Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tarnowskich Górach powrócono do górniczych tradycji ZDJĘCIA

Szymon Bijak
Szymon Bijak
8 grudnia w Tarnowskich Górach odbyła się wielka parada górnicza.
8 grudnia w Tarnowskich Górach odbyła się wielka parada górnicza. UM Tarnowskie Góry
W Tarnowskich Górach, dokładnie po osiemdziesięciu (!) latach, doszło do reaktywacji parady górniczej. 8 grudnia (niedziela) brać przemaszerowała przez miasto.

Niechaj staną do szeregów ci, którzy pracują w kopalniach, jak i ci, którzy sterani ciężką pracą górniczą odpoczywają po długich latach pracy - to słowa Fryderyka Antesa, który był burmistrzem Tarnowskich Gór w czasach międzywojennych. Wzywał on wówczas - na łamach jednej z gazet - wszystkich górników z całego kraju do wspólnego świętowania "Barbórki". Po około osiemdziesięciu latach tradycja górniczego pochodu powróciła do miasta.

Wielka parada rozpoczęła się na Placu Wolności. Wszyscy zebrani przemaszerowali wspólnie ulicami Tarnowskich Gór na rynek. Tam natomiast nastąpiło uroczyste powitanie przez władze miasta. Tak właśnie czyniono w okresie międzywojennym. Natomiast po pochodzie odbyła się Msza św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Całość poprowadzili gwarkowie, którzy nieśli ze sobą obraz św. Barbary pochodzący ze zbiorów Muzeum w Tarnowskich Górach.

- Ktoś powiedział kiedyś, że naród, który nie zna swoich dziejów – nie ma prawa do napisania swojej nowej historii. Aby móc pisać historię Tarnowskich Gór na kolejne lata musimy oprzeć się na swoich korzeniach, na źródłach. Tkwią one w wielu elementach ale chyba najważniejszym z nich jest szacunek dla pracy, który wiązał się z wykonywanym przez gwarków zawodem. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej odkurzyło naszą historię, uratowało nasze dobra i doprowadziło, że przed dwoma laty znaleźliśmy się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO – powiedział Arkadiusz Czech, burmistrz miasta.

Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, zauważył podczas uroczystości, że wiele miast w swoim herbie ma pyrlika (młotek górniczy) i żelozka, ale nikt na Górnym Śląsku nie ma gwarka na Ratuszu. A przypomnijmy, że taka rzeźba znajduje się na fasadzie budynku.

W paradzie wzięli udział górnicy z wielu śląskich kopalń, m.in. z należącej do Węglokoksu Kopalni Bobrek w Bytomiu, a także Przedsiębiorstwa Budowy Szybów z Tarnowskich Gór, orkiestra górnicza z Miechowic oraz poczty sztandarowe.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto