Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włamania do mieszkania i pożaru podczas urlopu boi się połowa z nas. Rozwiązaniem coraz częściej są urządzenia smart home

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Ofiarą złodziei może paść nawet mieszkanie z oknami i drzwiami przeciwwłamaniowymi. Żeby się chronić, coraz więcej Polaków wybiera urządzenia smart home.
Ofiarą złodziei może paść nawet mieszkanie z oknami i drzwiami przeciwwłamaniowymi. Żeby się chronić, coraz więcej Polaków wybiera urządzenia smart home. Netatmo
Zagrożeń takich jak włamania do mieszkań, zalania i pożary, gdy domownicy są na wakacjach, obawia się ponad połowa Polaków. Jednocześnie tylko jedna czwarta z nas zdecydowała się na montaż systemu zabezpieczeń. Co ciekawe, do ochrony dobytku coraz częściej wykorzystywane są urządzenia smart home, takie jak inteligentne czujniki dymu czy kamery, które same wysyłają powiadomienia na telefon, gdy ktoś obcy wejdzie do domu.

Spis treści

Włamania do mieszkania i pożary w domu to nasze główne wakacyjne lęki

Wakacyjne wyjazdy powinny być czasem na relaks, jednak nawet na urlopie nie zawsze potrafimy przestać się zamartwiać. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym dla Netatmo przez SW Research ponad 50 proc. z nas boi się o to, że podczas wyjazdu coś stanie się z mieszkaniem lub domem. Najczęściej obawiamy się:

  • włamania – 79 proc. ankietowanych,
  • pożaru – 60 proc.,
  • zalania – 50 proc.,
  • szkód w wyniku klęsk żywiołowych – 42 proc.

Jak się okazuje, powszechny lęk przed włamaniem nie jest bynajmniej nieuzasadniony – według danych Komendy Głównej Policji w ubiegłym roku odnotowano ponad 71,6 tys. kradzieży z włamaniem. Atak na pusty dom czy mieszkanie jest zwykle dla przestępców bardzo opłacalny – większość z nas trzyma pieniądze i kosztowności w podobnych miejscach, toteż złodzieje doskonale wiedzą, gdzie szukać łupu. Obrabowanie nieruchomości zwykle zajmuje im od kilku do kilkunastu minut.

– Jeśli masz zamiar przechowywać w mieszkaniu dużą ilość gotówki lub posiadasz bardzo cenne przedmioty, kup do domu i zamontuj na stałe szafę pancerną lub sejf. Zastanów się jednak, czy nie będzie bezpieczniej wynająć do takich celów skrytkę bankową – radzą policjanci. – Nie afiszuj się swoim bogactwem.

Miejsce relaksu i odpoczynku

Próbujemy się chronić przed kradzieżą, ale nie zawsze skutecznie

Jak wynika z badania SW Research, mimo powszechnego lęku przed włamaniem tylko jedna czwarta z nas zainstalowała system zabezpieczający. Wiele osób poprzestaje na antywłamaniowych oknach i drzwiach, które co prawda spowalniają przestępców, ale dla wprawnego złodzieja są łatwe do pokonania. Tymczasem największą szansę na uniknięcie kradzieży jest spłoszenie złodzieja – może to zrobić np. system alarmowy, ale też pies albo sąsiad.

– Nie ma lepszego zabezpieczenia Twojego mieszkania niż dobry sąsiad. Niech cię nie irytuje, kiedy otwiera drzwi, gdy do ciebie przychodzą goście. Możesz być pewny, że jeśli przyjdzie złodziej, sąsiad nie zapomni uchylić drzwi – podkreśla policja. – Sam też interesuj się osobami obcymi będącymi na klatce schodowej lub wokół domu, np. zapytaj, kogo szukają.

Jak zwracają uwagę policjanci, część działań, które podejmujemy w celu ochrony mieszkania, nic w gruncie rzeczy nie daje. Niektórzy właściciele domów np. zostawiają na czas wyjazdu zapalone światło przed domem, ale już nie w środku, co oczywiście w żaden sposób nie płoszy złodziei. Nie zawsze skuteczne okażą się też zabezpieczenia drzwi i okien.

– Zamontuj atestowane zamki na drzwiach wejściowych, w oknach oraz drzwiach balkonowych – radzą funkcjonariusze. – Montowanie skomplikowanych zamków, zasuw, łańcuchów i rygli na standardowych drzwiach ze sklejki i płyty pilśniowej nie przyniesie efektu, skoro z łatwością można je wypchnąć z futryny.

Pożar pod nieobecność domowników możliwy, ale ryzyko nie jest duże

Bardzo powszechny jest też lęk przed pożarem w domu. Łatwo go zrozumieć – przebywając na urlopie, nie mamy kontroli nad tym, co dzieje się z nieruchomością, i nie możemy zareagować w porę na ewentualne zagrożenie. Również statystyki potwierdzają, że pożary w obiektach mieszkalnych wybuchają całkiem często – według danych Komendy Głównej Straży Pożarnej od początku roku odnotowano już 15 tys. takich zdarzeń.

Co ciekawe, jeśli wczytać się w statystyki, okazuje się jednak, że większe zagrożenie pożarem jest wtedy, gdy domownicy znajdują się w mieszkaniu, niż wówczas, gdy stoi ono puste. Choć bowiem zdarzają się pożary od uderzenia pioruna czy spowodowane zwarciem w instalacji albo podpaleniem, ogień zwykle pojawia się w domu z naszej własnej winy.

Najczęstsze przyczyny pożarów to:

  • nieostrożność przy posługiwaniu się otwartym ogniem,
  • nieostrożność przy posługiwaniu się substancjami łatwopalnymi,
  • nieprawidłowa eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych, w tym elektrycznych urządzeń grzewczych.

– Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy – przypomina Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Gnieźnie.

Smart home coraz częściej chroni nasze domy

Badanie SW Research pokazało także, że Polacy coraz częściej stosują do ochrony swoich nieruchomości urządzenia smart home. Aż 55 proc. Polaków, którzy posiadają zabezpieczenia mieszkania, uzupełnia je o takie właśnie urządzenia. Do dyspozycji są np. inteligentne systemy alarmowe, których kamery rozpoznają twarze i w razie wykrycia intruza mogą spłoszyć go dowolnie wybranym dźwiękiem (np. szczekaniem psa). System wysyła też domownikom powiadomienia o zdarzeniu na smartfona.

– Nasze kamery rozpoznające twarze można ustawić tak, że jeśli rozpoznają domownika, to nie będą go nagrywać. Dzięki temu w pamięci urządzenia nie ma nagrań naruszających naszą prywatność, a więc nie ma też ryzyka, że takie materiały wyciekną do sieci – wyjaśnia Florian Deleuil z firmy Netatmo.

Z kolei do ochrony przed pożarem można wykorzystać m.in. inteligentne czujniki dymu, które w razie pożaru również wyślą powiadomienie. Pozwala to wezwać straż pożarną nawet podczas wypoczynku na drugim końcu Polski. Dzięki smart home można także zapomnieć o lęku przed pozostawieniem włączonego do prądu żelazka – inteligentne gniazdka pozwalają odciąć dopływ prądu zdalnie, z poziomu aplikacji na smartfonie lub automatycznie, o zaprogramowanej porze.

Dodaj firmę
Logo firmy Najwyższa Izba Kontroli
Warszawa, ul. Filtrowa 57
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Włamania do mieszkania i pożaru podczas urlopu boi się połowa z nas. Rozwiązaniem coraz częściej są urządzenia smart home - RegioDom.pl

Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto