Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tarnowskich Górach stanęła siódmy Gwarek. Rzeźbę odsłonięto w Reptach Śląskich

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Odsłonięcie rzeźby Gwarka w Reptach Śląskich
Odsłonięcie rzeźby Gwarka w Reptach Śląskich Patryk Osadnik
W Tarnowskich Górach stanął siódmy Gwarek. Kolejna rzeźba wzorowana na projekcie Alojzego Niedbały pojawiła się obok Źródła Młodości w Reptach Śląskich. Odsłonięto ją w Barbórkę, co ma wymiar wyjątkowy, ponieważ to w Tarnowskich Górach zapoczątkowano tę tradycję. Wiemy już, gdzie stanie kolejny Gwarek w 2020 roku.

Przy Źródle Młodości w Tarnowskich Górach (Repty Śląskie) odsłonięto siódmą w mieście rzeźbę Gwarka. To kolejna figura wzorowana na projekcie lokalnego artysty - Alojezgo Niedbały (ur. 1905, zm. 1987). Uroczystość odsłonięcia miała miejsce 4 grudnia 2019 roku, czyli w Barbórkę - dzień szczególny dla Śląska i całej społeczności górniczej.

Odsłonięcie rzeźby Gwarka w Reptach Śląskich

W Tarnowskich Górach stanęła siódmy Gwarek. Rzeźbę odsłonięt...

Tutaj jednoczą się ludzie i niech ten Gwarek im przypomina, że codzienna, ciężka praca przynosi owoce - ks. Piotr Sikora

- To miejsce jest dla nas szczególne, ponieważ tutaj gromadzimy się na Nabożeństwach Fatimskich - mówił ks. Piotr Sikora, proboszcz parafii św. Mikołaja w Reptach Śląskich. - Tutaj jednoczą się ludzie i niech ten Gwarek im przypomina, że codzienna, ciężka praca przynosi owoce. Jednym z nich jest miasto, w którym się znajdujemy. W końcu Tarnowskie Góry wyrosły na górnictwie. Pamiętajmy, że bez pracy nic się nie osiągnie w każdej dziedzinie życia. Praca ubogaca człowieka - dodawał.

W Tarnowskich Górach Barbórka jest dniem szczególnym, bo to tutaj zapoczątkowano tę tradycję.

- Tarnogórskie kroniki donoszą, że za założenie bractwa odpowiedzialni są Jezuici, którzy przybyli do najprężniej się wówczas na Śląsku rozwijającego miasta gwarków w wieku. To oni zainspirować mieli powstanie bractwa św. Barbary już w 1721 roku przy tarnogórskiej parafii Piotra i Pawła - wyjaśniał Mariusz Jarzombek z UM w Tarnowskich Górach.

Niegdyś Bergfesty organizowane były właśnie latem. Dopiero XIX wieku przyniósł rozwój górnictwa węglowego, a co za tym idzie - rozwój kultu św. Barbary. Wtedy też święto górnicze, czyli Barbórka zaczęła być utożsamiana z grudniowym wspomnieniem świętej.

Dziś w Tarnowskich Górach Barbórkę obchodzi się dwa razy w roku. Latem oraz zimą.

Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór zapowiedział, że kolejna rzeźba Gwarka stanie przy kościele św. Marcina w Starych Tarnowicach 4 grudnia 2020 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto