Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tarnowskich Górach trwa budowa parkingu na terenie dawnego Tarmilo. Jak przebiegają prace? ZDJĘCIA

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Trwa budowa parkingu na terenie dawnych zakładów Tarmilo w Tarnowskich Górach. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Trwa budowa parkingu na terenie dawnych zakładów Tarmilo w Tarnowskich Górach. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>Szymon Bijak
Trwają prace związane z budową parkingu na terenie dawnych zakładów Tarmilo, które znajdowały się w centrum Tarnowskich Gór. Ta inwestycja będzie kosztowała ponad milion złotych.

Tarnowskie Góry: trwa budowa parkingu w centrum miasta

Na początku września tego roku ruszyły prace w związku z budową parkingu na terenie po nieistniejących już zakładach odzieżowych Tarmilo w Tarnowskich Górach.

- Pojawiły się już pierwsze krawężniki, układana jest także sieć elektryczna, wkrótce zacznie się budowa kanalizacji deszczowej, która będzie częścią parkingu z 60 wyznaczonymi miejscami dla samochodów oraz placu manewrowego dla autobusów - informują przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.

Łącznie zmieścić będzie się tu mogło około 100 pojazdów.

Wiadomo, że ponad milion złotych będzie kosztował pierwszy etap zagospodarowania terenu, który obecnie jest realizowany przez wykonawcę. Drugi natomiast będzie obejmował zieleń i małą architekturę. W związku z oszczędnościami spowodowanymi przez pandemię koronawirusa, został on przełożony na później.

Przypomnijmy, że docelowo w miejscu po zakładach odzieżowych Tarmilo gmina wspólnie z partnerem prywatnym zamierza stworzyć centrum kulturalno – rozrywkowe.

– To będzie inwestycja na miarę ambicji miasta UNESCO, stanowiąca podkreślenie jego historii. Gmina nie zainwestuje w budowę obiektu ani złotówki, będziemy natomiast płacić za utrzymanie swojej części obiektu po jego powstaniu – mówił w 2018 roku Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza ds. gospodarczych.

Na kompleks mają składać się m.in. muzeum, sala widowiskowa na 700 miejsc, księgarnia, hotel, spa, restauracja z zielenią na dachu, a także parking podziemny.

Najważniejszym punktem wspomnianej inwestycji ma być z kolei maszyna parowa stanowiąca kopię (w skali 1:1) jednej z maszyn pracujących w Tarnowskich Górach pod koniec XVIII wieku. Co ciekawe, będzie ona pracować i wytwarzać parę, ale w przeciwieństwie do autentycznego urządzenia, działającego na węgiel, ta zasilana będzie ekologicznie.

– Samo centrum, biorąc pod uwagę wszystkie procedury, powstać powinno około 2024 roku. Będzie to idealne przygotowanie do jubileuszu 500-lecia miasta – zapowiadał dwa lata temu Skrabaczewski.

Krótka historia Tarmilo

Zakłady Tarmilo były w przeszłości jedną z wizytówek Tarnowskich Gór. Kilkupiętrowy budynek produkcyjny wybudowano w latach 1966-1967 przy ul. Opolskiej. Okres największej świetności zakończył się tuż po transformacji ustrojowej na przełomie lat 80. i 90. Produkcję wówczas zmniejszano, zaczęły się zwolnienia. Ostatecznie zakłady zostały zamknięte.

Kilka lat temu pojawiła się informacja, że w gmachu powstanie Centrum Zakupów Tarnowskie Góry. Otwarcie planowano na 2016 rok. Zapowiadano, że na trzech kondygnacjach, powstanie ponad 40 sklepów, a także biura czy lokale gastronomiczne. Jak się jednak później okazało: planów nie udało się zrealizować.

W końcu teren po zakładach Tarmilo nabyło miasto. Pod koniec czerwca 2019 roku podpisana została umowa na rozbiórkę budynku, która rozpoczęła się na początku sierpnia. Prace w tym miejscu potrwały natomiast do listopada.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto