Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WOŚP 2015 w Szczecinie: Sprzęt z czerwonym serduszkiem ratuje ludziom życie

Małgorzata Klimczak
Sebastian Wołosz
Co roku dzięki fundacji Owsiaka do naszych szpitali trafia sprzęt wart kilkaset tysięcy złotych. Szczecińskie szpitale od wielu lat dzięki nim pomagają pacjentom.

Nie sposób wyliczyć wszystkich urządzeń, które szczecińskie szpitale otrzymały od WOŚP od początku istnienia akcji. Każdy sprzęt jednakowo cieszy i, co najważniejsze, uratował wielu ludziom życie.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2 na Pomorzanach

Najwięcej sprzętu trafiło do kliniki patologii noworodka. Oprócz tego również na okulistykę i ginekologię.
Aparat rtg przyłóżkowy pozwala lekarzowi podjechać do chorego noworodka i wykonać zdjęcie radiologiczne.
Urządzenie do przesiewowych badań słuchu wykrywa wady słuchu u noworodków i pozwala na leczenie.
Zestaw do badań wzroku u wcześniaków - u wcześniaków w warunkach pozamacicznych oko rozwija się nieprawidłowo. Naczynia odpychają siatkówkę od dna oka i dzieci ślepną. Wczesne wykrycie tego procesu zestawem pochodzącym z fundacji Owsiaka pozwala wstrzymać ten proces.

Dwie pompy infuzyjne strzykawkowe - jeden wcześniak w inkubatorze potrzebuje 6 pomp infuzyjnych, które tłoczą w niego leki.

Inkubator noworodkowy - noworodek potrzebuje ciszy, ciepła i ochrony przed światem zewnętrznym. W takim inkubatorze mogą przebywać nawet bliźniaki.

Zestaw Infant Flow Advance to unikalne urządzenie do wsparcia oddechowego bez konieczności stosowania intubacji. Jest to sprzęt do metody nieinwazyjnej.

Urządzenie do monitorowania funkcji mózgu pozwala stwierdzić czy noworodek ma drgawki i czy leczenie jest skuteczne.

Ultrasonograf noworodkowy pozwala wykryć wady budowy noworodków i zaburzenia ich ruchu.
Inkubator ATOM służy do transportu noworodków.

WOŚP nie poprzestaje na zakupie sprzętu, ale realizuje określone programy zdrowotne, a uzyskane wyniki służą do oceny skuteczności zmiany sprzętu. WOŚP zakupiła najnowocześniejszą aparaturę do wentylacji oscylacyjnej. Dzięki temu u noworodka jest mniejsze uszkodzenie płuc i mniejsze zaburzenia krążenia krwi.

Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Zdroje"

Sprzęt, który dostał oddział nefrologii przy ul. Wojciecha (podlega pod szpital w Zdrojach) to więcej niż połowa wyposażenia oddziału. To sprzęt, który ratuje życie, służy do diagnostyki i leczenia chorych. Na oddziale znajdują się dwa najnowocześniejsze aparaty do dializy, cystoskop operacyjny do bezinwazyjnego operowania układu moczowego. Umożliwia szybkie diagnozowanie chorób układu moczowego.

Sprzęt do dializy domowej, który pacjent może zabierać do domu i wozić go ze sobą. Szpital go wypożycza chorym do czasu przeszczepu, a potem wraca do stacji dializ. Oddział ma też nowoczesną karetkę do dowożenia dzieci do dializ.

Aparaty od WOŚP umożliwiają dializowanie bardzo małych dzieci. Szpitalowi udało się uratować dziecko, które ważyło 2,5 kg i było praktycznie skazane na śmierć.

Dzięki WOŚP w szpitalu przez 10 lat było dializowanych 51 pacjentów, z czego 37 miało przeszczep nerek. Szpital uratował też około 100 pacjentów z ostrą niewydolnością nerek i zatruciami.

Na sprzęcie do cystoskopii lekarze wykonali ponad 3000 zabiegów.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej

Szpital współpracuje z WOŚP od 1995 roku. Przez te wszystkie lata był szczodrze obdarowywany zakupionym przez WOŚP sprzętem diagnostycznym wspomagającym działalność placówki.
W roku 2010 szpital otrzymał kardiomonitor, aparat USG, zestaw do badań otoemisji akustycznych, wideokolonoskop pediatryczny oraz zestaw do bronchofiberoskopii.

Każdy sprzęt ma swój okres "żywotności", musi być naprawiany i okresowo wymieniany a przy prowadzonej tak rozległej diagnostyce i terapii w SPSK 1 zakup nowego sprzętu z pewnością byłby wydłużony w czasie, gdyby nie pomoc Fundacji WOŚP.

Oferowana przez szpital wysokospecjalistyczna opieka medyczna powoduje, że każdego roku - niezależnie od udzielonej szpitalowi pomocy - dokonuje on zakupu niezbędnego sprzętu medycznego również ze środków własnych na potrzeby prowadzonej działalności .

Każdy dar dla szpitala jest bardzo cenny i ważny i w konsekwencji wspiera leczenie małych pacjentów.
Wieloletnia współpraca SPSK 1 z WOŚP wynika z faktu, że szpital jest jedyną placówką w województwie zachodniopomorskim, która leczy dzieci w tylu Klinikach Pediatrycznych. Są to: Klinika Neonatologii, Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej, Klinika Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii, Chorób Metabolicznych i Kardiologii Wieku Dziecięcego oraz Klinika Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej.

109 Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ

Szpital woskowy też dostawał sprzęt od WOŚP. Kilka lat temu do placówki trafił sprzęt do przesiewowego badania słuchu u noworodków. Potem Orkiestra wymieniła go na nowszy. Dodatkowo w 2009 roku szpital otrzymał dwa inkubatory z lampami do fototerapii noworodków. Kosztowały ponad 120 tys. zł.

23. finał WOŚP

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przez 22 lata działalności zakupiła tysiące urządzeń za kwotę ponad 590 mln zł. W tym roku wolontariusze będą zbierać pieniądze "Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci oraz godnej opieki medycznej seniorów". 23. finał już w niedzielę 11 stycznia.

Zobacz więcej: WOŚP 2015 w Szczecinie: Program imprez

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto