Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakłady Chemiczne: czy doczekaliśmy się przełomu w sprawie?

Tomasz Klyta
Zakłady Chemiczne w Tarnowskich Górach są likwidowane od ponad 20 lat
Zakłady Chemiczne w Tarnowskich Górach są likwidowane od ponad 20 lat UM Tarnowskie Góry
Zakłady Chemiczne w Tarnowskich Górach to bomba ekologiczna, która tyka od ponad 20 lat. Przy każdej zmianie władzy słyszeliśmy zapewnienia, że problem szybko zostanie rozwiązany. W piątek 4 marca w tarnogórskim Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział m.in. wicewojewoda Jan Chrząszcz, posłanka Barbara Dziuk(PiS), burmistrz Arkadiusz Czech oraz starosta tarnogórski Józef Burdziak. Czy po spotkaniu nastąpi przełom?

Do tej pory na zabezpieczenie odpadów po byłych Zakładach Chemicznych wydano grubo ponad 200 mln zł. Według dzisiejszych szacunków potrzeba jeszcze około 100 mln(rekultywacji wymaga około 1/3 terenu po zakładach). Tyle tylko, że w sprawie de - facto nic się nie dzieje od lat.

Zakończenie likwidacji Zakładów Chemicznych(które wciąż figurują w KRS-ie) oraz zabezpieczenie niebezpiecznych odpadów jest kłopotliwe pod względem prawnym z kilku powodów. Wykreślenie z KRS nie jest możliwe, bo Zakłady Chemiczne wciąż mają wierzycieli(długi sięgają ok. 3,6 mln zł). Co należy z tym zrobić? Jak twierdzi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór, pomóc powinna władza na szczeblu centralnym. Czyli krótko mówiąc Skarb Państwa, powinien - zdaniem burmistrza - spłacić długi.

Kolejnym problemem jest to, że część odpadów po zakładach, zalega na terenach prywatnych(pozostałe na terenach Skarbu Państwa). Władza nie może inwestować pieniędzy publicznych w tereny prywatne. Przez lata podejmowano kilka prób rozwiązania tego problemu(tereny chciano wykupić ale właściciele ustalili zaporowe ceny). Jednak według różnych interpretacji, zalegające odpady są własnością Zakładów Chemicznych, niezależnie od tego na jakich terenach zalegają.

Furtkę do unieszkodliwienia wszystkich odpadów otwarłoby wykreślenie Zakładów Chemicznych z KRS. Wtedy odpady przeszłyby na własność Skarbu Państwa, czyli de - facto na starostwo w Tarnowskich Górach.

Póki co, starostwo stara się o pozyskanie środków zewnętrznych na usunięcie tylko odpadów, zalegających na terenie Skarbu Państwa. Tyle tylko, że tych odpadów jest za mało, aby wypełnić przygotowane już 20 lat temu składowiska(sarkofagi). Aby zrealizować plany starosty, konieczne byłoby dowiezienie "obcych" odpadów z innych miast, aby zagęścić masę. Ponadto, zabraknie miejsca na odpady z terenów prywatnych.

Na piątkowym spotkaniu burmistrz zadeklarował, że jeśli starosta nie zrezygnuje ze swoich działań, skieruje sprawę do prokuratury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto