z senatorem Leszkiem Piechotą

Redakcja
Zapraszamy do lektury zapisu czatu z senatorem Leszkiem Piechotą. Senator odpowiadał na wszelkie pytania związane z nową ustawą o czystości i porządku w gminach.
Moderator: Dzień dobry. Dzisiaj na czacie gościmy senatora Leszka Piechotę


Leszek_Piechota: Dzień dobry Państwu.



~jadas: Pana zdaniem władze samorządowe w ostatnim czasie aktywniej działały na rzecz poprawy czystości i porządku w swojej gminie?


Leszek_Piechota: Każde miasto w zależności od świadomości władz rozwiązało tą sprawę indywidualnie. Jedne miasto jak np. Katowice podjęły działania w kierunku wyposażenia dużej ilości kontenerów na selektrywną zbiórkę odpadów, którą objęte jest prawie dwie trzecie miasta oraz dostarczenie do domków jednorodzinnych worków na zbiórkę selektywną. Inne miasta takie jak Tychy czy Sosnowiec nie podjęły próby wsparcia...


Leszek_Piechota: ...referendum w ich mieście dotyczącego przejęcia władztwa nad śmieciami w ramach ówcześnie istniejącej ustawy, która dawała takie możliwości. Natomiast miasto Pszczyna takie referendum u siebie przeprowadziło z pozytywnym skutkiem dla ich mieszkańców.



~jadas: Czy Pana zdaniem kampania "Życie po śmieciach" przyczyniła się do zwiększenia świadomości ekologicznej, szczególniedotyczącej gospodarki odpadami?


Leszek_Piechota: Świadomośc ekologiczna jest ważnym elementem wzrostu wiedzy o środowisku nas otaczającym. Myślę, ze kampania ta na biezaco poszerza wiedzę mieszkańców o środowisku w którym istnieje. Myślę, że bardzo pozytywnie można ocenić to, na ile kampania ta przyczyniła się do zwiększenia naszej wiedzy o dobru wspólnym jakim jest środowisko nas otaczające.



~jadas: Czy jest Pan za podatkiem śmieciowym? Czy lepsze jest płacenie do gminy i dlaczego od zaiweania indywidualnych umów z fimami odiberającymi odpady? Mamy przecież wolny rynek.


Leszek_Piechota: Muszę w tym miejscu sprostować - nie jest to dodatkowy podatek, lecz zryczałtowana opłata uchwalona przez radę gminy, której mieszkaniec będzie ponosił na jej rzecz, zastępująca dotychczasową płaconą na rzecz firm śmieciowych np. w ramach czynszu na rzecz spoldzielni mieszkaniowej, czy wspolnoty. Zasady wolnego rynku nie do konca sprawdzają się w kwestiach takich jak nasze środowisko, gdyż do...


Leszek_Piechota: ....końca nie jest ono pomierzalne, jest bezcenne dla nas i naszych przyszłych pokoleń. Dotychczasowa praktyka pokazuje, że firmy śmieciowe maksymalizowały swoje zyski i nie przeznaczały ich na budowę odpowiednich instalacji przetwarzania odpadów w takiiej ilosci ktore by dawaly nam mozliwosc spelniania wymagan unijnych,



~Haja: czy Pan w swoim domu segreguje śmieci?


Leszek_Piechota: Tak, w miarę możliwości tak. W mojej dzielnicy są kontenery na wyselekcjonowane odpady, ponadto do domów jednorodzinnych dostarczane są raz w miesiącu worki do odbioru wysegregowanego szkła, plastiku i papieru.



~Haja: czy pana zdaniem na recyklingu dompowym i segregacji śmieci można podreperować domowy budżet?


Leszek_Piechota: Rada Gminy ustalajac zryczaltowana oplate dla mieszkancow pokrywajacych koszty odbioru transportu i utylizacji śmieci powinna też uchwalić zmniejszoną stawkę tej opłaty w przypadku segregacji śmieci u źródła tzn. w naszym domu, tym samym ustawa ta daje możliwość ponoszenia mniejszych opłat na rzecz gminy gdy będziemy je segregować w swoich gospodarstwach domowych.



~justyna24: mam pytanie czy wsie będą musiały segregować śmieci?


Leszek_Piechota: Ustawa dotyczy wszystkich samorządów nie tylko miejskich, ale i wiejskich.



~Ola: czy uważa pan, że gmniy poradzą sobie z wprowadzeniem w życie nowej ustawy śmsieciowej. bo jak na razie zauważam dość dużo wątpliwości w samych gminach co do jej niektorych zapisow (np przetargow na odbiór odpadów


Leszek_Piechota: Dotychczasowa ustawa nakładała już takie obowiązki i obligowała znajomość w tym zakresie - do zadań gmin należy gospodarka odpadami. Tak samo w wypadku przeprowadzenia skutecznego referendum w damej gminie samorząd musiał się sprawą odbioru śmieci od mieszkańców i ich zagospodarowaniem zająć. Myślę, że kolejne wybory samorządowe będą okazją do wystawienia cenzurki...


Leszek_Piechota: ...władzom gminy co do ich kompetencji. Obowiazujaca ustawa daje jasne i czytelne kryterium wyboru firmy smieciowej w trybie zamowienia publicznego. Podobnie jest w przypadku wyboru firmy do budowy regionalnej instalacji przerobu odpadów, którą można pozyskac w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego lub koncesji na roboty budowlane, czy usługi. Jezeli dotychczasowa firma zwiazana własnościowo....


Leszek_Piechota: ....z miastem przedstawi oferte ktora jest finanosowo najkorzystniejsza ma mozliwosc dalszego kontynuowania prac na ich rzecz, a w koncu chodzi o nasze pieniadze płacone w podatkach, ktore z pozytkiem mozemy przeznaczyc na inne rzeczy.



~mela: A czy wprowadzone zmiany w tej ustawie są zgodne z prawem Unii Europejskiej?


Leszek_Piechota: Obowiązujące przepisy teraz w Polsce są odzwierciedleniem przepisów obowiązujących w 25 krajach Unii Europejskiej, z wyjątkiem Węgier.



~Uja: ktora metoda pozbywania się śmieci jest najmniej szkodliwa dla środowiska naturalnego? wysypisko, kompostownia czy spalarnia?


Leszek_Piechota: Najkorzystniejsza jest segregacja smieci u źrodla z mozliwoscia wykorzystania organiki np. do produkcji biogazu z jednoczesnym pozyskaniem surowcow wtornych, gdy nie jest to w pełni możliwe w przypadku śmieci mocno zanieczyszczonych najekonomiczniejszą i bezpieczna formą jest pozbywanie się śmieci poprzez ich skuteczną utlizację w spalarniach, dzięki czemu pozyskujemy dodatkową energię cieplną....


Leszek_Piechota: ...i elektryczną, ważną z tego względu, że odpady komunalne są uznawane w 40% jako źródło energii odnawialnej. Na dzień dzisiejszy mamy taką wiedzę, że osiedlowa kotłownia wytwarza więcej niebezpiecznych odpadów do powietrza niż wielka spalarnia śmieci, która znajduje się np. w Wiedniu. I uświadomienie tego społeczeństwu powinno być jednym z ważniejszych elementów kampanii informacyjnej o....


Leszek_Piechota: ...środowisku.



Moderator: Dziękujemy za udzial w czacie.


Leszek_Piechota: Dziękuję.





Leszek Piechota. Urodzony 20 września 1958 w Katowicach. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Politechnice Śląskiej w 1980 roku.

Przez lata zawodowo związany z górnictwem – kierował m.in. działami gospodarki maszynami, remontami i zarządzania majątkiem trwałym oraz działem przetargów i zamówień publicznych. Nadzorował wykonanie inwestycji w zakładach górniczych Katowickiego Holdingu Węglowego SA. Podczas pracy w Urzędzie Górniczym do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych w Katowicach sprawował nadzór i kontrolę nad ruchem zakładów górniczych w zakresie zgodności z przepisami prawa geologicznego i górniczego.

Radny Katowic IV i V kadencji. Był m.in. Przewodniczącym Komisji Górniczej, Członkiem Komisji Spraw Obywatelskich i Społecznych.

W wyborach do Rady Miasta Katowice kandydował z listy Platformy Obywatelskiej.

Od maja 2008r. do lipca 2010 r. pełnił funkcję Wiceprezydenta Miasta Katowice. Podlegały mu m.in. Wydział Kształtowania Środowiska, Zakład Utylizacji Odpadów Szpitalnych i Komunalnych, Komunalny Zakład Usług Pogrzebowych, Zakład Zieleni Miejskiej.

W wyborach uzupełniających do Senatu w czerwcu 2010r. z listy Platformy Obywatelskiej został wybrany senatorem VII kadencji w okręgu katowickim.

W Senacie RP VII kadencji zasiada w Komisji Środowiska i Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Do 7.07.2011 był członkiem Komisji Zdrowia .

Wchodzi w skład Polsko-Irańskiej Grupy Parlamentarnej, a także jest członkiem Zespołu Parlamentarzystów Województwa Śląskiego i Senackiego Zespołu Strażaków.

Pełni funkcję sekretarza Regionu Śląskiego Platformy Obywatelskiej oraz wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej w Katowicach.

Członek Rady Społecznej Szpitala im Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach i Szpitala Miejskiego Murcki w Katowicach.

Jest członkiem Stowarzyszenia NZS 1980 i Klubu Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych "Marchołt".

Pochodzi z rodziny o tradycjach historycznych. Dziadek Stefan Piechota był adiutantem gen. Józefa Hallera.

Żonaty, ma troje dzieci. Hobby – żeglarstwo, polityka, historia, ekonomia.

Senator Leszek Piechota był sprawozdawcą rewolucyjnej ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.

Zadaj pytanie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto