MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Ożarowicach mówią, że kosztem wsi marszałek rozbuduje lotnisko

Krzysztof Szendzielorz
Wójt Czapla twierdzi, że planistów nawet nie było w gminie
Wójt Czapla twierdzi, że planistów nawet nie było w gminie Fot. Krzysztof Szendzielorz
Władze Ożarowic protestują przeciwko wizji rozwoju lotniska w Pyrzowicach za lat co najmniej 15. By port lotniczy w ogóle mógł się rozwijać, Urząd Marszałkowski zmienia plan zagospodarowania przestrzennego województwa w rejonie Katowice-Airport.

W Ożarowicach mówią, że nie może się to odbywać kosztem mieszkańców. W projekcie planu naniesiono nowy pas startowy w pobliżu miejscowości Zendek, drogi i trasę kolejową, przeciw której protestują ludzie. Postulowana jest też zmiana funkcji niektórych terenów. Na przykład we wsi Celiny. Dlatego Rada Gminy w Ożarowicach wyraziła negatywne stanowisko wobec przedstawionego projektu zmian w planie zagospodarowania przestrzennego województwa. - Zmiana planów to klęska dla całej gminy, a dla Celin i Zendka oznaczają likwidację - mówił podczas ostatniej sesji Rady Gminy Ożarowice radny Zdzisław Hetmańczyk. - Po 70 latach od założenia lotniska historia zatacza koło. Wtedy wysiedlano mieszkańców pod hasłem Udetfeld (tak nazwano lotnisko Luftwaffe, założone w Pyrzowicach w 1941 roku - przyp. red.), a teraz zrobi to marszałek pod hasłem Katowice-Airport - grzmiała Krystyna Kosmala, członek Zarządu Powiatu Tarnogórskiego i mieszkanka Ożarowic.

Wójt Grzegorz Czapla twierdzi, że dokument przygotowali projektanci, którzy nawet nie byli w Ożarowicach. - Tam gdzie znajdują się teraz stacje paliw, czyli na tak zwanej krzyżówce sączowskiej, proponuje się stworzenie terenów ekologicznych. Gazyfikację w gminie zakończono w 1998 roku, a w dokumencie jest napisane, że gmina nie jest zgazyfikowana - zauważa wójt. Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego mówi, że uchwała Rady Gminy w Ożarowicach ma status opinii do projektu planu, a takich do marszałka wpłynęło już ponad 100 od samorządowców, mieszkańców, instytucji i organizacji. - Każda z nich będzie podlegać analizie, aby zapisy ostatecznej wersji zmiany planu, uchwalonej przez Sejmik Województwa Śląskiego, jak najpełniej godziły interesy społeczności lokalnych i perspektywy rozwoju gmin z planami rozwoju województwa śląskiego - zapewnia Trólka. Po zakończeniu procedury zapisy z planu wojewódzkiego trzeba będzie wprowadzić do tych miejscowych. Witold Trólka dodaje, że projekt zmiany planu uwzględnia zapisy koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju oraz inwestycje celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym, wynikające z dokumentów przyjętych przez Sejm RP, Radę Ministrów, właściwego ministra lub Sejmik Województwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto