Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tarnowskich Górach pojawiły się nowe stojaki rowerowe. To zapowiedź m.in. Roweru Metropolitalnego

OPRAC.:
Szymon Bijak
Szymon Bijak
W Tarnowskich Górach pojawiły się nowe stojaki rowerowe.
W Tarnowskich Górach pojawiły się nowe stojaki rowerowe. UM Tarnowskie Góry
Pod koniec października pod Ratuszem w Tarnowskich Górach pojawiły się nowe stojaki rowerowe. Kolejne zostaną w niedalekiej przyszłości zamontowane obok Urzędu Miejskiego, przy filii TCK w Opatowicach czy na skrzyżowaniu Jagodowej i Okrężnej w Pniowcu. To zapowiedź Roweru Metropolitalnego, a także centrum przesiadkowego i nowych tras rowerowych w mieście.

Tarnowskie Góry: stojaki rowerowe pojawiają się w mieście

W Tarnowskich Górach rozpoczął się montaż stojaków, które wykonano we współpracy z Górnośląsko – Zagłębiowską Metropolią. To wszystko ma związek z tworzeniem sieci wypożyczalni Roweru Metropolitalnego dla mieszkańców. Obecnie trwają prace nad koncepcją całości. Docelowo wszystko ma być gotowe w 2022 roku. W zapowiedziach czytamy, że będzie to jeden z największych tego typu systemów w całej Europie.

Kolejne stojaki rowerowe (zaplanowano ich aż 12) mają pojawić się na samym Rynku, gdyż już niebawem ruszą prace związane z jego rewitalizacją.

Ponadto w mieście trwa przystąpienie do realizacji projektu, który polega na zbudowaniu centrum przesiadkowego wraz z siecią dróg rowerowych o wartości ok. 53 mln zł. Wspomniane centrum zintegruje w Tarnowskich Górach cztery środki transportu: autobus, pociąg, samochód i rower.

– W ramach rozbudowy i zagospodarowania centrum przesiadkowego powstanie nie tylko parking typu „park&ride” na około 200 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych wraz z miejscami dla osób niepełnosprawnych, czy stanowiska „kiss&ride” z postojem do jednej minuty, ale także zatoka autobusowa, jezdnie manewrowe, sześć miejsc postojowych dla elektrycznych samochodów osobowych wraz ze stacjami szybkiego ładowania. Oprócz tego pojawi się setka zadaszonych miejsc postojowych dla rowerów z punktem ładowania rowerów elektrycznych - przypomina Piotr Korab, oficer rowerowy miasta.

Planowana infrastruktura rowerowa ma z kolei liczyć ok. 28 km. Ponadto rewitalizacji zostanie poddany obszar miasta o wielkości 2,4 h pomiędzy Halą Targową a dworcem PKP. Powstanie jeszcze ponad 145 metrowy oświetlony tunel pieszo-rowerowy w nasypie kolejowym w rejonie ul. Częstochowskiej w kierunku ul. Lasowickiej.

Planowany termin zakończenia wszystkich prac to czerwiec 2023 roku.

Początki tego pomysłu, który był konsultowany z mieszkańcami, sięgają września 2017 roku. Rok później natomiast doszło do porozumienia w sprawie ścieżek rowerowych z powiatem tarnogórskim.

Władze chcą, żeby osoby dojeżdżające do pracy czy poruszające się po mieście w innych celach rezygnowali z podróżowania samochodem na rzecz roweru. Trasy mają w założeniu komunikować dzielnice i centrum, ale także pełnić funkcję turystyczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto