Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosenne zbieranie porzuconych wraków

Grażyna Kuźnik
Porzucony wrak samochodu jest groźny dla środowiska, a jednocześnie szpeci otoczenie.
Porzucony wrak samochodu jest groźny dla środowiska, a jednocześnie szpeci otoczenie. fot. Piotr Krzyżanowski.
Zardzewiałe, porzucone samochody to częsty widok na polskich drogach. Wkrótce jednak ma się to zmienić - przynajmniej na Śląsku. Kampania ekologiczna Odwraczamy Polskę, która rozpoczęła się w naszym regionie, dopiero teraz nabiera rozpędu.

Organizatorzy, czyli Europejskie Centrum Ochrony Środowiska i firma Olmet z Tarnows- kich Gór, mają nadzieję, że uda im się oczyścić miasta z zalegających wraków.

- Wiosna to czas na generalne porządki, więc zróbmy z wraka-mi nareszcie to, co należy. Trzeba je oddać do stacji demontażu, gdzie zostaną fachowo rozeb-rane, zgodnie z ekologią. Właściciel otrzyma zapłatę. Chęć współpracy z nami wyraziło już kilkanaście gmin - mówi Anna Lisek ze stacji Olmet.

- Ta pożyteczna akcja pozwoli uporać się z problemem, z którym gminy wciąż mają poważny kłopot - dodaje Monika Gerlach z Europejskiego Centrum Och-rony Środowiska.

W całym kraju zalega około 8 milionów zdezelowanych samochodów. Trudno powiedzieć, dlaczego właściciele nie oddają ich do recyklingu. Być może obawiają się kosztów albo nie wiedzą, co zrobić z wrakami. Ale porzucony samochód jest groźny dla środowiska. Jest w nim wiele szkodliwych substancji, takich jak oleje, elektrolit z akumulatorów, tworzywa sztuczne, pianki.

Zużyte oleje silnikowe i przekładniowe stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Tylko nieznacznie ulegają biodegradacji w środowisku naturalnym. Dlatego polskie prawo ekologiczne klasyfikuje je do odpadów niebezpiecznych, a to oznacza, że nie wolno wylewać takich substancji do gruntu, rzek, jezior lub do kanalizacji. Części samochodów nie wolno także palić.

Organizatorzy kampanii wierzą w rosnącą świadomość ekologiczną mieszkańców. W ostatnich latach rocznie do recyklingu trafiało już około 190 tysięcy pojazdów.

Aby dowiedzieć się, jak legalnie, szybko i korzystnie pozbyć się wraków, należy wejść na stronę www.odwraczamy.pl lub zadzwonić pod numer: 32 768 32 13.

Czyste gminy

"Dziennik Zachodni" wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach prowadzi kampanię społeczną "Życie po śmieciach".

Celem jest wsparcie projektu nowej ustawy o utrzymaniu czystości w gminach, która ma walczyć m.in. z dzikimi wysypiskami. Chodzi o wsparcie samorządów w tworzeniu nowoczesnego systemu utylizacji odpadów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto