Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z Leszkiem Piechotą, senatorem RP, rozmawiają nasi Czytelnicy oraz internauci

Redakcja
Czy pana zdaniem władze samorządowe aktywnie działały na rzecz poprawy porządku w swojej gminie?

Każde miasto, w zależności od świadomości władz, rozwiązało tę sprawę indywidualnie. Katowice np. podjęły działania w kierunku wyposażenia dużej ilości kontenerów na selektywną zbiórkę odpadów, którą objęte jest prawie dwie trzecie miasta oraz dostarczenie do domków jednorodzinnych worków na zbiórkę selektywną. Inne miasta, takie jak Tychy czy Sosnowiec nie podjęły próby wsparcia referendum dotyczącego przejęcia władztwa nad śmieciami w ramach ówcześnie istniejącej ustawy, która dawała takie możliwości. Natomiast Pszczyna takie referendum przeprowadziła z pozytywnym skutkiem dla mieszkańców.

Czy jest pan za podatkiem śmieciowym?

Muszę w tym miejscu sprostować - nie jest to dodatkowy podatek, lecz zryczałtowana opłata uchwalana przez radę gminy, którą mieszkańcy będą ponosić na jej rzecz. To opłata zastępująca dotychczasową płaconą na rzecz firm śmieciowych lub np. w ramach czynszu na rzecz spółdzielni mieszkaniowych, czy wspólnot. Zasady wolnego rynku nie do końca sprawdzają się w kwestiach takich jak nasze środowisko, bo nie do końca jest ono pomierzalne, jest bezcenne dla nas i przyszłych pokoleń. Dotychczasowa praktyka pokazuje, że firmy śmieciowe maksymalizowały swoje zyski i nie przeznaczały ich na budowę odpowiednich instalacji przetwarzania odpadów w takiej ilości, która by dawała nam możliwość spełniania wymagań unijnych.

Czy pana zdaniem na segregacji śmieci można podreperować domowy budżet?

Rada gminy, ustalając zryczałtowaną opłatę dla mieszkańców, pokrywającą koszty odbioru, transportu i utylizacji śmieci, powinna też uchwalić zmniejszoną stawkę tej opłaty w przypadku segregacji śmieci u źródła, czyli w naszym domu. Ustawa daje możliwość ponoszenia mniejszych opłat na rzecz gminy, gdy będziemy segregować śmieci w swoich gospodarstwach domowych.

Która metoda pozbywania się śmieci jest najmniej szkodliwa dla środowiska? Wysypisko, kompostownia czy spalarnia?

Najkorzystniejsza jest segregacja śmieci u źródła z możliwością wykorzystania organiki, np. do produkcji biogazu z jednoczesnym pozyskaniem surowców wtórnych. W przypadku śmieci mocno zanieczyszczonych bezpieczną formą jest pozbywanie się ich poprzez utylizację w spalarniach, dzięki czemu pozyskujemy dodatkowo energię cieplną.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto