MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończono prace konserwatorskie w kościele p.w. Znalezienia Krzyża Świętego w Krzywym Kole. Wyposażenie kościoła pochodzi z XVII wieku

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Urząd Gminy Suchy Dąb
Kilka dni temu zakończyły się prace konserwatorskie w kościele w Krzywym Kole, podczas których odkryto malowidła sprzed trzystu lat. Teraz nie tylko mieszkańcy, ale także turyści odwiedzający Żuławy mogą obejrzeć to niezwykłe odkrycie.

Prace konserwatorskie w kościele p.w. Znalezienia Krzyża Świętego w Krzywym Kole rozpoczęły się w 2015 roku, po otrzymaniu dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym powodem rozpoczęcia prac było odkrycie kilku małych fragmentów malowideł. I tak etap po etapie zespół konserwatorski odkrył, że w tym małym kościele w gminie Suchy Dąb znajdują się malowidła z XVII wieku. Na drzwiczkach ław zachowały się sceny biblijne, dla których źródłem ikonograficznym była Biblia Meriana; nazwiska i gmerki rodowe fundatorów. Obok nich, na bokach ław, namalowano manierystyczne w charakterze owocowe girlandy. W polichromowanych ramach nad ławami, zdobionych girlandami kwietnymi i owocowymi umieszczono portrety świętych, postaci biblijne ze Starego i Nowego Testamentu. W kościele znajdują się także portrety Apostołów i kobiece personifikacje cnót.

Kolejny etap prac rozpoczął się na początku 2019 roku, a zakończył się kilka dni temu. Przez ostatni rok, prace były prowadzone przy barokowej ambonie oraz jednej z dwóch ław mniejszych. To tutaj odsłonięto kolejne sceny biblijne i florystyczne, które były zasłonięte wieloma warstwami farb przez 300 lat.

Niezwykle cenne i rzadkie inskrypcje oraz przedstawienia na balustradzie ław pochodzą z czasów formowania się protestantyzmu i należą do nurtu określanego jako pietyzm, odwołującego się do duchowości i wzmocnienia osobistej relacji z Bogiem - mówi Ks. Krzysztof Zdrojewski, proboszcz parafii.

Prace konserwatorskie prowadzone we współpracy z Niemiecko-Polską Fundacją Ochrony Zabytków – Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschut. Pieniądze na ten cel pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Republiki Federalnej Niemiec oraz z datków parafian. W skład zespołu konserwatorskiego weszli: Aleksandra Sobczyk, Beata Myśliwiec i Krzysztof Krajewski. Prace stolarskie wykonał Sławomir Szyszkowski.

- Należy podkreślić, że nie ma w okolicy drugiego kościoła, w którym znajdziemy pełne, jednorodne wyposażenie z XVII wieku - mówiła podczas prac Aleksandra Sobczyk. - To naprawdę cud, że poza niewielkimi fragmentami zachowały się właściwie wszystkie elementy polichromii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto