Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Wychodzą na ulice, żeby walczyć z HIV

Stowarzyszenie Plus Minus
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Paweł Relikowski
Streetworkerzy będą od 7 stycznia 2013 roku pomagać setkom wrocławskich bezdomnych, wśród których są osoby zakażone HIV oraz uzależnione i prostytuujące się, a przez to szczególnie narażone na zakażenie

Streetworkerzy ze Stowarzyszenia Plus Minus będą od dziś do sierpnia włącznie uczyć wrocławskich bezdomnych, jak chronić się przez zakażeniem HIV i jak się leczyć, jeśli już doszło do zakażenia. Obszar działania będzie obejmował cały Wrocław, w tym piwnice, strychy, osłony śmietnikowe, altany działkowe, parki, dworce PKP i PKS. To ważny projekt, bo właśnie na Dolnym Śląsku wykrywa się najwięcej nowych zakażeń HIV

w Polsce. Dodatkową korzyścią płynącą z tej akcji jest zapobieganie zamarznięciom bezdomnych. Środki na kampanię pochodzą z grantu przyznanego Stowarzyszeniu Plus Minus w konkursie Pozytywnie Otwarci 2012.

„Dane z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz wrocławskiego Zespołu ds. Osób Bezdomnych i Uchodźców wskazują, że problem bezdomności we Wrocławiu jest poważny – dotyczy ponad tysiąca osób. Doświadczenia pokazują, że właśnie streetworking jest najbardziej efektywnym sposobem wspierania tej grupy ludzi. Naszym głównym celem jest zwiększenie liczby osób bezdomnych korzystających z instytucji pomocowych oraz zmiana ich świadomości i postawy wobec HIV/AIDS. Bezdomni, ze względu na sposób życia, są bardziej narażeni na utratę zdrowia. Nie lubią też korzystać z pomocy instytucjonalnej, co zniechęca ich do jakichkolwiek zmian. Musimy wyjść do nich sami” – mówi Katarzyna Dębska ze Stowarzyszenia Plus Minus.

W projekcie Stowarzyszenia Plus Minus rola streetworkerów będzie polegała na regularnym kontakcie z osobami bezdomnymi. Specjaliści będą pracować na ulicach, czyli w naturalnym środowisku osób bezdomnych, na ich zasadach, w ich tempie. Będą edukować i informować m.in. o drogach zakażenia HIV i działaniach profilaktycznych oraz zachęcać do skorzystania z opieki medycznej, społecznej i prawnej, a w razie zagrożenia życia i zdrowia – również interweniować.

„Według danych NIZP PZH średnia roczna liczba nowo wykrywanych zakażeń HIV w latach 2007-2011 w województwie dolnośląskim była najwyższa w całej Polsce. Od początku epidemii w 1985 r. do 31 grudnia 2010 r. zakażenie HIV stwierdzono w województwie u ponad 2 tysięcy osób. Odnotowano 560 przypadków AIDS. Nie wiadomo, ilu dokładnie seropozytywnych jest wśród bezdomnych przebywających we Wrocławiu, ale wiemy, że są, i że jest ich wielu. W tej szczególnej grupie niezbędne są niekonwencjonalne działania edukacyjno-informacyjne w zakresie profilaktyki HIV. To ważny projekt i jestem dumny, że możemy pomóc w jego realizacji” – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która w latach 2011 - 2012 jako partner konkursu Pozytywnie Otwarci przeznaczyła łącznie już ponad 300 tysięcy złotych na granty dla instytucji działających w obszarze HIV/AIDS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto