Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W woj. śląskim odpady powinny trafiać na jedno z 28 składowisk - nie zawsze tak jest

Katarzyna Domagała
wikimedia commons
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Ministerstwa Środowiska, od przyszłego roku śmieciarki uzbrojone będą w urządzenia GPS. Wszystko po to, by gminy mogły kontrolować trasę przejazdu śmieciarek i zminimalizować ryzyko wyrzucania odpadów, np. do lasów czy na teren zamkniętych kopalni. (Po wprowadzeniu w życie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku, czyli też od stycznia 2012, gminy będą musiały kontrolować, gdzie trafiają odpady).

Jak dokładnie system ma działać i czy sami mieszkańcy będą mogli monitorować, np. na stronach magistratu, położenie śmieciarek, na razie nie wiadomo. - Tak szczegółowe regulacje pozostawiamy gminom - mówi Magdalena Sikorska, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Środowiska.

Zaś w gminach na razie trwają przygotowania do wprowadzenia rewolucyjnej ustawy.

- Zbieramy dane dotyczące na przykład zużycia wody czy ilości produkowanych odpadów w różnych miejscach - wyjaśnia Joanna Górska z biura prasowego w Katowicach. - Na podstawie tych danych ustalimy opłatę za wywóz śmieci. Takich szczegółów, jak monitorowanie tras śmieciarek przez samych mieszkańców na razie nie analizowaliśmy - dodaje.

Mimo to pomysł znalazł już swoich zwolenników. - Rozwiązałoby to sporo problemów i zaoszczędziło nerwy wielu ludziom, którzy co miesiąc irytują się spóźnialskimi śmieciarkami - przyznaje Kamil Studencki, mieszkaniec gminy Łazy.

Na razie wiadomo, że od nowego roku firmy, które wezmą udział w przetargach na wywóz odpadów, będą musiały mieć przynajmniej dwa pojazdy przystosowane do odbierania zmieszanych śmieci i dwa do odbioru odpadów posegregowanych.

W każdym z nich urządzenia GPS mają cały czas zapisywać położenie śmieciarek i umożliwiać weryfikację tych danych. Bowiem dane z systemu nawigacji satelitarnej mają być przechowywane w firmie przez pięć lat. Gminy, które będą chciały skontrolować, czy śmieci trafiły na składowisko odpadów, będą mogły poprosić o wgląd do nich w każdej chwili.

Co ciekawe, w naszym regionie dla wielu firm GPS w śmieciarce nie jest niczym nowym. Jednak o monitorowaniu tras przewozu śmieci nie ma co w tym przypadku mówić - firmy mają go, by kontrolować swoich pracowników.

Nasze składowiska pękają w szwach, a śmieci wytwarzamy coraz więcej

Świętochłowice, rejon ulicy Wojska Polskiego
Tarnowskie Góry, ul. Laryszowska
Tychy, ul. Serdeczna 100
Zawiercie, ul. Podmiejska
Żywiec, ul. Kabaty 2
Dąbrowa Górnicza, ul. Główna 144 a
Zabrze, ul. Cmentarna
Sadowo Górne (gmina Koszęcin)
Siemianowice Śląskie, ul. Zwycięstwa 4
Sosnowiec, ul. Grenadierów
Jankowice Rybnickie, ul. ks. Walentego 3
Rybnik, ul. Kolberga 67

Składowiska zamknięte w 2010 roku:
Więcki (powiat kłobucki)
Trachy, ul. Leboszowska
Dąbrowa Górnicza, ul. Koksownicza 4

Oto składowiska odpadów komunalnych w województwie śląskim. To na nie powinny trafiać nasze śmieci.

Wojkowice, ul. Długosza 27
Bielsko-Biała, ul. Krakowska 315d
Wilkowice, ul. Woprowska 1
Bytom, al. Jana Pawła II 10
Pałysz (gmina Konopiska), ul. Przemysłowa 20
Sobuczyna, ul. Konwaliowa
Gliwice, ul. Rybnicka
Knurów, ul. Szybowa 44
Pyskowice Zaolszany, ul. Wrzosowa
Jastrzębie-Zdrój
Katowice, ul. Żwirowa
Krzepice (powiat kłobucki), ul. Targowa 19
Łaziska Górne
Tworków, ul. Dworcowa
Racibórz, ul. Rybnicka 125
Lipie Śląskie

Nasza akcja

"Życie po śmieciach" - to akcja, w ramach której wraz z naszymi Czytelnikami przygotowujemy interaktywną mapę dzikich wysypisk i bomb ekologicznych w województwie śląskim.
Jeśli zauważyliście miejsca, w których nielegalnie wyrzucane są śmieci, piszcie na: [email protected]. Czekamy też na wasze zdjęcia. Do tej pory na interaktywnej mapie internauci oraz nasi reporterzy zaznaczyli 120 zaśmieconych miejsc w woj. śląskim. M.in. na katowickiej Bugli, tyskim osiedlu Balbina czy na pograniczu Bielska i Czechowic. Najaktywniejsi z internautów otrzymają uprawnienia "eko-strażników".

GPS w śmieciarce, to także mniej stresu podczas reklamacji

Rozmowa z Januszem Pabisiem, zastępcą dyrektora sosnowieckiego oddziału Remondis
GPS w śmieciarce. Czy to dobry pomysł?
Kilka lat temu zainstalowaliśmy te urządzenia w wozach, więc uważamy to za dobry pomysł. Zrobiliśmy to z własnej woli i system sprawdza się bardzo dobrze.

A po co to zrobiliście?
Nasza firma zdecydowała się na to z dwóch powodów. Po pierwsze dzięki GPS-om dokładnie znamy każdą z tras, jaką pokonują samochody. Przez to możemy je optymalnie planować. Po drugie, mamy kontrolę nad tym, co robią nasi kierowcy. Do tego GPS może ułatwić naszemu klientowi reklamację.

W jaki sposób?
Jeśli zadzwoni do nas z pytaniem, dlaczego nie odebraliśmy mu śmieci w terminie, my - analizując trasę przejazdu śmieciarki - możemy to bez problemu sprawdzić.

Ministerstwo Środowiska uważa, że to pomoże w likwidowaniu dzikich wysypisk. Mają rację?
Na pewno będzie to łatwiejsze do wykrycia. Jednak na razie nie wiem, na jakich zasadach gminy miałyby nas kontrolować. KD

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto