Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UWAGA! Norma ozonu w powietrzu na terenie powiatu tarnogórskiego przekroczona. Czy nasze zdrowie jest zagrożone?

Krzysztof Ostapowicz
Krzysztof Ostapowicz
arc. NM
Wysokie stężenie ozonu - powiat tarnogórski. Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Katowicach w dniu 20 lipca 2022 r. wydał oficjalne powiadomienie o dużej ilości ozonu w powietrzu. Powodem tego jest bardzo wysoka temperatura i intensywny poziom nasłonecznienia. SPRAWDŹ, co oznacza to dla Twojego zdrowia.

Wartość docelowa ozonu w powietrzu to 120 μg/m3 (maksymalne średnie dobowe stężenie 8-godzinne), aktualne stężenie waha się między 180-240 μg/m3. Oznacza to, że 20 lipca pojawił się drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.

Czy ozon jest szkodliwy?

Osoby podatne na zanieczyszczenie mogą odczuwać podrażnienie układu oddechowego, w tym kaszel, ból gardła, ucisk w klatce piersiowej, ból w klatce piersiowej przy głębokim wdechu. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podczas wysiłku fizycznego mogą pojawić się trudności w oddychaniu (spłycenie oddechu). Przy wysokich stężeniach ozonu w powietrzu zachodzi ryzyko większej podatności na infekcje - tłumaczy nas Anna Szumowska z Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach

Kto powinien zachować szczególną ostrożność?

Przy tak wysokim stężeniu ozonu w powietrzu szczególną uwagę powinny zachować osoby starsze, cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, szczególnie wrażliwe na tę substancję oraz czynnie spędzające czas na wolnym powietrzu.

Jak zabezpieczyć się przed wysokim stężeniem ozonu?

Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska zaleca, by unikać spędzania czasu na wolnym powietrzu oraz ograniczyć uprawianie sportów na zewnątrz.

Czy w następnych dniach sytuacja się powtórzy

Jak informuje nas Anna Szumowska, sytuacja ze stężeniem ozonu w powietrzu jest dynamiczna i stale monitorowana. Niewykluczone, że poziom podwyższonej normy może się powtórzyć. Wszelkie informacje na temat aktualnego stanu jakości powietrza możemy znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto