Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakłady Odzieżowe Bytom przeniosły produkcję

Bartłomiej Wnuk
Pracownice nie chciały przenosić się do Tarnowskich Gór.
Pracownice nie chciały przenosić się do Tarnowskich Gór. fot. Mikołaj Suchan.
Garnitury, marynarki i spodnie produkowane przez Zakłady Odzieżowe Bytom S.A. od wtorku powstają wyłącznie w zakładzie produkcyjnym w Tarnowskich Górach. W Bytomiu pozostały wyłącznie zarząd i administracja spółki. - Ubolewam nad wyprowadzką, ale rozumiem, że dla ZOB SA efekt finansowy jest najważniejszy i to on jest powodem przeprowadzki. Cieszę się natomiast z tego, że siedziba spółki pozostaje w Bytomiu i to w naszym mieście wciąż będzie ona płacić podatki - komentuje Piotr Koj, prezydent Bytomia.

Nim jednak cała produkcja ZO Bytom została przeniesiona do Tarnowskich Gór, pracownice firmy urządziły przed budynkiem przy ul. Wrocławskiej symboliczne pożegnanie ze swoim dotychczasowym miejscem pracy - wywiesiły klepsydrę i zapaliły znicze. Nie zabrakło też łez i skarg na halę w Tarnowskich Górach, która, ich zdaniem, jest ciasna, ciemna i duszna.

Czterdziestoletnia hala w Tarnowskich Górach przed przeprowadzką bytomskich pracowniczek miała bowiem zostać wyremontowana, ale plany zarządu pokrzyżował kryzys i spadek liczby zamówień. W pomieszczeniu produkcyjnym nie zamontowano więc m.in. niezbędnej według szwaczek klimatyzacji, bez której, według ich relacji, praca na drugiej zmianie, czyli od godz. 14 do 22 jest mordęgą.

- Klimatyzacja musi zostać zamontowana w zakładzie Tarnowskich Górach najpóźniej w pierwszej połowie 2010 roku i zostanie zamontowana - zapewnia Rozalia Goncerz, dyrektor produkcji w ZO Bytom S.A., która dodaje, że właśnie z powodu braku klimatyzacji bytomskie pracowniczki dołączają do tarnogórs-kich dopiero teraz, czyli u progu jesieni, a nie na przykład w środku lata. Zapewnienia dyrektor Goncerz nie uspakajają jednak pracowniczek ZO Bytom S.A., które po kilku tegorocznych przestojach w produkcji obawiają się zwolnień. Już przy okazji przeprowadzki z Bytomia do Tarnowskich Gór, nowych umów nie podpisało bowiem 50 osób.

- Przed przeprowadzką do Tarnowskich Gór 562 pracowników otrzymało tzw. wypowiedzenia zmieniające (które zmienia warunki pracy lub płacy - przyp. red.). Nowych umów nie podpisało 50 osób - wylicza Joachim Wieszalka. Rozalia Goncerz potwierdza tę liczbę. - 14 osób z wymienionych 50 wybrało wcześniejszą emeryturę - mówi. Rozalia Goncerz zaprzecza natomiast doniesieniom pracowniczek, jakoby z pracy musiały odejść wszystkie te osoby, które miały umowy o pracę na czas określony.

W chwili obecnej nie wiadomo, co ostatecznie stanie się z pomieszczeniami przy ul. Wrocławskiej w Bytomiu. Zwolnione pomieszczenia zostaną najprawdopodobniej bądź wynajęte w takim stanie w jakim są obecnie, bądź sprzedane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakłady Odzieżowe Bytom przeniosły produkcję - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto