Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sylwestra i Nowy Rok można legalnie odpalać petardy w miejscach publicznych

Ola Szatan, współpraca JH, MAO
Za sprzedaż artykułów pirotechnicznych nieletnim grozi do dwóch lat pozbawienia wolności
Za sprzedaż artykułów pirotechnicznych nieletnim grozi do dwóch lat pozbawienia wolności Fot. Tomasz Hołod
Poparzenia, ciężkie urazy dłoni, nóg i twarzy, nieodwracalne obrażenia oczu - to tylko niektóre konsekwencje bezmyślnego odpalania sztucznych ogni. Co roku w sylwestrową noc na pogotowie trafiają poranieni miłośnicy petard i rac.

Właśnie dziś i jutro sylwestrowe sztuczne ognie będą miały największe wzięcie. Jednak jak wszystkie produkty pirotechniczne, muszą być traktowane ze szczególną ostrożnością. Z tym największe kłopoty mają młodzi ludzie, dlatego strażnicy miejscy sprawdzają, czy fajerwerki nie są sprzedawane osobom niepełnoletnim - za łamanie tego zakazu grozi nawet do dwóch lat więzienia. Na szczęście dostęp do zabawek pirotechnicznych jest coraz bardziej ograniczony - sieci handlowe dbają o to w tym roku wyjątkowo starannie.

Najbliższe kilkadziesiąt godzin to szczyt zakupów sylwestrowych fajerwerków. Coraz łatwiejszy dostęp do nich powoduje, że z roku na rok rośnie liczba osób poszkodowanych przez wybuchy petard.

- Najczęściej dochodzi do urazów dłoni i oczu - mówi dr Iwona Filipecka z bielskiej Kliniki Okulus, specjalizującej się w chirurgii oka. - U ponad 4 proc. pacjentów z urazem wzroku, trzeba usuwać uszkodzone oko - ostrzega.

Aż 59 proc. pacjentów po urazach związanych z fajerwerkami to ludzie młodzi - w wieku od 3 do 17 lat. Najczęściej mają 10-15 lat. Jedna trzecia z nich doznaje trwałego uszkodzenia oka, groźne są również oparzenia różnych części ciała.

O tym, jak fajerwerki mogą być niebezpieczne przekonał się 16-letni Patryk z Krakowa. Jego zeszłoroczna zabawa sylwestrowa skończyła się kilka sekund po północy.

- Wystrzelona petarda trafiła mnie prosto w lewe oko. Nie widzę na nie do dziś - mówi młody krakowianin.

Również i w tym roku szpitalne izby przyjęć przygotowują się do zwiększonej liczby poszkodowanych podczas odpalania petard. Zdaniem policji, część z tych zdarzeń nawet nie trafi do policyjnych statystyk.

- Chyba że poszkodowanym będzie nieletni, któremu wcześniej sprzedano petardy. Takich przypadków w ostatnich latach jednak nam nie zgłoszono - mówi Marek Słomski, rzecznik gliwickiej policji.

Tymczasem z przykładem niewłaściwego zachowania kilka dni temu mieli do czynienia policjanci z wydziału prewencji w Gdańsku. Ujęli 15-letniego chłopaka, który rzuconą na ulicę petardą, wypalił dziurę w kurtce 29-letniego gdańszczanina. Funkcjonariusze musieli ustalić, w jaki sposób nastolatek wszedł w posiadanie petard, gdyż zgodnie z Ustawą o działalności gospodarczej obowiązuje zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Za złamanie tego zakazu grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Inne przepisy zobowiązują producenta m.in. do oznaczenia wyrobu pirotechnicznego poprzez określenie: nazwy i klasy wyrobu, nazwy i adresu producenta lub importera oraz wyposażenie wyrobu w polską instrukcję użytkowania. - Sprzedaż wyrobów bez oznakowania lub oznaczonych nieprawidłowo stanowi wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł - informuje rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju, Inez Biernacka.

Kiedyś fajerwerki można było kupić na miejskich targowiskach, dziś handel nimi to domena hipermarketów. - Mogą tam być sprzedawane jedynie na specjalnie wydzielonych stoiskach, tak by podawał jej sprzedawca - mówi Katarzyna Saternus, zastępca komendanta zabrzańskiej Straży Miejskiej.

Wczoraj zainteresowanie fajerwerkami i petardami w sklepach nie było jeszcze zbyt duże. Zgodnie ze zwyczajem, tego ty-pu zakupy zostawiamy na ostatnią chwilę. Ważne, by były one robione z głową.

Tymczasem w internecie, na portalu Facebook furorę robi od 10 dni akcja Stowarzyszenia Empatia "Nie strzelam w sylwestra". Już 13 tysięcy osób zadeklarowało, że powstrzymają się od witania Nowego Roku fajerwerkami i petardami, głównie ze względu na zwierzęta, dla których sylwestrowa zabawa z użyciem pirotechniki jest prawdziwym koszmarem.

Zanim odpalisz petardę - przeczytaj

Przed odpaleniem petard zapoznaj się z instrukcją ich obsługi i rygorystycznie jej przestrzegaj:
- nie trzymaj w dłoni zapalonej petardy;
- nie odpalaj petardy z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt), aby petardy nie przewróciły się;
- nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać czy stawiać odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, a także wrzucać do ogniska.

Sami dbajmy o bezpieczeństwo

Rozmowa z Jackiem Pytlem, oficerem prasowym KM Policji w Katowicach

Jakie są kary za sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom nieletnim?

Takiemu sprzedawcy grozi kara grzywny, a nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Karze mogą podlegać również osoby, które niewłaściwie obchodzą się z fajerwerkami i petardami, narażając na niebezpieczeństwo innych ludzi czy mienie.

Co to oznacza?

Nie można odpalać petard w tłumie ludzi czy w kierunku zabudowań. Musi być odpowiednia przestrzeń, bo taki materiał może komuś wpaść do domu, powodując inne konsekwencje. Bezpieczeństwo musimy zapewnić sobie sami - nie kupować petard na straganach, a jeśli widzimy nieuczciwego sprzedawcę, poinformować o tym policję, która podejmie działania.

Wypada życzyć wszystkim bezpiecznego sylwestra.

Marzę o tym, aby sylwester był radosny i bezpieczny. Abyśmy po zakończeniu imprezy mieli wszystkie dziesięć palców.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto