Zakaz wychodzenia z domów! Co można, a czego nie? Sprawdź

P. Osadnik

Wideo

Zobacz galerię (54 zdjęcia)
Rząd wprowadził na terenie całej Polski zaostrzony zakaz wychodzenia z domów. Co to oznacza? Teraz na zewnątrz można wyjść jedynie w sprawach niezbędnych dla życia codziennego. Nowe przepisy obowiązują od środy, 25 marca do 11 kwietnia.

Rząd wprowadza zaostrzony zakaz wychodzenia z domów

Od 25 marca na terenie całej Polski obowiązuje zaostrzony zakaz wychodzenia z domów.

Wprowadziliśmy kolejne obostrzenia, które są konieczne, aby ograniczyć maksymalnie ten etap rozprzestrzeniania się koronawirusa. Widzimy wyraźnie, że jest to potrzebne i niezbędne - uważa Mateusz Morawiecki.

W myśl nowych przepisów z domów można wychodzić jedynie w sprawach niezbędnych dla życia codziennego. Taki stanowią m.in. zakupy, wizyta u lekarza, spacer z psem, dojazd do pracy czy wolontariat na rzecz osób, które nie mogą lub nie powinny opuszczać domów. Możliwe jest również uprawianie sportów na świeżym powietrzu.

Czytaj także

Najważniejszym elementem wprowadzonego ograniczenia w przemieszczani się jest przede wszystkim maksymalne zminimalizowanie kontaktów z innymi ludźmi. Dopuszcza się jedynie zgromadzenia dwuosobowe. Wyjątek stanowi spotykanie się z członkami własnej rodziny. Ograniczona została również ilość osób w komunikacji publicznej.

Zakaz wychodzenia z domów. Co można a czego już nie?

Na oficjalnych rządowych stronach pojawiła się lista pytań i odpowiedzi związanych z nowymi przepisami. Dotyczą one szczegółowych kwestii związanych z zakazem wychodzenia z domów. Poniżej prezentujemy oficjalne wyjaśnienia w kwestiach, o które najczęściej pytali nas Czytelnicy Dziennika Zachodniego.

Zakaz wychodzenia z domów! Co można, a czego nie? Sprawdź grafiki przygotowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów:

Zakaz wychodzenia z domów! Co można, a czego nie? Sprawdź

Do kiedy będą obowiązywać dodatkowe ograniczenia?
Do soboty 11 kwietnia 2020 roku.

Dlaczego wprowadzane są dodatkowe ograniczenia?
W Polsce coraz więcej osób jest zarażonych koronawirusem. Wciąż jednak mamy lepszą sytuację niż inne kraje w Europie i na świecie. Zależy nam, aby tak zostało. Podjęta przez polski rząd decyzja o wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń ma za zadanie jak najszybciej zwalczyć koronawirusa w Polsce. Wierzymy, że wprowadzenie ograniczeń na wczesnym etapie pozwoli nam uniknąć sytuacji z Włoch, czy Hiszpanii.

Czy komunikacja miejska będzie funkcjonować normalnie?
Tak. Nie zawieszamy funkcjonowania komunikacji miejskiej. Dla bezpieczeństwa pasażerów wprowadzamy jednak pewne ograniczenia. Środek publicznego transportu może przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących. A więc jeśli miejsc siedzących jest w danym pojeździe 70, to na jego pokładzie może być jednocześnie maksymalnie 35 osób.

Czy przez wprowadzone ograniczenie będę mógł uczestniczyć w nabożeństwie w kościele?
Tylko w zakresie limitu osób. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w sprawowaniu kultu religijnego. Wprowadzamy jednak nowe zasady - na danym terenie lub w danym obiekcie może znajdować się, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę). Dlatego zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w mszach online, lub za pośrednictwem radia i telewizji.

Co ze zgromadzeniami publicznymi?
Wprowadzamy zakaz zgromadzeń publicznych. Zakaz ten nie obowiązuje w przypadku zgromadzeń religijnych pod warunkiem, że uczestniczy w nich maksymalnie 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę).

Jestem rolnikiem. Czy mogę wykonywać swoją pracę normalnie?
Tak. Ograniczenie w przemieszczaniu się nie dotyczy prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i usług związanych z tymi aktywnościami (np. zakup nawozów sztucznych przez rolników, czy zakup towarów do sklepu spożywczego prowadzonego przez indywidualnego przedsiębiorcę).

Czytaj także

Czy sklepy spożywcze i apteki będą otwarte?
Tak. Nie zamykamy sklepów spożywczych, aptek, banków, pralni i drogerii.

Na jakiej podstawie wprowadzane są nowe ograniczenia?
Na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Opiekuję się starszą osobą. Czy przez wprowadzone ograniczenia będę mógł jej pomagać?
Tak. Nadal będzie można pomagać takiej osobie.

Nie mogę pracować zdalnie. Czy mogę przemieszczać się do miejsca pracy?
Tak. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą pracowników w drodze do i z pracy.

Pracuję na umowę cywilnoprawną, czy mogę normalnie przemieszczać się do miejsca pracy?
Tak. Wszyscy pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę oraz umowy cywilnoprawne mogą bez przeszkód przemieszczać się do miejsca pracy.

Czy restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos?
Tak nadal będą mogły prowadzić tego typu usługi.

W jakim zakresie obowiązują ograniczania w przemieszczaniu się?
Do 11 kwietnia obowiązuje zakaz przemieszczania się za wyjątkiem:
drogi do i z pracy

  • wolontariatu w walce z koronawirusem
  • niezbędnych spraw życia codziennego
  • uczestnictwa w wydarzeniach religijnych, w których nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę)

Co to znaczy „niezbędne sprawy życia codziennego”?
To na przykład konieczność wizyty u lekarza, zrobienia zakupów, wykupienia leków.

Ile osób naraz może być w autobusie lub tramwaju?
W autobusie lub tramwaju może być w tym samym czasie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw?
Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.

Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

Czytaj także

Dojeżdżam do pracy. Czy muszę mieć zaświadczenie od pracodawcy w razie kontroli?
Nie. W przypadku ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży - czy jadę do pracy, czy wracam z niej, a także miejscu wykonywania obowiązków zawodowych.

Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze?
Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

Czy mogę dojeżdżać do stajni lub szpitala czy poradni weterynaryjnej w celu opieki nad zwierzętami?
Tak. Taki dojazd wchodzi do katalogu niezbędnych codziennych potrzeb i jest dozwolony.

Wcześniej wprowadzone w życie zakazy i obostrzenia pozostają niezmienne

Jednocześnie przypominamy, że wszystkie wcześniej wprowadzone obostrzenia i zakazy pozostają niezmienne. Dotyczy to przede wszystkim przywrócenia kontroli granicznych, ograniczeń w handlu, zamknięcia restauracji, obiektów sportowych i obiektów kultury, a także przedszkoli, szkół i uczelni.

W obowiązku zostają również wytyczne dotyczące 14-dniowej kwarantanny, którą obligatoryjnie przechodzą osoby wracające zza granicy oraz osoby mające kontakt z koronawirusem SARS-CoV-2.

Koronawirus - alkohol chroni? Czy trzeba zgolić brodę? Oto F...

Materiał oryginalny: Zakaz wychodzenia z domów! Co można, a czego nie? Sprawdź - Wodzisław Śląski Nasze Miasto

Komentarze 109

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

J
Johann

CHINY OSZUKAŁY CAŁY ŚWIAT! Brawo CHINY.

Dla tych, którzy jeszcze nie zrozumieli, co się dzieje! Co Chiny otrzymały w ciągu ostatnich trzech miesięcy:

1. Chiny skutecznie przygotowały się do wojny nowej generacji – wojny bioinformacyjnej.

Odbyły się ćwiczenia w kraju i pokazały światu mistrzowski warsztat!

Wypowiedziały wojnę bioinformacyjną całemu światu i bez jednego strzału i okupacji pokonały wszystkie kraje. Posłały nieszkodliwy wirus na cały świat, rozprzestrzeniając horror, strach i chaos, śmierć ludzi i zniszczenie gospodarek krajowych na całym świecie!

2. Przeprowadziły spis powszechny ludności. Szybki i skuteczny.

3. Zaostrzono dyktaturę cyfrową. Kontrola sieci społecznościowych i wszelkiej komunikacji.

4. Stworzyły system do szybkiego ustalenia wszystkich kontaktów w sieciach społecznościowych pożądanej osoby: kto jest z nią w kontakcie, z kim się przemieszczała, gdzie była, z kim się komunikowała.

5. Wszyscy nielegalni imigranci zostali zidentyfikowani i wielu zostało eksmitowanych z kraju.

6. Wielu obcokrajowców i szpiegów zostało usuniętych z kraju w łagodny sposób. Sami dążyli do ewakuacji. Resztę zidentyfikowano i przyjęto pod kontrolę.

7. Opracowano mechanizm masowego i ostrego blokowania całego kraju.

8. Pokazano całemu światu do czego zdolne są Chiny. Umieszczenie 1,5 miliarda ludzi w pełnej kwarantannie, założenie na wszystkich masek – to jest potężny wpływ, podobnie jak budowa ogromnego szpitala w ciągu tygodnia.

9. Cały kraj został nauczony, jak dbać o higienę.

10. Przyjęto ustawę zakazującą spożywania dzikich zwierząt, co jest normą w wielu dzielnicach.

11. Pokazano światu, jak bardzo wszystkie kraje są zależne od Chin.

12. Zamrożono wiele łańcuchów produkcyjnych na całym świecie, wywołując globalny kryzys. Zatrzymano całą produkcję na całym świecie!

13. W służbach policyjnych i różnych służbach reagowania kryzysowego masowo wprowadza się użycie dronów i automatycznych urządzeń śledzących.

14. Opracowano system masowego obrazowania termicznego z automatycznym obliczaniem danych anomalii.

15. Zaktualizowano algorytmy działania kamer wideo z rozpoznawaniem twarzy uwzględniając osoby noszące maski, a więc teraz sposób chodzenia osoby jest również uwzględniany w rozpoznawaniu osobowości.

16. Masowo i szybko tworzone są systemy do automatycznej dostawy towarów.

17. Opracowano system elektronicznych obozów koncentracyjnych.

18. Protesty w Hongkongu ustały, a wpływy tamtejszego rządu wzrosły.

19. Najważniejsze.

Podczas gdy świat wciąż pogrąża się w kryzysie, Chiny już go opuściły i za grosze wykupiły akcje wszystkich zagranicznych firm działających w Chinach.

Kupują tańsze aktywa wszystkich przedsiębiorstw na całym świecie.

Pomagają słabym finansowo państwom, zwiększając swój wpływ globalny. Zyskuje na niższych cenach ropy.

Tworzą nowe sojusze i porozumienia.

Podczas gdy cały świat zmaga się z fikcyjną pseudo-epidemią KORONAWIRUSA (COVID-19), przejęły kontrolę nad całym światem!

Z powyższych informacji wynika, że kierownictwo i parlamenty wszystkich krajów na świecie znalazły się pod całkowitą kontrolą Chin, wykorzystując najnowsze technologie, które są głównie produkowane w ich kraju i od wielu lat dostarczane na całym świecie.

Póki Rosja, USA i Europa decydowały, kto zdominuje świat, Chiny zasiadły w fotelu królewskim.

Smutne, ale fakty mówią same za siebie!

f
faryzeusz
26 marca, 17:24, Gość:

MATOŁusz razem z karakanem ,gdzie jest ogłoszony stan wyjątkowy ? nie ma , to pocałujcie na dobranoc misia w DÓPE

26 marca, 17:53, fałszywy karakan:

Nigdzie nie łazić, poza wyborami na Dudusia !

No przeciez po to sciagneli polakow pisiory z zagranicy zeby glosowali na dudusia przy okazji LOT zarobil "pare groszy" przed kryzysem

D
Dka

A co z budkami przy cmentarzach? I sprzedazy zniczow gdzie kazda babka maca znicze i wklady, ich to nie dotyczy?

W pierwszej kolejnosci powinno to byc zamkniete i cmentarze

f
fałszywy karakan
26 marca, 17:24, Gość:

MATOŁusz razem z karakanem ,gdzie jest ogłoszony stan wyjątkowy ? nie ma , to pocałujcie na dobranoc misia w DÓPE

Nigdzie nie łazić, poza wyborami na Dudusia !

d
dobra rada

Do kościoła nie chodzić !

G
Gość

MATOŁusz razem z karakanem ,gdzie jest ogłoszony stan wyjątkowy ? nie ma , to pocałujcie na dobranoc misia w DÓPE

z
zaniepokojona

zobaczcie sobie ile salonów fryzjerskich otwartych w Bielsku-Białej,,, bo fryzura teraz najważniejsza ...

G
Gość

Podwyzszono normy pem 100 krotnie zeby nas ugotować,zbrodniarze gotuja mikrofalami,uczestniczy w tym ludobojstwie policja,motłochowi nieswiadomemu działania technologii wmawiaja na temat ludzi przez siebie zniszczonych/zabitych ze jaki dewiant,wariat,słabeusz itp.

Stopzet

Y
Yeneffer

112 komentarzy i końca nie widać :-D ciekawe przy ilu się ta dyskusja zatrzymie!

p
premier MATOŁusz

Dziś 26 marca piękna pogoda i pełno ludzi wszędzie na ulicach! Jeb...ać pisuarów i durne bezsensowne zakazy!

C
Chop z wonsami

Tyle osób umiera na raka co roku i rząd nie zakazuje stosowania chemii w rolnictwie i żywności bo zwiększyło by to koszta produkcji, a teraz z powodu rozdmuchanej pandemii zarzyna się gospodarkę i wymyśla zakazy dla obywateli... Gdzie tu sens? A z tym koronawirusem będziemy musieli żyć tak jak z grypą i innymi patogenami i najlepiej by było jakby bojącki pozamykały się w domach a zwykli ludzie niech sobie chodzą po świeżym powietrzu

K
Kierowca

Czy to Prawda ze od piatku beda zupelnie zamkniete granice. Pracuje w niemczech jako kierowca ciezarowki. Czy bede mogl przyjechac do Polski na tzw odpoczynek tygodniowy?

S
Saturas

Lol. To chyba jest rekord jeśli chodzi o komentarze pod jednym artykułem.Jaka g--no burza. Masakra. Jedna brednia tak skłóciła wszystkich polaków..

A Nostradamus to przewidział 200 lat temu :-)

W
Wojciech
25 marca, 19:57, Aga:

Proszę zobaczyć jak się ludzie stosują do tego zakazu.W Biedronce na Małobądzkiej seniorzy 65 przychodzą po kilka razy dziennie.

A zapytałaś się ów seniora czy nie trzeba mu pomóc zrobić większych zakupów? Durne komentarze każdy może pisać ale jak trzeba pomóc to nie ma komu. Pamiętajmy że takie osoby często są schorowane nie mogą dźwigać, nie korzystają z internetu, są wykluczone społecznie, słabiej przyswajając nową wiedzę. Nie bądźmy obojętni.... Okażmy zainteresowanie. Pomóżmy!

A
Ann....
25 marca, 6:37, Piotr:

Co ma polityka i PIS do tego, chcecie powtórki z Włoch? Tam też mieli w dupie zakazy i teraz płacą za to wysoką cenę, a najbardziej boli to że nie tylko pustaki którzy mieli w dupie zakazy umierają ale też ludzie którzy przestrzegali tych zasad a zarazili się w sklepie na szybkich zakupach, bo niektóre bezmózgi starały się być mądre.

26 marca, 0:12, Gość:

Dokładnie, tak!

Straszne kur..wa obostrzenia i zakaz wychodzenia z domu jak z tego co widac to można wszystko. Zakaz wychodzenia z domu!!!!! Ale można uprawiać sporty wychodzić do sklepu wychodzić z psem wychodzić do lekarza. No sami nie wieciejuż w tym rządzie jak się macie!!!!!!!!!!!!. Do pracy rozumiem. Z psem rozumiem.Do sklepu rozumiem. Ale sporty na powietrzu to nie jest coś niezbędnego do życia. Każdy niech sobie biega od pokoju do kuchni i to samo będzie bez narażają innych.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3