Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wraki do recyklingu!

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Wraki pozostawione na osiedlowych parkingach niestety nie należą do rzadkości. Stare auto wcale nie musi być jednak niechcianym złomem.

Przy ulicy Brzozowskiego spotkaliśmy Wiktora Dynaka, który zwrócił uwag na zaparkowanego fiata, pozbawionego rejestracji.

- Wraki powinny być zabierane na parking, coś takiego zaśmieca tylko dzielnicę – mówi pan Wiktor. – Komuś brakuje miejsca, żeby zaparkować. Czekam, żeby miasto rozwiązało ten problem.

Okazuje się, że problem jest znany. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być niewiedza właścicieli pojazdów o możliwości pozbycia się nieużytkowanego auta.

- Zgodnie z ustawą o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji stacje demontażu i punkty zbierania pojazdów mają obowiązek przyjąć każdy pojazd wycofany z eksploatacji – tłumaczy Tomasz Klek ze szczecińskiego magistratu. - Taki samochód musi jednak posiadać cechy identyfikacyjne tj. numer nadwozia, podwozia, ramy. Stacje demontażu często świadczą również usługi bezpłatnego transportu takiego auta do stacji i płacą za odebrany samochód, wydając jednocześnie zaświadczenie uprawniające do wyrejestrowania pojazdu.
Właściciele jednak musza wiedzieć, że za nieużywane samochody i tak należy płacić obowiązkowe ubezpieczenie.

- Wydaje się więc korzystnym rozwiązaniem wyrejestrowanie takiego wraku, odprowadzając go na stację demontażu lub do punktu zbierania pojazdów, niż opłacanie ubezpieczenia, a w przypadku uchylania się od tego obowiązku opłacania  wysokich kar, przekraczających znacząco wartość takiego pojazdu – dodaje Klek.

Od września ubiegłego roku zgłoszono telefonicznie do Wydziału Gospodarki Komunalnej 151 wraków pozostawionych na terenie miasta. Najwięcej z Pogodna, Drzetowa - Grabowa, Gumieniec i Niebuszewa. Wraz  ze informacjami przekazywanymi do Straży Miejskiej w sumie zgłoszono 247 wraków. W większości zgłaszane są wraki pozostawione na parkingach osiedlowych, w stosunku do których, na dziś brak możliwości skutecznej interwencji. Na 247 zgłoszonych pojazdów usunięto 113 wraki w tym: 89 wraków usunęli właściciele lub posiadacze pojazdów po interwencji Straży Miejskiej, 4 pojazdy naprawiono i doprowadzono do stanu używalności, 24 zostały odholowane - wraki zdewastowane, bez tablic rejestracyjnych, których już koszt usunięcia przekracza wartość pojazdu.

- Zgłoszenia uzyskane od szczecinian przekazywane są do Straży Miejskiej, która następnie ustala właściciela i zobowiązuje go do usunięcia pojazdu we własnym zakresie – mówi Joanna Wojtach ze szczecińskiej straży miejskiej. Procedura taka została ustalona, by zmotywować właściciela do usunięcia  wraku we własnym zakresie i okazała się skuteczna.
Jeśli właściciel, po interwencji straży miejskiej nie usunie pojazdu wówczas auto zostaje odholowane na parking. O usunięciu pojazdu i skutkach jego nieodebrania w określonym terminie właściciel zostaje powiadomiony. Jeśli w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia nie odbierze on pojazdu, auto zostaje uznany za porzucone z zamiarem wyzbycia się i przechodzi z mocy ustawy na własność gminy. O przejęciu pojazdu orzeka rada gminy.

Fot. Andrzej Szkocki

- Czy nie byłoby lepiej zostawić wrak na specjalnym parkingu – mówi Wiktor Dynak z Pogodna. – Każdy kierowca powinien dbać o stan swojego samochodu, taki wrak zanieczyszcza środowisko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto